www.tvfreak.cz
>
>

Čipset MediaTek S900 se chystá do prvních 8K TV

Čipset MediaTek S900 se chystá do prvních 8K TV
, , aktualita
Téměř rok po představení by se čipová sada MediaTek S900 měla dostat do prvních televizorů s 8K rozlišením. Jedná se o vlajkovou loď mezi procesory od MediaTeku, která obsahuje i samostatnou jednotku pro AI.
K oblíbeným
reklama
S nástupem Smart TV se stala důležitou součástí televizorů čipová sada, která obsahuje procesor a další komponenty klíčové pro bezproblémový běh operačního systému. Zatímco při výběru smartphonů bývá čipset – výrobce, počet jader, frekvence a jiné parametry – jednou z prvních vlastností, které si všímáme, v případě chytrých televizorů se tato informace objevuje až na spodních místech, tedy pokud vůbec. K největším dodavatelům čipsetů pro Smart TV patří MediaTek – podle odhadů z loňského roku běží na jeho hardwaru dvě miliardy televizorů po celém světě. V červenci 2019, tedy téměř před rokem, společnost odhalila novou vlajkovou loď mezi čipsety pro chytré televize. S900 zamíří do 8K TV, což je teprve rozvíjející se segment.
 
 
Skyworth Q91
 
V listopadu se objevila zpráva, že začíná masová výroba tohoto procesoru, a to v závodech TSMC. Na lednovém veletrhu CES 2020 potom byl představen první televizor vybavený tímto hardwarem – Skyworth Q91, 8K TV původem z Číny. Na trhu ovšem stále ještě není dostupný. Tento týden se objevila informace, že MediaTek je připraven začít S900 dodávat OEM, tj. výrobcům televizorů. Prozatím není jasné, o jaké konkrétní značky se kromě Skyworthu bude jednat. K rychlému rozšíření nejspíš nedojde, neboť 8K TV kvůli astronomicky vysokým cenám stále zůstávají okrajovou záležitostí. Procesory od MediaTeku ovšem nalezneme i v televizích známých značek, jako je Philips (TP Vision) nebo Sony.
 
MediaTek S900 je vyráběn 12nm technologií a jeho základem je „vícejádrový“ procesor s neupřesněným počtem jader ARM Cortex-A73. Grafický akcelerátor Mali-G52 zvládne zpracování videa v 8K rozlišení i ve formátu HDR10+. Díky kompatibilitě s externím grafickým čipem si může OEM hardware pro své zařízení dále přizpůsobit. Nechybí dedikovaná procesorová jednotka pro umělou inteligenci (APU), která umožňuje hladší hlasové ovládání nebo využití technologie AI Picture Quality (AI PQ) pro vylepšení kvality obrazu. Umělá inteligence sleduje scénu za scénu, aby optimalizovala obraz (i v nativním 8K rozlišení) z hlediska sytosti barev, jasu, ostrosti, dynamické kompenzace pohybu a šumu obrazu.
 
Čipset S900 také podporuje HDMI 2.1A s propustností 48 Gb/s, které je dostačující pro HDR 10+ i 4K při 120 fps nebo 8K s 60 fps.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely
Německé orgány informovaly, že některé LG OLED TV v Evropě jsou ohroženy stejnou chybou s přehříváním jako jihokorejské modely. Prozatím bylo nahlášeno několik televizí, převážně z roku 2017.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi
Na český trh se brzy dostane tenký soundbar, který by si díky své nízké ceně mohl najít cestu do mnoha obýváků. I přes nízkou cenu obsahuje vstup HDMI ARC, Bluetooth, LCD displej nebo dokonce FM tuner.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače
Česká značka Evolveo uvedla na trh své první USB zařízení, které obsahuje dva tunery pro příjem DVB-T2. Divák tak může nahrávat jiný pořad, než zrovna sleduje. Součástí balení je externí anténa pro lepší příjem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV? Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV?
„Béčkové“ řady platily každoročně za nejlevnější volbu mezi LG OLED TV. To se ovšem letos změnilo s příchodem série CX. Prodej modelů BX se pomalu rozjíždí také v Evropě, i když si možná počkáme až do října.
20.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD
Samsung ve své nedávné infografice připomíná, jak šel vývoj soundbarů. První model byl představen před 12 lety a od současných se lišil nejen designem, ale také funkční výbavou. Starší soundbary měly integrovaný přehrávač disků.
20.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik