Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Ceny OLED sníží staronový polymer

, , aktualita
Ceny OLED sníží staronový polymer
Nadšení z bombastického nástupu OLED TV vystřídala trpká kocovina. Extrémně vysoká výrobní cena neklesla ani po roce a zřejmě ještě nějakou dobu neklesne. Nadějí pro běžného smrtelníka však může být použití staronového polymeru.
Ceny OLED sníží staronový polymer
Už od svých počátku lákaly OLED TV na krásný obraz, nízkou spotřebu a ultratenký panel. Odvrácenou stranou mince však byla a stále je jejich cena. Televizory jako LG55EM970V nebo Samsung ES9500 cenově odpovídají novému automobilu. Jeden z odhadů přímo hovoří o ceně přesahující 10000 liber, tj. 310000 korun. A to není ani jisté, zda se tyto modely vůbec dostanou na evropský trh. K tomu mají výrobci zobrazovacích panelů vůbec problém vyrobit dostatečné množství těchto obrazovek (nejen kvůli nedostatku továrních linek).




OLED TV, nebo nové auto? Cenově to vychází zhruba nastejno,
s dostupností už je to horší. Obojí může změnit nový polymer.


Vrásky na čele dělá majitelům těchto firem především vzácné indium, které se kromě OLED panelů využívá i ve fotovoltaických kolektorech. V případě OLED displejů se jedná o oxid india obohaceným oxidem cínu. Konkrétně slitina označovaná zkr. ITO tvoří anody těchto obrazovek. Díky svým vodivým vlastnostem a průhlednosti bylo indium po léta bráno jako ideální materiál pro tyto polovodiče. Časem se však jeho cena začala zvyšovat, dostupnost klesat a bylo třeba najít náhradu. Tu zřejmě našli vědci z Výzkumného centra mikroelektroniky na americké Iowa State University ve spolupráci s Laboratoří Ames patřící pod Úřad pro energetiku (DOE) Spojených států amerických.

Jde zde o 15 let známý polymer s „kouzelným“ názvem poly(3,4-ethylendioxythiofen):polystyrensulfonát, zkracovaný na srozumitelnější PEDOT:PSS. Nejde přitom o první případ, kdy se v souvislosti s OLED TV hovoří o této látce. Dříve ji však konstruktéři vyškrtli kvůli nedostatečným vlastnostem po stránce průhlednosti i vodivosti. Vědci z Ames však objevili způsob, kterým lze zvýšit jak průhlednost, tak vodivost této substance. Anody z PEDOT:PSS sice nezastíní ITO svým výkonem, avšak po stránce energetické účinnosti zde lze vidět 40% nárůst.




LG už dříve plánovalo vývoj ohebných OLED panelů (podobných tomuto LCD),
vývoj nového polymeru tomu jen nahrává. Zdroj: FlatpanelsHD


Navíc se jedná o snadno dostupnou látku, což může umožnit rapidní pokles cen. Třešničkou na dortu je další vlastnost tohoto polymeru. Dnes používané indium je extrémně křehké a tudíž nepoužitelné v ohebných displejích. Naproti tomu PEDOT:PSS tuto mouchu nemá. V blízké budoucnosti se tak můžeme dočkat nejen levných, ale i ohebných OLED TV.

Zdroj: HDTVtest