Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Canon a referenční 4K monitor pro filmaře

4.12.2013, Jan Vítek, aktualita
Canon se pochlubil svým prvním 30" referenčním monitorem, který je určen pro filmovou produkci. Jedná se o nový model s označením DP-V3010 disponující rozlišením 4K a řadou funkcí, které si nyní přiblížíme.
Canon DP-V3010 má spolupracovat s filmovou řadou Canon Cinema EOS, s níž pak slibuje komplexní řešení, které pokryje celý proces tvorby digitálního filmu v rozlišení 4K. Samotný produkt přijde na trh někdy v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku.

Nový Canon DP-V3010 má nabídnout vysokou kvalitu zobrazení a funkce jako Colour Grading, což je proces, během kterého jsou barevné složky filmu posouvány do vybraného barevného tónu. Jeho základem je firemní obrazový procesor, který si Canon sám vyrábí a na kvalitu obrazu má vliv také RGB barevné podsvícení a panel LCD s technologií IPS. Jeho nativní rozlišení je konkrétně 4096 x 2560, takže problém nebude ani s nativním DCI 4K, a to 4096 x 2160. Za zmínku také stojí kontrast přesahující poměr 2000:1.

K dispozici je také desetibitový ovladač panelu, jenž spolupracuje přímo s procesorem a umí každé složce v RGB nastavit až 1024 odstínů, což slibuje přesné zobrazení barev a hladké přechody. Důležitá je také konzistence jasu, jež má být na vysoké úrovni a pokrytí barevného prostoru DCI-P3. Díky tomu všemu může DP-V3010 dle výrobce posloužit jako alternativa projektoru DCI. Vedle toho tu máme pokrytí barevného prostoru Adobe RGB a splnění specifikací barevného gamutu různých vysílacích norem (ITU-R BT.709, EBU a SMPTE-C).

Zpráva pokračuje informací o technologii korekce obrazu Canon Log Gamma, podpoře snímkovací frekvence od 23,98 FPS po 60 FPS, čili včetně 24 a 50. Canon rovněž uvádí, že každý monitor projde před odesláním zákazníkovi kalibrací, aby se zajistila přesná reprodukce barev a automatickou korekci barev a jasu za provozu pak už zajistí vestavěné senzory. Kalibraci si pak budeme moci provádět i sami s využitím kompatibilních senzorů od jiných výrobců. Monitor se dodává společně s řídicí jednotkou vhodnou pro instalaci do 19" rozvaděče.

Zdroj: TZ Canon
reklama
reklama