Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Corel VideoStudio Pro X5

18.4.2012, Radek Jahoda, aktualita
Nové VideoStudio Pro X5 přináší oproti předchůdci několik vylepšení, jednak lze použít pro tvorbu HTML 5 videa a také přidává větší množství stop, vylepšenou podporu 3D a také podporu pro formáty 50p a 60p.
Předchozí verze VideoStudia byla vydána téměř přesně před rokem a tak nastal čas na upgrade. Asi hlavní novinkou je možnost exportu videa ve formátu WebM, který je použit pro nový webový standard HTML 5 a jeho <video> element. Podporován je i export do H.264, který lze také využívat v HTML 5. Když jsme u formátů, zvládá i import z DSLR fotoaparátů Canon a má možnost vytvářet z nich Stop Motion animace. Mnoho lidí volalo po podpoře progresivního videa s 50 nebo 60 snímky za sekundu, takže i ty výrobce vyslyšel. Rozšířen byl i počet podporovaných stop, video a grafických stop může být 21, zvukové stopy mohou být 4 a titulky lze vkládat do dvou stop.

Novinkou je rovněž možnost nahrávat obsah pracovní plochy včetně komentáře a tak vytvářet např. výuková videa. K tomu slouží nástroj Screen recording. Importovat lze nově i 3D videa, umožňuje nabírání z 3D webových kamer a následovně je upravovat.podporován je formát Multiview Video Coding (MVC) a Multiple Picture Object (MPO).

Vylepšena má být i práce s template a jejich organizace a výběr, když přibyla v knihovně záložka Instant Project, kde jsou lepší náhledy template a lze z nich přímo vytvářet video. V neposlední řadě bylo vylepšeno i zpracování, které využívá lépe vícejaderných procesorů, protože rozděluje práci do více vláken.

VideoStudio Pro X5 je k mání za cenu 69,98 Euro (necelých 2 tisíce Kč) s možností vrácení peněz do 30 dní. pokud se Vám nebude produkt líbit (ale pouze při koupí přímo do Corela). Upgrade z předchozí verze stojí 49,98 Euro, tedy asi 1400 Kč. Rozšířená verze Ultimate stojí 89,98 Euro (necelých 2500), zákazník ale dostane navíc balík efektů NewBlue® Video Essentials, Boris Graffiti 5.4, proDAD Mercalli SE, proDAD VitaScene V2 LE, proDAD RotoPen a jako bonus si může stáhnout WinZip Pro. Upgrade je v tomto případě za 69,98 Euro.

Zdroj: Corel