Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Cena DVB-T2 set-top boxů na minimu. Nejlevnější stojí 399 Kč

8.12.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Zatímco před loňskými Vánoci dosahovaly ceny set-top boxů pro DVB-T2 závratných hodnot, letos vám bude k pořízení nejlevnějšího modelu Vivax DVB-T2 181H stačit pár stovek. Výbava se přitom nijak nevymyká běžnému standardu.
Éra DVB-T v České republice skončila letos na podzim, kdy se odmlčely poslední vysílače. Kvůli koronavirové krizi se tak stalo o něco později, aby měli diváci dostatek času si pořídit kompatibilní přijímače pro DVB-T2. Vzhledem k tomu, že téměř všichni již konec původního standardu digitálního pozemního vysílání vyřešili, výrazně klesly také ceny set-top boxů. Zatímco vloni byly běžné ceny okolo tisícikoruny za základní modely, aktuálně lze bez problémů vybírat v cenové hladině okolo 500 Kč. A pokud chcete opravdu ušetřit, můžete zvolit i aktuálně nejlevnější DVB-T2 set-top box na českém trhu: Vivax DVB-T2 181H.
 
 
Vivax je nepříliš známá chorvatská značka, která má v nabídce také televizory, rádia, smartphony nebo dokonce bílou techniku. Vivax DVB-T2 181H nabízí běžnou výbavu, kterou lze očekávat u levných set-top boxů pro DVB-T2. Za jistou nevýhodu můžeme považovat absenci certifikace od Českých Radiokomunikací, ačkoliv předchozí model 180H disponoval označením „DVB-T2 ověřeno“. Přesto set-top box podporuje kodek HEVC/H.265, takže s příjmem programů by v Česku neměl být problém. A ani uživatelské recenze ničemu takovému nenasvědčují.
 
Přijímač si poradí s vysíláním v rozlišení až Full HD (1080i/1080p), takže s výjimkou testovacího kanálu NASA Ultra HD bude v tuzemských podmínkách stačit. K dispozici je možnost nahrávání televizního vysílání na USB flash disk, případně využít funkci Timeshift pro pozastavení vysílání. Port USB 2.0 na přední straně zařízení lze využít také k přehrávání multimédií.  Podporovány jsou formáty TS, MPG, MP4, AVI, MKV, JPEG a OGG. Podmínkou je použití úložiště se souborovým systémem FAT12, FAT16, nebo FAT32. Diváci mají k dispozici elektronického programového průvodce (EPG) na sedm dní dopředu, časovač a další běžné funkce.
 
 
Menu set-top boxu je v českém jazyce, ale někteří uživatelé si v recenzích stěžují na častý nešvar levných set-top boxů – pomalé reakce při pohybu v menu nebo přepínání programů. také se opakuje stížnost na dálkový ovladač s malými tlačítky, takže pokud hledáte přijímač pro někoho staršího, raději se poohlédněte např. po DVB-T2 set-top boxu pro seniory. Vivax DVB-T2 181H, který lze k televizoru připojit přes HDMI nebo Scart, stojí aktuálně od 399 Kč.
 
Zdroj: Heureka.cz