Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Canon Cinema EOS: videokamery EOS C300 představeny

4.11.2011, Milan Šurkala, aktualita
Canon navazuje na úspěchy na poli natáčení videa a dnes tak představuje své Full HD videokamery a 7 objektivů pro nový Cinema EOS systém. Videokamery jsou vybaveny Super 35 snímači typu CMOS s bajonety EF i PL.
V roce 2008 představil Canon svou zrcadlovku EOS 5D Mark II, která díky možnosti natáčet Full HD video a full frame CMOS snímači zaznamenala obrovský úspěch nejen na fotografickém poli, ale i na tom filmovém. S touto zrcadlovkou se natáčí filmy i seriály (např. závěrečný díl jedné série známého seriálu Dr. House). Vývoj nových kamer trval jen dva roky.Na tomto úspěchu staví nový Canon Cinema EOS System, videokamery se Super 35 CMOS snímačem (24,6×13,8 mm s 6,4mikrometrovými pixely) podporujícím Full HD video. Čip samotný disponuje rozlišením 4096×2160 pixelů (tzv. 4K), tedy 8,29 megapixelů. Canon představil hned dvě videokamery EOS C300 a EOS C300 PL. První z nich má standardní patici EF a podporuje tedy i všechny klasické objektivy zrcadlovek Canon.Model C300 PL má naproti tomu patici PL, která je obvyklá u profesionálních videokamer. Aby měl nový systém lepší start, Canon představil i sedm nových objektivů (pro patici EF, některé i pro PL), o kterých se ale rozepíšeme podrobněji až v následující aktualitě. S normálními EF objektivy kamera aplikuje automatické odstranění vinětace, pochopitelně umožňuje kontrolovat clonu přímo z kamery. EOS C300 a C300 PL jsou vybaveny 3 ND filtry (2EV, 4EV a 6EV) pro možnost natáčení s nízkými clonami i za silného světla.Při natáčení Full HD videa kamera čte kompletní RGB pixely (Full HD má poloviční rozlišení oproti 4K snímače, a tak na tvorbu každého pixelu se podílí čtveřice jednobarevných pixelů R, G nebo B), což zajišťuje eliminaci moaré efektu (a potřeby Bayerovy interpolace). Stejně tak výrobce zapracoval na potlačení rolling shutter efektu. S videokamerou je možno snímat i fotografie, ale opět jen v rozlišení 1920×1080 pixelů. K ukládání snímků slouží SDHC karta. Zpracování obrazu má na starosti procesor DIGIC DV III, nechybí komprese MPEG-2 MXF ve vzorkování 4:2:2 a datovém toku 50 Mbps. K záznamu jsou určeny Compact Flash karty. Najdete zde dva sloty a kamera je schopna zapisovat na obě zároveň.Tělo kamery měří 133×179×171 milimetrů, díky čemuž je s ní snadnější natáčení od země pro klipy z nízkých úhlů stejně jako záběrů velmi blízko stěn. Kameru lze doplnit o grip, monitor a jiné pomůcky. K dispozici je možnost zakoupení bezdrátového vysílače WFT-E6B, díky čemuž může být řízena dálkově např. pomocí smartphonu. Hmotnost činí 1669 gramů (C300), resp. 1869 gramů (C300 PL). LCD displej má 4,0" úhlopříčku a rozlišení 1,23 milionů bodů (patrně 852×480 pixelů).

Najdete zde 4 start/stop tlačítka, aby si každý kameraman našel to nejlepší pro jeho potřeby. Samozřejmostí je možnost rozšíření příslušenstvím nejen od Canonu, ale i jiných výrobců. Kamera je prachotěsná a disponuje vlastním systémem chlazení. Podporovány jsou snímkovací frekvence 59,41i, 50i, 25p, 24p a 23,98p. Fast motion snímání zpomaluje frekvenci snímání a dokáže vytvořit až 60× zrychlené video. Na své si přijdou i fanoušci slow motion videa, kdy kamera naopak snímá rychleji (max. 2,5× zpomalení při 720p videu).

Canon EOS C300 bude k dispozici od konce ledna 2012, EOS C300 PL pak koncem března. Cena je zatím neznámá. Úspěch EOSu 5D Mark II tkvěl z velké částu i v tom, že nabízel full frame čip a Full HD video za opravdu směšnou cenu v porovnání s podobnými videokamerami. Tak uvidíme, jak se Canon k otázce ceny postaví, hovoří se však o ceně $20.000.

Zdroj: www.canon.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.