Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Canon a dvě profi videokamery

, , aktualita
Canon a dvě profi videokamery
Společnost Canon se pochlubila dvěma novými přírůstky do své nabídky profesionálních videokamer. Jedná se o modely XF105 a XF100, které jsou označovány za nejmenší videkamery pro televizní vysílání s kodekem MPEG-2 Full HD (50 Mb/s, 4:2:2).
Canon a dvě profi videokamery
Oba nové modely jsou navrženy pro natáčení videa v kvalitě Full HD, které nebude kameramany zatěžovat přílišnou hmotností (přes 1 kg) a rozměry jejich výbavy. Vycházejí také z již dříve představené řady X300, od níž si měly dle výrobce vypůjčit mnoho moderních a užitečných funkcí, jako je třeba integrace ovládacích prvků do rukojeti. XF100 a XF105 budou poprvé představeny na stánku společnosti Canon na výstavě IBC 2010 v Amsterodamu (10. - 14. září), a následně pak na veletrhu Photokina 2010 v Kolíně (21. - 26. září).Kamery se od sebe liší tím, že XF100 má nabídnout své možnosti pro různé situace, zatímco XF105 je lépe uzpůsobena pro práci ve studiu či s více propojenými kamerami pomocí výstupu HS-SDI, sdíleného vstupu/výstupu s časovým kódem a vstupem Genlock.

Pořídit můžeme díky nim záznam v kvalitě MPEG-2 Full HD, který je ukládán v otevřeném formátu MXF (Material eXchange Format) na paměťové karty CF v bitrate až 50 Mb/s a vzorkováním barev 4:2:2. Karty zde mohou být dvě a díky funkci Relay Recording je možné jednu po zaplnění vyjmout a nechat kameru automaticky ukládat na druhou. S výslednými daty můžeme pracovat v aplikacích od Adobe Systems, Apple, Avid Technology, Grass Valley a dalších. Pro ně jsou k dispozici třeba zásuvné moduly Apple Final Cut Pro a Avid Media Composer.Dále mají obě kamery širokoúhlý objektiv Canon HD 30,4 mm s 10x zoomem a světelností f/1,8. Díky kovové irisové cloně s osmi lamelami bude dle Canonu možné vytvářet téměř dokonalý kruhový efekt „bokeh“, díky které mohou kamery poskytnout rozostřené pozadí. Tříúrovňový digitální telekonvertor lze použít pro další prodloužení ohniskové vzdálenosti 1,5x, 3x nebo 6x a nechybí samozřejmě ani Optical Image Stabilizer (OIS) se třemi režimy stabilizace: standardním, dynamickým a zesíleným.

Snímá se zde na nový CMOS čip typu 1/3 s rozlišením 2,07 Mpix a k dispozici jsou rozlišení 1080/50i, 1080/25p, 720/50p a 720/25p a různé bitové toky záznamu. Zvuk se nahrává v 16 bitech lineárně (PCM) s frekvencí 48 kHz. Snímací čip je také vybaven barevným Bayerovým filtrem, který zaručuje vysokou citlivost a široký rozsah barev. Dále je mezi režimy natáčení také zrychlený i zpomalený záběr, záznam po snímcích (pro animaci), třívteřinový předzáznam, infračervené snímání a 3D Shooting Assist. Tento asisten sestává z OIS Axis Shift, což umožňuje upravit posun čoček optického stabilizátoru obrazu pro přesné sladění dvou propojených kamer při stereoskopickém natáčení 3D videa. Focal Length Guide pak umožňuje přesnou synchronizaci zoomu.

Zmíníme se také o postranním LCD displeji s úhlopříčkou 8,8 cm a vysokým rozlišením 920000 bodů. Elektronický hledáček o průměru 0,61 cm má rozlišení 260000 bodů a pokrytí 100 %. Nakonec zmíníme manuální prstenec pro manuální natáčení a nastavení ostření, clony a zoomu, funkci Canon Face Detection AF (detekce obličeje s AF) novou Face-Only AF pro ostření pouze na tváře rozpoznané v záběru.

Zdroj: TZ Canon