Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ČT připravuje nový HD kanál

26.7.2011, Jiří Piškula, aktualita
Česká televize vážně uvažuje o spuštění druhého samostatného programu vysílaného ve vysokém rozlišení (HDTV). Zatím má v portfoliu jeden kanál s názvem ČT HD, v němž se v průběhu týdne střídavě objevuje obsah kanálů ČT 1, ČT 2 a ČT 4.
Nový kanál by byl stejně jako stávající ČT HD vysílán satelitně, tedy z družice Astra na pozici 23,5° E. Technický ředitel ČT Rudolf Pop odůvodňuje záměr spustit další HDTV kanál České televize tím, že narůstá množství programů pořízených v HD kvalitě a kapacita jednoho sdruženého kanálu už jejich množství nedostačuje.

„Probíhají strategické rozvahy ohledně vysílání dalšího satelitního HD kanálu. Co se týká časového horizontu jeho spuštění, musí nejprve proběhnout výběrové řízení na poskytovatele této služby, přičemž ČT uvažuje spustit druhý HD kanál u příležitosti vysílání LOH 2012 z Londýna“, uvedl Pop.


Další samostatný kanál s HD rozlišením chce ČT spustit v roce 2012 u příležitosti konání LOH v Londýně.

Zda a kdy se HD vysílání ČT dostane také do pozemní vysílací sítě, bude záležet především na ekonomických a technických podmínkách. Na loňské konferenci ke spuštění pražských testů vysílání v novém standardu DVB-T2, z úst zástupců ČT jasně zaznělo, že televize bude technicky připravena na to, aby digitální pozemní vysílání ve standardu druhé generace (DVB-T2) využila. Zároveň však bylo zdůrazněno to, že to bude záviset především na finanční náročnosti takového způsobu distribuce signálu. Je všeobecně známo, že např. u satelitního vysílání zaplatí televize za pokrytí určitého území signálem mnohem méně, než v případě šíření pozemními vysílači.

Zdroj: ČT