Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ceny OLED sníží staronový polymer

15.12.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Nadšení z bombastického nástupu OLED TV vystřídala trpká kocovina. Extrémně vysoká výrobní cena neklesla ani po roce a zřejmě ještě nějakou dobu neklesne. Nadějí pro běžného smrtelníka však může být použití staronového polymeru.
Už od svých počátku lákaly OLED TV na krásný obraz, nízkou spotřebu a ultratenký panel. Odvrácenou stranou mince však byla a stále je jejich cena. Televizory jako LG55EM970V nebo Samsung ES9500 cenově odpovídají novému automobilu. Jeden z odhadů přímo hovoří o ceně přesahující 10000 liber, tj. 310000 korun. A to není ani jisté, zda se tyto modely vůbec dostanou na evropský trh. K tomu mají výrobci zobrazovacích panelů vůbec problém vyrobit dostatečné množství těchto obrazovek (nejen kvůli nedostatku továrních linek).




OLED TV, nebo nové auto? Cenově to vychází zhruba nastejno,
s dostupností už je to horší. Obojí může změnit nový polymer.


Vrásky na čele dělá majitelům těchto firem především vzácné indium, které se kromě OLED panelů využívá i ve fotovoltaických kolektorech. V případě OLED displejů se jedná o oxid india obohaceným oxidem cínu. Konkrétně slitina označovaná zkr. ITO tvoří anody těchto obrazovek. Díky svým vodivým vlastnostem a průhlednosti bylo indium po léta bráno jako ideální materiál pro tyto polovodiče. Časem se však jeho cena začala zvyšovat, dostupnost klesat a bylo třeba najít náhradu. Tu zřejmě našli vědci z Výzkumného centra mikroelektroniky na americké Iowa State University ve spolupráci s Laboratoří Ames patřící pod Úřad pro energetiku (DOE) Spojených států amerických.

Jde zde o 15 let známý polymer s „kouzelným“ názvem poly(3,4-ethylendioxythiofen):polystyrensulfonát, zkracovaný na srozumitelnější PEDOT:PSS. Nejde přitom o první případ, kdy se v souvislosti s OLED TV hovoří o této látce. Dříve ji však konstruktéři vyškrtli kvůli nedostatečným vlastnostem po stránce průhlednosti i vodivosti. Vědci z Ames však objevili způsob, kterým lze zvýšit jak průhlednost, tak vodivost této substance. Anody z PEDOT:PSS sice nezastíní ITO svým výkonem, avšak po stránce energetické účinnosti zde lze vidět 40% nárůst.




LG už dříve plánovalo vývoj ohebných OLED panelů (podobných tomuto LCD),
vývoj nového polymeru tomu jen nahrává. Zdroj: FlatpanelsHD


Navíc se jedná o snadno dostupnou látku, což může umožnit rapidní pokles cen. Třešničkou na dortu je další vlastnost tohoto polymeru. Dnes používané indium je extrémně křehké a tudíž nepoužitelné v ohebných displejích. Naproti tomu PEDOT:PSS tuto mouchu nemá. V blízké budoucnosti se tak můžeme dočkat nejen levných, ale i ohebných OLED TV.

Zdroj: HDTVtest