Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

ČT plánuje samostatný HD program, Prima začala vysílat v HD

, , aktualita
ČT plánuje samostatný HD program, Prima začala vysílat v HD
O budoucnosti HD na české televizi se rozhovořil Pavel Hanuš pro server DigiZone. Dozvídáme se něco o budoucnosti vysílání ve vysokém rozlišení, o plánu přechodu a mimo jiné i o přechodu na digitální vysílání.
ČT plánuje samostatný HD program, Prima začala vysílat v HD
Od prvního září má začít vysílat program ČT1 v HD na satelitu a to až do února příštího roku, kdy bude spuštěn nový projekt přenosu olympijských her z Vancouveru v HD rozlišení na tomto kanálu. Vysílání ČT1 tak má vytvořit podmínky pro tento projekt a otestovat distribuci signálu, aby se vyloučila možnost chyb při vysílání olympiády. Částečně to bylo otestováno již při mistrovství světa v hokeji, kdy program ČT1 HD vysílal v HD přenosy ze zápasů, kdežto normální program ČT1 vysílal normální program. Lze prý také čekat více programů natáčených v HD rozlišení a vytváření archivu v HD, především pořadů vysílaných naživo, nelze ale čekat, že bude v HD většina pořadů.

ČT1 v HD rozlišení na satelitu bude vysíláno s datovým tokem 12 Mbit/s v kodeku MPEG-4. Pokud bude zájem, bude program bezplatně předán i kabelovým televizím a satelitním poskytovatelům. Pavel Hanuš mluví i o tom, že vysílání v SD je na satelitu ve vyšší kvalitě díky vyššímu datovému toku a u pořadů původně natočených v HD rozlišení je kvalita velmi dobrá, mluví o kvalitě "SD plus". Pozn: Otázka ale může padnout i z druhé strany - neměla by toto být kvalita SD a nejde tak ve skutečnosti o "SD minus"?Zmínit musíme i to, že od minulého týdne vysílá v HD rozlišení i televize Prima, a to na pozemním vysílání v Praze v multiplexu 3 na 46. kanálu. Vysílá se v rozlišení 1440x1080i v MPEG-4 při datovém toku cca 6Mbit/s.

Zdroj: DigiZone