Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Čína si brousí zuby na OLED TV

23.1.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Ploché, zahnuté a ohebné OLED televizory Samsung a LG patřily k největším lákadlům nedávného veletrhu CES 2014. Konkurence se však nenechala zahanbit. K vidění byly například OLED TV několika čínských firem.
Návštěvníci veletrhu CES 2014 mohli zahlédnout několik plochých OLED TV, které patřily čínským výrobcům televizorů. Jedním z nich byl 55“ model společnosti Hisense (na obrázku níže). Tento působivý televizor byl vlastně pouhou OLED obrazovkou s tenkým rámečkem. Datum uvedení na trh ani cenu však výrobce neuvedl.





Dalším čínským výrobcem byl Haier, který nabídl 55“ zahnutou OLED TV (viz níže). V její spodní části byl umístěn malý reprosystém. Jinak se nelišila od zbytku vystavených OLED TV. V návštěvnících veletrhu vytvářel tento extrémně tenký kousek působivý dojem, přestože jeho obraz trpěl přesycenými barvami. Opět však není známo, kdy a za kolik bude k dostání.





Společnost Changhong vsadila na plochý 55“ model, označovaný jako Sail TV. Spíš než název se však mohlo jednat o skutečnost, že je televizor určený k prodeji. Rovněž tak může jít o vlajkovou loď čínské značky. Výrobce se dále chlubil velmi vysokými pozorovacími úhly a vtipně pojmenovaným hlasovým ovládáním Ciri Voice Control 4.0. Přístroj je poháněn systémem Android 4.2. Co Changhong neprozradil, je cena a datum uvedení na trh.





Posledním výrobcem OLED TV z Číny byl TCL s jeho 55“ plochým televizorem, jenž se vyznačoval modrým reprosystémem umístěným pod obrazovkou. Panel měl velmi živé, ale přesycené barvy. Jinak však působil slušným dojmem. Výrobce uvádí reprodukci 100 % gamutu NTSC. K vidění byl též menší „bráška“ s úhlopříčkou 30,5 palců. Ani zde není známo, kdy a za kolik budou nové televizory dostupné.





Známo není ani to, kdo vyrobil panely použité čtveřicí čínských výrobců, jelikož to jejich zástupci odmítli sdělit. Podle webu FlatpanelsHD je pravděpodobným dodavatelem těchto Full HD panelů společnost LG Display. Už dříve totiž přislíbila dodávky svých OLED panelů ostatním výrobcům elektroniky. Neznamená to však, že ve hře nemůže být další hráč (např. Samsung nebo některá z čínských firem). Podobným případem jsou OLED TV Seiki. Tento čínský výrobce ukázal svou OLED TV už v září na berlínské IFA 2013. Rovněž v tomto případě se jednalo o 55“ model s rozlišením Full HD neznámého původu (pravděpodobně LG Display).

Zdroj: FlatpanelsHD