Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Cenzura, Google a tak dál

7.12.2012, Radek Jahoda, aktualita
Internet jako poslední svobodné informační médium, nikým neřízené a nikým (většinou) necenzurované pravděpodobně dříve nebo později skončí. Tlak na cenzuru internetu a jeho zpoplatnění stále sílí. Pokud se lidé neozvou, není asi cesty zpět.
V Dubaji právě probíhá (3. - 14. 12. 2012) konference s názvem World Conference on International Telecommunications (WCIT-12), kde se má mimo jiné jednat o větší regulaci intenetu. Ten právě nemá jednu organizaci, která ho spravuje, ale je jich několik, které ale spíše řídí technickou stránku věci a ne tu informační, tedy přidělování adres, routování apod. To chce telekomunikační unie ITU změnit a celý intenet převést pod jejich správu. Stejně tak ITU spravuje telefony, vysílání TV, rádia apod. Pokud by k tomu došlo, tak členské organizace ITU by mohly začít prosazovat různá omezení internetu a tlak ze strany některých států zde již je. Zmiňme především Čínu a Rusko, kde již cenzura internetu funguje. Západní státy size cenzuru internetu oficiálně nepodporují, ale ve skutečnosti by uvítaly, kdyby něco takového existovalo. Samozřejmě pod hlavičkou boje proti internetovému pirátství a dětské pornografii.

Tlak na větší kontrolu sílí a na konferenci se má jednat i ohledně poplatků za internet. Mohlo by dojít k tomu, že intenet již nebude mezinárodní nezávislé médium, ale bude kontrolován stejně jako např. telefony. Mezinárodní připojení by bylo zpoplatněno, což by vedlo k vyšším nákladům různých společností, které na internetu podnikají. Mohlo by se tak stát, že se na svůj oblíbený zahraniční server nedostanete. Kromě peněz jde samozřejmě i o jinou věc. Něco takového by si vyžádalo kontrolu nad připojením mezi státy a pod záminkou poplatků by vedlo i k možné kontrole obsahu.

Proti tomu bojují hlavně společnosti jako Facebook nebo Google, kterým by to zvedlo náklady. Google dokonce spustil petici, kde vyzývá všechny lidi světa, aby se ozvaly proti těmto snahám. V podstatě jde o to, že intenet vybudovali lidé, kteří ho používají (tedy společnosti, kterým lidé platí), ale nemají žádný vliv na jeho fungování. Stále platí, že pokud se Vám nelíbí kvalita služeb, může přijít jiná společnost, vybudovat spojení a nabízet ho svobodně lidem,. To by již nebylo možné, pokud by se dostal intenet pod správu ITU. Hesla z Googlu jako "My jsme internet" a "Je náš a je svobodný" tak popisují současnou realitu, nedopusťme, aby se to změnilo.Na druhou stranu, nejen společnosti a servery pro sdílení obsahu jako Megaupload nebo Uložto čelí tlaku společností, vlastnící nebo spravující autorská práva, ale stejnému tlaku čelí i Google. Ten je tlačen k tomu, aby ve vyhledávači omezil vyhledávání stránek, která porušují autorská práva. Google proto chce zavést systém, kde bude možné nahlásit porušení autorských práv a to se promítne do PageRank, tedy řazení stránek ve vyhledávači. Server YouTube ale dostane výjimku. protože tam jsou autorská práva obhospodařována podobnou formou již nyní. Má to jeden háček, takto půjde hlásit stránky třeba své konkurence, Google sice slibuje, že se půjde proti hlášení bránit - mazat či znevěrohodnit je, ale zatím se neví, jak. Mluví se zde ale především v souvislosti s torrent soubory. Jenže to bude asi bezzubá akce, protože torrent soubory stejně každý hledá jinde, třeba přímo na torrentových serverech Bittorrent,IsoHunt apod. Takže jsme zase u původního problému - zavedou se omezení kvůli "něčemu", čeho se to nedotkne, ale dotkne se to všech ostatních a přinese to spoustu problémů.

Stejně tak vlády již mají nebo vyvíjejí software, který prolézá sociální sítě a hledá v nich známky nestandardního chování (plánuje se , že tyto programy budou mít přístup i do soukromých částí, o kterých si myslíte, že je vidí jen Vaši přátelé), dokonce jsou tyto programy napojovány na další systémy - platební kanály nebo dokonce kamery. Dali jste si na internet do profilu svou fotku? Nebude trvat dlouho a kamera Vás na ulici zachytí (v Praze je 1800 kamer, téměř každé větší město již má nějaké ty kamery) a podle obličeje Vás rozezná. Váš pohyb tak bude brzy monitorován online. V USA vypracovali materiál, podle kterého se má právě detekovat chování lidí na ulici. Za nestandardní chování je považováno i to, že jdete proti davu, běžíte nebo dlouho čekáte na jednom místě. Dosta se do hledáčku bezpečnostních agentur tak může úplně každý. EU financuje program INDECT (pracuje se na něm již od roku 2009, stál již 15 mil. Euro), který má právě propojit systémy kamer , záznamů telefonů a jejich pohybu, prohledávat internetová fóra a sociální sítě a informace o nich propojit a mít tak přehled o všem, co jednotliví občané dělají. Pomáhat jim v tom mají od roku 2016 i bezpilotní letadla, vybavená kamerami (nebo čím ještě?), v USA se plánuje minimálně 30 tisíc těchto dronů.

Bohužel, historie se stále opakuje. Zavádí se omezení toho či onoho z nějakého důvodu, ale plíživě se to rozšiřuje i na běžné věci. A slouží to ne původnímu účelu, což je často jen záminka, ale ke sledování obyvatel, kteří se ničeho nedopustili, ale co kdyby náhodou někdo dostal chuť si stáhnout nějakou písničku nebo nedej bože měl někdy něco proti soušasnému režimu. Je proto nutné lidem přistřihnout křidýlka, té svobody mají už nějak moc. Platí zde známé rčení, že největším nepřítelem svobody je lhostejnost a neinformovanost. To první již většina lidí má, to druhé se zavede cenzurou internetu. Internetem to začíná, čím to skončí? Nezbývá, než se proti tomu hlasitě bránit. ACTA se povedlo zastavit, proč by se to nepovedlo i teď.