Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Canon uvádí novou profi kameru

9.12.2011, Jan Vítek, aktualita
Společnost Canon se pochlubila zbrusu novou videokamerou pro produkci filmů v rozlišení Full HD, která obsahuje nově vyvinutý snímač Super 35 mm typu CMOS o rozlišení 8,29 Mpix. K dispozici budou dva modely - EOS C300 a EOS 300 PL...
Rozdíl mezi novými videokamerami Canon EOS C300 a C300 PL je v tom, že první z nich má patici EF pro příslušné objektivy používané u zrcadlovek Canon EOS i pro objektivy EF Cinema. Společně s nimi tato videokamera umožňuje korekci periferního osvětlení automatickým odstraněním vinětace, umožňuje kontrolovat clonu přímo z kamery a záznam metadat (typ objektivu, nastavení clony a rychlost závěrky). Druhý model je pak určen pro objektivy s bajonetem PL. Samotné kamery také spadají do systému Cinema EOS, jenž zahrnuje objektivy, digitální videokamery a digitální zrcadlovky.

Snímač poskytuje videosignál v rozlišení Full HD (1920 x 1080) pro každou ze základních barev (RGB) a slibuje snížení šumu díky velké ploše pixelů a rovněž snížení efektu moiré. Pak Canon mluví rovněž o vysoké rychlosti čtení signálu za účelem potlačení efektu rolling shutter skews (kácení vertikálních linií při prudším pohybu kamery do stran), který dobře známe z amatérských kamer. O zpracování obrazovýc dat se pak postará procesor Canon DIGIC DV III.

EOS C300/C300 PL využívá kompresi MPEG-2 Full HD (MPEG2 422@HL kompatibilní) se vzorkováním barev v poměru 4:2:2 a s bitrate až 50 Mbps. Záznamy jsou ukládány ve formátu MXF (Material eXchange Format) ve snímkovacích frekvencích 59,41i, 50,00i, 29,97P, 25,00P, 24,00P a 23,98Pna paměťové karty Compact Flash, pro něž tu jsou připraveny dva sloty. Natáčet můžeme také až 60násobně zrychlené záběry, nebo naopak až 2,5x zpomalené, přičemž snímkovací frekvenci lze ručně nastavit od 1 do 60 FPS.

Těla těchto kamer mají rozměry pouze 133 x 178 x 171, přičemž jsou odolná proti prachu a vodě, ovšem výsledné rozměry pak dokáží velmi narůst díky přídavným objektivům, rukojeti, opěrce pod palec nebo dalšímu displeji. Mezi rozhraní patří třeba video výstup HD/SD-SDI, bezdrátový transmitter WFT-E6B pro ovládání na dálku pomocí chytrých telefonů a jiných zařízení.

Pak Canon také představil sedm nových objektivů 4K EF Cinema v rámci Cinema EOS. Jedná se o 4 zoomovací s rozsahem 14,5 - 300 mm (dva EF a dva PL) a tři objektivy EF s pevným ohniskem, které lze použít o s digitálními fotoaparáty s 35mm full-frame snímačem.. Všechny podporují natáčení v rozlišení 4K (4096x2160 pixelů) a nabízí kompatibilitu se snímačem Super 35 mm.

A nakonec se zpráva zmiňuje o připravované digitální zrcadlovce s filmovými funkcemi včetně podpory 4K videa (24P s kompresí MJPEG) a 35mm full-frame CMOS snímačem. Ta bude představena někdy příště.

Zdroj: TZ Canon