Cisco otevřel svůj H.264 kodek

Cisco otevřel svůj H.264 kodek
, , aktualita
Pokud chcete v dnešní době rozšířit HD video, aby bylo dostupné pro každého, tak velmi důležitou roli v tom hrají webové prohlížeče. Otázka je, jak povolit HD video nativně pro celý web. Tuto otázku si kladli o Cisca.
K oblíbeným
reklama
A řešením podle nich je WebRTC a také standardizovaný kodek, který je volně dostupný. Proto se rozhodli, že otevřou svůj kodek H.264 pod BSD licencí, aby ho mohl kdokoliv použít ve svých produktech. A vyřeší dokonce problémy s licencí přímo u správce licence k H.264 MPEG-LA. Dosáhnou toho tak, že dají volně k dispozici i binární verzi, kterou když si stáhnete přímo od Cisca, tak za Vás licenci vyřeší.

Chápejme to tedy tak, že další výrobci (jako např. Mozilla pro prohlížeč Firefox) mohou přidat podporu pro H.264 ve WebRTC s tím, že uživatel si stáhne kodek zvlášť (nebo to udělá přímo software za něj (ostatně takto se instaluje non-free software v Linuxu - součástí distribuce není přímo software, ale jen odkaz, odkud se software automaticky stáhne, typicky jde např. o Flashplayer od Adobe nebo firmware pro různé ovladače). A Mozilla již oznámila, že binární kodek od Cisca použije velmi brzy v některé z dalších verzí svého (rovněž open-source) prohlížeče Firefox. Do této doby Firefox podporuje pouze otevřený formát WebM a kodek H.264 pouze ve Windows, pokud ho má uživatel nainstalován z jiného zdroje. Pod Linuxem měl být použit gstreamer, ale to se pravděpodobně změní.

Jedním z důvodů, proč se pro tento krok Cisco rozhodl, je podpora kodeku H.264 na mobilních zařízeních, kde je hardwarově akcelerován. WebRTC tedy bude chodit bez problémů i na těchto zařízeních a WebRTC se tak stane dostupným napříč všemi platformami.

Zdroj: Cisco, Mozilla
reklama
Nejnovější články
Natáčení seriálu Obi-Wan odloženo na rok 2021, prý se přepisují scénáře Natáčení seriálu Obi-Wan odloženo na rok 2021, prý se přepisují scénáře
Seriál Obi-Wan čekají změny. Internetem kolují zvěsti o rozpuštění štábu a přeložení natáčení až na příští rok kvůli nevyhovujícím scénářům. Ewan McGregor nicméně problémy popírá a příprava prý není ohrožena.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
The Witcher na Netflixu přijde ve verzi anime The Witcher na Netflixu přijde ve verzi anime
Streamovací služba Netflix se chce svézt na vlně úspěchu seriálu The Witcher. Vedle druhé řady seriálu chce připravit úplně jiný formát na tyto motivy. V plánu je totiž další seriál Zaklínače ve formě anime.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Philips OLED805 a OLED855 přichází s lepší AI Philips OLED805 a OLED855 přichází s lepší AI
Philips aktualizoval nabídku svých televizí pro rok 2020 a mezi nimi jsou i nové OLED modely OLED805 a OLED855. Ty mají obrazový procesor P5, který využívá pomoci umělé inteligence  pro vylepšení obrazu.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Netflix mění počítání diváků, úspěšného Witchera sleduje 76 milionů lidí Netflix mění počítání diváků, úspěšného Witchera sleduje 76 milionů lidí
The Witcher (Zaklínač) je nejúspěšnějším seriálem Netflixu. Vysoké sledovanosti však dopomohl i jeden početní trik. Netflix totiž změnil způsob, jak bude od nynějška počítat aktivní diváky seriálů a filmů.
22.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Disney+ zamíří do Evropy dříve, než se čekalo Disney+ zamíří do Evropy dříve, než se čekalo
Disney+ je v USA poměrně úspěšnou streamovací službou. Přináší např. marvelovky nebo Star Wars, nicméně v Evropě dosud nebyla dostupná. To se ale brzy změní a objeví se tu o trochu dříve, než se čekalo.
21.1.2020, aktualita, Milan Šurkala