Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

CEA oznamuje rozlišení Ultra HD

19.10.2012, Jan Vítek, aktualita
Je dobře známo, že nová generace velkých televizorů pro domácnosti bude moci nabídnou rozlišení 4K skládající se s více než osmi milionů pixelů, což je čtyřnásobek dnešního Full HD. Organizace CEA právě rozhodla, jak se nové rozlišení bude oficiálně jmenovat.
Consumer Electronics Association (CEA) tak stanovila označení, s nímž se budeme v budoucnu setkávat velmi často. Ultra High-Definition, čili Ultra HD, bude nejspíše velkým tahákem, jakým v minulosti byl i Full HD, ovšem tak jednoduché to asi nebude. Ultra HD se uplatní spíše jen u opravdu velkých televizorů a na ty nemusí být v řadě domácností místo a řada lidí asi nebude ani cítit potřebu si takový televizor pořizovat. Ale uvidíme časem.

Společně s termínem Ultra HD byly pracovní skupinou 4K doporučeny také příslušné výkonnostní vlastnosti, které pomohou prodejcům a spotřebitelům lépe pochopit nabídku nové generace televizí, jež se začnou dodávat na trh ještě letos na podzim. Současně se zmíněná pracovní skupina přejmenovala na CEA Ultra HD Working Group.

Zařízení s označením Ultra HD tak bude muset poskytnout alespoň 8 milionů aktivních pixelů uspořádaných do nejméně 3840 horizontálních a 2160 vertikálních linek. Takto to stojí ve zprávě, i když je jasné, že rozlišení 3840 x 2160 si vyžádá výrazně více než 8 milionů pixelů. Poměr stran bude muset být 16:9 a "vyšší", čili ještě více širokoúhlý a pak dané zařízení bude muset nabídnout alespoň jeden digitální obrazový vstup, který umožní přenos signálu v potřebném rozlišení.

Poslední informací je, že rozlišení Ultra HD bude ústředním tématem na blížícím se veletrhu CES 2013, který se jako obvykle bude konat brzy v novém roce. Přesně to bude od 8. do 11. ledna v Las Vegas.

Zdroj: techPowerUp