Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ČT: příjmy z reklamy jen 480 milionů

6.1.2011, Jiří Piškula, aktualita
Česká televize odhaduje svůj letošní příjem z reklamy o devět procent nižší, než měla loni. Výnos z reklamy by měl klesnout na 480 milionů korun. Odhad zohledňuje pokles výnosu z reklam v důsledku ekonomické recese v minulých letech.
Odhad počítá se stagnací reklamních výdajů v roce 2011. Podle zprávy, která byla včera předložena vládě ministerstvem vnitra a ministerstvem kultury, nebude naplněn ani plánovaný výnos z reklamy za rok 2010 v důsledku poklesu příjmů. V rozpočtu na letošní rok už se neuvažuje o převodu zůstatku zvláštního účtu ČT z roku 2010. Celkový objem prostředků k rozdělení pro rok 2011 je tedy nižší o 26 procent.

Česká televize musí podle zákona převádět z výnosu reklamy 12,5 milionu korun měsíčně Státnímu fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, což je ročně 150 milionů Kč. Tato částka je mandatorním výdajem, zůstává tak beze změny i při předpokládaném poklesu příjmů z reklam. Zároveň má ČT převádět z výnosu reklamy 1,25 milionu korun měsíčně na účet pro rozvoj digitálního vysílání, který spravuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Na rok 2011 to tak bude celkem 15 milionů Kč.Zbylou část výnosu z reklam ukládá ČT na svůj zvláštní účet, letos to bude podle odhadu 315 milionů korun. Dvě třetiny peněz uložených na tomto účtu může ČT použít na podporu a rozvoj digitálního televizního vysílání. Ostatní prostředky z tohoto účtu může použít na správu a digitalizaci svého archivu, letos to má být 66 milionů korun.

Není bez zajímavosti, že částka odpovídající výší příjmů z reklamy (480 milionů Kč), odpovídá nákladům, které v letošním roce spolkne jen sportovní kanál ČT4. Jedná se o externí náklady, které televize platí vedle svých interních kapacit a pracovníků. Celých 310 milionů Kč padne jen na nákup vysílacích práv.

Vláda navrhovanou podobu Rozpočtu účtu České televize pro užití výnosu z reklam na rok 2011 včera schválila.

Zdroj: Mediář.cz