Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Čipset MediaTek S900 se chystá do prvních 8K TV

13.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Téměř rok po představení by se čipová sada MediaTek S900 měla dostat do prvních televizorů s 8K rozlišením. Jedná se o vlajkovou loď mezi procesory od MediaTeku, která obsahuje i samostatnou jednotku pro AI.
S nástupem Smart TV se stala důležitou součástí televizorů čipová sada, která obsahuje procesor a další komponenty klíčové pro bezproblémový běh operačního systému. Zatímco při výběru smartphonů bývá čipset – výrobce, počet jader, frekvence a jiné parametry – jednou z prvních vlastností, které si všímáme, v případě chytrých televizorů se tato informace objevuje až na spodních místech, tedy pokud vůbec. K největším dodavatelům čipsetů pro Smart TV patří MediaTek – podle odhadů z loňského roku běží na jeho hardwaru dvě miliardy televizorů po celém světě. V červenci 2019, tedy téměř před rokem, společnost odhalila novou vlajkovou loď mezi čipsety pro chytré televize. S900 zamíří do 8K TV, což je teprve rozvíjející se segment.
 
 
Skyworth Q91
 
V listopadu se objevila zpráva, že začíná masová výroba tohoto procesoru, a to v závodech TSMC. Na lednovém veletrhu CES 2020 potom byl představen první televizor vybavený tímto hardwarem – Skyworth Q91, 8K TV původem z Číny. Na trhu ovšem stále ještě není dostupný. Tento týden se objevila informace, že MediaTek je připraven začít S900 dodávat OEM, tj. výrobcům televizorů. Prozatím není jasné, o jaké konkrétní značky se kromě Skyworthu bude jednat. K rychlému rozšíření nejspíš nedojde, neboť 8K TV kvůli astronomicky vysokým cenám stále zůstávají okrajovou záležitostí. Procesory od MediaTeku ovšem nalezneme i v televizích známých značek, jako je Philips (TP Vision) nebo Sony.
 
MediaTek S900 je vyráběn 12nm technologií a jeho základem je „vícejádrový“ procesor s neupřesněným počtem jader ARM Cortex-A73. Grafický akcelerátor Mali-G52 zvládne zpracování videa v 8K rozlišení i ve formátu HDR10+. Díky kompatibilitě s externím grafickým čipem si může OEM hardware pro své zařízení dále přizpůsobit. Nechybí dedikovaná procesorová jednotka pro umělou inteligenci (APU), která umožňuje hladší hlasové ovládání nebo využití technologie AI Picture Quality (AI PQ) pro vylepšení kvality obrazu. Umělá inteligence sleduje scénu za scénu, aby optimalizovala obraz (i v nativním 8K rozlišení) z hlediska sytosti barev, jasu, ostrosti, dynamické kompenzace pohybu a šumu obrazu.
 
Čipset S900 také podporuje HDMI 2.1A s propustností 48 Gb/s, které je dostačující pro HDR 10+ i 4K při 120 fps nebo 8K s 60 fps.