Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ČRa spustily experimentální vysílání DVB-T2

25.7.2012, Jan Vítek, aktualita
České Radiokomunikace v tiskové zprávy oznámily, že zahájily vysílání XXX. Letních olympijských her v HD kvalitě a spustily experimentální vysílání DVB-T2. Diváci tak mají možnost sledovat ve 3. multiplexu programy ČT2 a ČT4 ve vysokém rozlišení.
Třetí multiplex přitom má být k dispozici pro 95,7 % obyvatel České republiky a oba zmíněné programy ve vysokém rozlišení v něm můžeme chytit už od 17. července. A ve stejný den pak České Radiokomunikace spustily experimentální vysílání ve standardu DVB-T2.





To bude probíhat po dobu jednoho roku, a to prostřednictvím vysílače Žižkov v Praze a také z vysílače Krkavec v Plzni, ale to pouze do konce tohoto roku. DVB-T2 je tak připraveno pro více než 2 miliony diváků (viz mapy), kteří jeho prostřednictvím budou moci sledovat ČT2, ČT4, Prima Family a TV Barrandov v HD kvalitě. O spolupráci se pak jedná s televizí Óčko a Euronews, které by posléze měly poskytnout obsah ve standardní kvalitě.

ČRo zkouší vysílání v DVB-T2 jednoduše proto, že jde o budoucí standard, který je již běžně využíván ve Velké Británii, Finsku, Itálii, a Švédsku a pilotní projekty probíhají v dalších zemích (Německo i Rakousko). Motorem je také stále větší rozšiřování televizorů s vysokým rozlišením (Full HD či HD Ready).





Dalším důvodem je efektivnější využití frekvencí, neboť jeden multiplex DVB-T2 dokáže přenášet až 20 programů ve standardním rozlišení nebo až 5 programů v HD kvalitě, takže pro nahrazení dnešního systému DVB-T využívajícího 10 kmitočtových kanálů by u DVB-T2 stačily 2. To se odrazí také v úspoře energie.

DVB-T2 také může nabídnout pokročilé funkce jako hybridní televizi (přístup do videoarchivů, HD teletext s obrazovými materiály), prostorový zvuk, mobilní příjem televize (DVB-T2Lite vnořený do DVB-T2 pomocí PLP (Physical Layer Pipe)), 3D vysílání apod.

Přechod na nový standard bude postupný, přičemž žádné pevné datum nebylo uvedeno. Jednoduše se počká až do okamžiku, kdy většina diváků bude vybavena vhodnými přijímači, což prý ve vyspělých zemích trvá pět až sedm let.

Zdroj: TZ ČRa