Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Chromecast a Apple TV jsou zpět na Amazonu

25.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Amazon na svém internetovém tržišti znovu povolil prodej streamovacích zařízení Apple TV a Google Chromecast, které před dvěma lety odstranil. Učinil tak údajně proto, aby nemátl zákazníky, ale důvod byl nejspíš trochu jiný.
Amazon je internetový obchod, kde seženete skoro všechno, ale ještě donedávna byste tam marně hledali Google Chromecast nebo Apple TV. Amazon totiž tato zařízení zakázal přibližně před dvěma lety s odůvodněním, že nepodporují jeho službu Prime Video, což by mohlo být pro zákazníky matoucí. Skutečným důvodem však nejspíš byla snaha se zbavit hlavní konkurence pro Amazon Fire TV. Vztahy s Googlem jsou v poslední době stále velmi napjaté, neboť Amazon odstranil také chytrý reproduktor Google Home (konkurence pro Amazon Echo) nebo produkty Nest určené pro chytrou domácnost včetně termostatu, IP kamery nebo alarmu.
 
 
Najít na Amazon.com Apple TV 4K není vůbec složité, Chromecast se nám však dohledat nepodařilo
 
Amazon naposledy naštval Google, když vydal svou vlastní verzi aplikace YouTube pro svůj reproduktor s dotykovým displejem Echo Show, která však postrádala řadu základních funkcí. Vývoj aplikace probíhal bez vědomí Googlu, který proto zablokoval její přístup k YouTube, ale Amazon se místo snahy o domluvu snažil toto omezení obejít implementací webové verze. Když Googlu došla trpělivost, rozhodl se odstranit YouTube ze všech platforem Amazonu včetně Fire TV. Pomalý návrat Chromecastu na stránky Amazonu by mohl být znamením, že americké firmy spolu zase našly společnou řeč.
S dostupností je to však prozatím horší, Chromecast je totiž na americké verzi obchodu uveden jako aktuálně nedostupný a v některých regionálních variantách (včetně německého Amazon.de) prozatím úplně chybí. To stejné platí také o Apple TV, i když ta byla alespoň chvíli dostupná na Amazon.com, dokud nebyla vyprodána. Google ve vyjádření pro Techcrunch uvedl, že vyjednává s Amazonem a snaží se najít řešení, které by vedlo dohodě ve prospěch společných zákazníků. YouTube by se tak mohl brzy vrátit na zařízení tohoto výrobce.