Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Cena OLED TV klesá i nadále

, , aktualita
Cena OLED TV klesá i nadále
OLED televizory sice ještě nepatří mezi běžné vybavení domácností. Brzo by se to však mohlo změnit. Důvodem je rostoucí efektivita výroby. Asi nejmarkantnějším případem je kategorie Ultra HD OLED, u kterých je možné prodávat 65 % vyrobených panelů.
Cena OLED TV klesá i nadále
Výroba OLED panelů není triviální záležitost. Asi nejlépe o tom svědčí to, že ačkoliv se o jejich masovou výrobu pokoušelo několik velkých značek, tak nakonec zůstala jen LG. O jejím úspěchu svědčí setrvalé zvyšování efektivity výroby těchto panelů. Odráží se to i v jejich ceně. Full HD OLED televizory LG byly uvedeny před dvěma lety s cenovkou 15000 dolarů (dnes by to bylo 362220 korun). Nyní je možné pořídit za 2500 dolarů (v přepočtu 60370 korun). Původně byla výtěžnost výroby těchto panelů jen 10 %. Pouze jeden z deseti panelů se tudíž mohl dostat k zákazníkovi. Ředitel OLED divize Yeo Sang-deog k tomu dodal, že během posledního půl roku se podařilo to, co u výroby LCD obrazovek trvalo 10 let.

Do konce roku 2014 však LG zvýšilo výnosy z výrobního faktoru na 80 %. Podle dřívějších slov výrobce je jen otázkou času, kdy bude cena OLED panelů srovnatelná s LCD. Údajně se tak stane při překročení 95% výnosů. OLED panely s rozlišením 4K Ultra HD jsou pochopitelně ještě dražší. Důvodem je vyšší náročnost výroby. Ta se však rapidně zefektivňuje. V současné době se uvádí 65% výnosy. Reagují na to i ceny jednotlivých modelů na trhu (alespoň v zahraničí). V březnu uvedená LG EG9600 s 55“ úhlopříčkou, webOS a zahnutým panelem je v zámoří k mání za dolarů (v přepočtu 108666 korun). Její původní cena byla 5499 dolarů (v přepočtu 132790 korun).
Ještě do konce roku firma plánuje dosažení 87%, 85% a 75% výnosů pro 77", 65" a 55" úhlopříčku Ultra HD OLED panelů. Důvodem nižších výnosů menších úhlopříček může být vyšší jemnost menších panelů (nebo novinářský šotek v redakci korejského webu ETNews). Pokud se tato předpověď vyplní, produkce vzroste dvojnásobně. Cena panelů tudíž klesne. LG bude tyto panely dodávat i dalším výrobcům televizorů ještě v průběhu letošního roku. Aby toho nebylo málo, tak LG chystá výrobu OLED obrazovek metodou tisku. Tu však zkouší i další výrobci, kteří by tak mohli narušit monopol LG.

Zdroj: FlatpanelsHD (2)