Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Chystá se plně bezdrátová televize Displace 4K OLED. Vypadá podezřele

21.12.2022, Milan Šurkala, aktualita
Chystá se plně bezdrátová televize Displace 4K OLED. Vypadá podezřele
Na veletrhu CES 2023 se má představit velmi zajímavá chytrá televize Displace 4K OLED TV. Informace o televizi ale vypadají příliš podezřele na to, aby to byla pravda. Jak má tedy fungovat tato plně bezdrátová OLED TV?
Myslíte si, že je Displace 4K OLED TV "fake"?
V anketě šlo hlasovat od 21.12.2022 do 21.1.2023. Počet hlasujících: 5
Ano80 %
Ne20 %
Veletrh CES 2023 je už za dveřmi, začne za dva týdny a chystá se tu jistě spousta zajímavých novinek. Jednou z nich by měla být chytrá televize Displace 4K OLED TV. Informace dodané k televizi ale vypadají hodně podezřele. Tato novinka má být plně bezdrátová, takže žádný kabel k internetu, dokonce i obraz se přenáší bezdrátově a chybí zde dokonce i napájecí kabel. Toto vše zvládá bezdrátově, na stěnu se "přisaje" (systém active-loop vacuum), a není tedy potřeba ani žádné trvalé montáže držáku na zeď. Při 55" úhlopříčce váží 9 kg. Možné má být kombinovat i více panelů dohromady, takže čtveřice televizí pak dosáhne na 110" úhlopříčku a rozlišení 16K.
 
Displace TV
 
Velkou otázkou je způsob napájení a právě zde nám to začíná více "smrdět". I to totiž bude tak trochu bezdrátové. Napájení mají totiž na starosti baterie, které televizi zajistí měsíc provozu při sledování 6 hodin denně. Tak počítejme. 55" OLED TV mívá obvykle spotřebu okolo 90 W, to je při 6 hodinách denně 540 Wh za každý den (0,54 kWh). Měsíc má 30 dní, to se dostáváme na 16,2 kWh. To už je jak baterka pro malý čínský městský elektromobil, kde můžeme očekávat hmotnost tak okolo 90 kg. Každá ze čtyř baterií by tak měla 22,5 kg. Jak by na stěně mohla držet cca 100kg "věc" na nějakém vakuovém principu, to mi není moc jasné (jestli se baterie vkládají z obou stran, pak navíc nevím, jak by se vyměňovaly ty uvnitř, kde se vzájemně dotýkají obě sousedící televize). Moc si ani neumím představit, jak by se někomu chtělo pravidelně přehazovat čtveřici více než 20 kg vážících baterek. Ty mají být vyměnitelné za chodu, takže jednu má být možné nabíjet, zatímco ostatní napájí televizi.
 
Nesedí ale ani objem, který je u této televize 26 litrů. Pokud bychom vzali čistě jen tento objem a množství energie, znamenalo by to hustotu 650 Wh/l. To je sice zhruba na úrovni dnešní článků, jenže to platí pro článek, ne pro akumulátor. Mezi články jsou mezery, akumulátor má nějaký obal, obvody pro řízení, takže samotná energetická hustota akumulátoru je obvykle mnohem nižší než u článků. Navíc samotná televize a displej něco měří, takže pro baterie rozhodně nemůže být k dispozici ani zdaleka plných 26 litrů. Pak se tady dostáváme na hustoty v tisícovkách Wh/l, tedy neexistujících baterií.
 
K televizi, která měří 122,4×69,9×3,05 cm, by měla být dodávána nabíječka baterií a základna, která se má postarat o bezdrátový přenos obrazu přes Wi-Fi 6E. Základna má být vybavena CPU od AMD a GPU od Nvidie. Tím, že je základna s výpočetní částí oddělena od televize (která je jen zobrazovadlem), by sice skutečná spotřeba mohla být o něco nižší, ale pod nějakých 60-70 W to asi nebude a zdaleka to neřeší problém s podezřelými specifikacemi.
 
Ovládání televize má být také bezdrátové, a to dokonce bez ovladače. Potřebujete jen gesta rukou, případně dotyk nebo hlas. Pokud máte v domácnosti více těchto televizí, obraz se přepíná podle toho, kde jste, a můžete přecházet mezi pokoji a stále sledovat totožný obsah. Věříte však, že je tato televize něco reálného?
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.