Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ČRo končí s vysíláním na dlouhých vlnách

28.11.2013, Michal Spáčil, aktualita
Od konce února příštího roku už neuslyšíme Radiožurnál na dlouhých vlnách. Stanice bude nadále dostupná jen na VKV a digitálních platformách. Na veřejném zasedání rady ČRo v Ostravě o tom včera informoval generální ředitel ČRo Peter Duhan.
Radiožurnál je poslední rozhlasovou stanicí v ČR, která v tomto pásmu stále vysílá. 28. února 2013 tak skončí devadesátiletá historie pravidelného vysílání v pásmu DV na našem území.

Pásmo dlouhých vln ( 30-300 kHz) bylo využíváno od počátků rozhlasového vysílání pro své výhodné vlastnosti, zejména pro spolehlivé přímé šíření signálu na značnou vzdálenost. Vyžaduje však vysoké a energeticky náročné vysílače.

Podle Duhana lze v důsledku tohoto kroku očekávat krátkodobý týdenní pokles sledovanosti stanice o 30.000 posluchačů. Ušetřené prostředky budou podle něj investovány do propagace, výzkumů a analýz. Zápis Rady ČRo nazývá tento krok ve svém usnesení (139/13) „opatřením v rámci optimalizace kmitočtového spektra, která povede k úsporám v mandatorních výdajích“.

Signál Radiožurnálu na DV je nyní šířen na frekvenci 270 kHz z jediného dlouhovlnného vysílače v ČR Topolná. Ten je v provozu již od roku 1951. Tvoří jej dva stožáry, které společně mohou dosáhnout výkonu až 1500 kW. V současnosti je v provozu pouze jeden z nich s výkonem 650 kW.

Radiožurnál na dlouhých vlnách stále má svůj význam například na dlouhých cestách autem nebo při poslechu v zahraničí. Signál z vysílače Topolná lze nyní naladit prakticky po celé Evropě.

Zdroj: ČTK
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.
reklama
reklama