Cisco otevřel svůj H.264 kodek

Cisco otevřel svůj H.264 kodek
, , aktualita
Pokud chcete v dnešní době rozšířit HD video, aby bylo dostupné pro každého, tak velmi důležitou roli v tom hrají webové prohlížeče. Otázka je, jak povolit HD video nativně pro celý web. Tuto otázku si kladli o Cisca.
K oblíbeným
reklama
A řešením podle nich je WebRTC a také standardizovaný kodek, který je volně dostupný. Proto se rozhodli, že otevřou svůj kodek H.264 pod BSD licencí, aby ho mohl kdokoliv použít ve svých produktech. A vyřeší dokonce problémy s licencí přímo u správce licence k H.264 MPEG-LA. Dosáhnou toho tak, že dají volně k dispozici i binární verzi, kterou když si stáhnete přímo od Cisca, tak za Vás licenci vyřeší.

Chápejme to tedy tak, že další výrobci (jako např. Mozilla pro prohlížeč Firefox) mohou přidat podporu pro H.264 ve WebRTC s tím, že uživatel si stáhne kodek zvlášť (nebo to udělá přímo software za něj (ostatně takto se instaluje non-free software v Linuxu - součástí distribuce není přímo software, ale jen odkaz, odkud se software automaticky stáhne, typicky jde např. o Flashplayer od Adobe nebo firmware pro různé ovladače). A Mozilla již oznámila, že binární kodek od Cisca použije velmi brzy v některé z dalších verzí svého (rovněž open-source) prohlížeče Firefox. Do této doby Firefox podporuje pouze otevřený formát WebM a kodek H.264 pouze ve Windows, pokud ho má uživatel nainstalován z jiného zdroje. Pod Linuxem měl být použit gstreamer, ale to se pravděpodobně změní.

Jedním z důvodů, proč se pro tento krok Cisco rozhodl, je podpora kodeku H.264 na mobilních zařízeních, kde je hardwarově akcelerován. WebRTC tedy bude chodit bez problémů i na těchto zařízeních a WebRTC se tak stane dostupným napříč všemi platformami.

Zdroj: Cisco, Mozilla
reklama
Nejnovější články
LG láká na OLED TV hráče s GeForce RTX 30, ale ti si stěžují na problémy LG láká na OLED TV hráče s GeForce RTX 30, ale ti si stěžují na problémy
Hráči, kteří se rozhodli kombinovat LG OLED TV s grafickou kartou Nvidia z řady RTX 30, si stěžují na černou obrazovku nebo deformaci obrazu. Problém se týká loňských i letošních televizí, a podle LG je již na cestě oprava.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Android 11 zamíří na televize. Slibuje zrychlení a nižší latenci Android 11 zamíří na televize. Slibuje zrychlení a nižší latenci
Google oznámil Android 11 pro zařízení s Android TV. Zatím známe hlavně novinky zaměřené na vývojáře, které se odehrají pod pokličkou. Můžeme očekávat celkové zrychlení systému nebo nativní podporu režimu ALLM.
22.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely
Německé orgány informovaly, že některé LG OLED TV v Evropě jsou ohroženy stejnou chybou s přehříváním jako jihokorejské modely. Prozatím bylo nahlášeno několik televizí, převážně z roku 2017.
22.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi
Na český trh se brzy dostane tenký soundbar, který by si díky své nízké ceně mohl najít cestu do mnoha obýváků. I přes nízkou cenu obsahuje vstup HDMI ARC, Bluetooth, LCD displej nebo dokonce FM tuner.
21.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače
Česká značka Evolveo uvedla na trh své první USB zařízení, které obsahuje dva tunery pro příjem DVB-T2. Divák tak může nahrávat jiný pořad, než zrovna sleduje. Součástí balení je externí anténa pro lepší příjem.
21.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik