Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Cisco otevřel svůj H.264 kodek

, , aktualita
Cisco otevřel svůj H.264 kodek
Pokud chcete v dnešní době rozšířit HD video, aby bylo dostupné pro každého, tak velmi důležitou roli v tom hrají webové prohlížeče. Otázka je, jak povolit HD video nativně pro celý web. Tuto otázku si kladli o Cisca.
Cisco otevřel svůj H.264 kodek
A řešením podle nich je WebRTC a také standardizovaný kodek, který je volně dostupný. Proto se rozhodli, že otevřou svůj kodek H.264 pod BSD licencí, aby ho mohl kdokoliv použít ve svých produktech. A vyřeší dokonce problémy s licencí přímo u správce licence k H.264 MPEG-LA. Dosáhnou toho tak, že dají volně k dispozici i binární verzi, kterou když si stáhnete přímo od Cisca, tak za Vás licenci vyřeší.

Chápejme to tedy tak, že další výrobci (jako např. Mozilla pro prohlížeč Firefox) mohou přidat podporu pro H.264 ve WebRTC s tím, že uživatel si stáhne kodek zvlášť (nebo to udělá přímo software za něj (ostatně takto se instaluje non-free software v Linuxu - součástí distribuce není přímo software, ale jen odkaz, odkud se software automaticky stáhne, typicky jde např. o Flashplayer od Adobe nebo firmware pro různé ovladače). A Mozilla již oznámila, že binární kodek od Cisca použije velmi brzy v některé z dalších verzí svého (rovněž open-source) prohlížeče Firefox. Do této doby Firefox podporuje pouze otevřený formát WebM a kodek H.264 pouze ve Windows, pokud ho má uživatel nainstalován z jiného zdroje. Pod Linuxem měl být použit gstreamer, ale to se pravděpodobně změní.

Jedním z důvodů, proč se pro tento krok Cisco rozhodl, je podpora kodeku H.264 na mobilních zařízeních, kde je hardwarově akcelerován. WebRTC tedy bude chodit bez problémů i na těchto zařízeních a WebRTC se tak stane dostupným napříč všemi platformami.

Zdroj: Cisco, Mozilla