Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ČT spustila další tři DVB-T dokrývače

30.4.2011, Jiří Piškula, aktualita
Česká televize pokročila ve vylepšování pokrytí Multiplexu 1 v oblastech s problematickým příjmem. Dne 28. 4. 2011 spustila další dokrývače svého digitálního pozemního vysílání (DVB-T). Dostupnost sítě 1 posilují v Hronově, Jablonném nad Orlicí a Žamberku.
Síť 1 s multiplexem veřejné služby se v závěru dubna 2011 rozšiřuje o další tři digitální vysílače malého výkonu. Česká televize rozhodla o jejich výstavbě na základě kontrolních měření a následné standardní analýzy potřebnosti a vhodnosti digitálního dokrytí v daných lokalitách.

Ve čtvrtek 28. dubna 2011 v odpoledních až podvečerních hodinách byl uveden do řádného provozu digitální převaděč ČT Hronov – Jírová hora (36. kanál) na Náchodsku, digitální opakovač ČT Jablonné nad Orlicí – Strážnice (29. kanál) na Orlickoústecku a digitální opakovač ČT Žamberk – Na Rozárce (36. kanál) rovněž na Orlickoústecku.

Digitální převaděč v Hronově přebírá signál z digitálního vysílače velkého výkonu Pardubice – Krásné. Digitální opakovač v Jablonném nad Orlicí se zařadil do jednofrekvenční sítě (SFN) mj. s digitálním vysílačem velkého výkonu Brno – Kojál, jehož signál využívá jako svůj zdroj. Digitální opakovač v Žamberku využívá jako svůj zdroj signál sítě 1 z digitálního vysílače velkého výkonu Jeseník – Praděd, s nímž tak vytváří jednofrekvenční síť (SFN).


Na dosavadní mapě pokrytí signálem MUX 1 v okolí Žamberka jsou viditelná četná světlá místa, kde je kvalita signálu zhoršená, dokrývač by měl situaci zlepšit. (zdroj: digitalne.tv)

Česká televize je provozovatelem vlastní sítě 1 pro digitální zemské vysílání (DVB-T) takzvaného multiplexu veřejné služby. Ten divákům nabízí všechny čtyři programové okruhy ČT v digitální kvalitě (ČT1, ČT2, zpravodajský ČT24 a sportovní ČT4), digitální doplňkové služby (jako je teletext nebo elektronický programový průvodce EPG) a také sedm stanic Českého rozhlasu. Dle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) od konce září 2010 síť 1 pokrývá 99,9 % obyvatel České republiky.

Digitální pozemní vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo digitálního televizoru s DVB-T tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa (pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech) a anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu. Potíže může působit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Více o příjmu DVB-T vysílání v ČR na individuální anténu se dočtete v tomto článku na TV Freaku.

U některých systémů společných televizních antén (STA) v bytových domech bude nutná jejich odborná úprava. Více informací o možných problémech STA při přechodu z analogového na digitální příjem, v četně základních doporučených způsobů, jak příjem technicky vyřešit, najdete v jiném specializovaném článku. Česká televize upozorňuje, že u nově spouštěných digitálních opakovačů může za nepříznivých místních podmínek dojít během nejbližších dnů až týdnů k následné úpravě vysílací technologie z opakovače na převaděč a tím pádem ke změně vysílacího kmitočtu. ČT proto doporučuje počítat s touto možností při případných úpravách STA.

Zdroj: TZ ČT