Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Cena OLED TV klesá i nadále

17.6.2015, Pavel Zubatý, aktualita
OLED televizory sice ještě nepatří mezi běžné vybavení domácností. Brzo by se to však mohlo změnit. Důvodem je rostoucí efektivita výroby. Asi nejmarkantnějším případem je kategorie Ultra HD OLED, u kterých je možné prodávat 65 % vyrobených panelů.
Výroba OLED panelů není triviální záležitost. Asi nejlépe o tom svědčí to, že ačkoliv se o jejich masovou výrobu pokoušelo několik velkých značek, tak nakonec zůstala jen LG. O jejím úspěchu svědčí setrvalé zvyšování efektivity výroby těchto panelů. Odráží se to i v jejich ceně. Full HD OLED televizory LG byly uvedeny před dvěma lety s cenovkou 15000 dolarů (dnes by to bylo 362220 korun). Nyní je možné pořídit za 2500 dolarů (v přepočtu 60370 korun). Původně byla výtěžnost výroby těchto panelů jen 10 %. Pouze jeden z deseti panelů se tudíž mohl dostat k zákazníkovi. Ředitel OLED divize Yeo Sang-deog k tomu dodal, že během posledního půl roku se podařilo to, co u výroby LCD obrazovek trvalo 10 let.

Do konce roku 2014 však LG zvýšilo výnosy z výrobního faktoru na 80 %. Podle dřívějších slov výrobce je jen otázkou času, kdy bude cena OLED panelů srovnatelná s LCD. Údajně se tak stane při překročení 95% výnosů. OLED panely s rozlišením 4K Ultra HD jsou pochopitelně ještě dražší. Důvodem je vyšší náročnost výroby. Ta se však rapidně zefektivňuje. V současné době se uvádí 65% výnosy. Reagují na to i ceny jednotlivých modelů na trhu (alespoň v zahraničí). V březnu uvedená LG EG9600 s 55“ úhlopříčkou, webOS a zahnutým panelem je v zámoří k mání za dolarů (v přepočtu 108666 korun). Její původní cena byla 5499 dolarů (v přepočtu 132790 korun).
Ještě do konce roku firma plánuje dosažení 87%, 85% a 75% výnosů pro 77", 65" a 55" úhlopříčku Ultra HD OLED panelů. Důvodem nižších výnosů menších úhlopříček může být vyšší jemnost menších panelů (nebo novinářský šotek v redakci korejského webu ETNews). Pokud se tato předpověď vyplní, produkce vzroste dvojnásobně. Cena panelů tudíž klesne. LG bude tyto panely dodávat i dalším výrobcům televizorů ještě v průběhu letošního roku. Aby toho nebylo málo, tak LG chystá výrobu OLED obrazovek metodou tisku. Tu však zkouší i další výrobci, kteří by tak mohli narušit monopol LG.

Zdroj: FlatpanelsHD (2)