Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Budou nám k filmům vyhrávat nanočástice ve dřevě? Podle švédských vědců ano

24.11.2013, Michal Spáčil, aktualita
Zcela nový způsob, jakým lze postavit reproduktory, představili švédští výzkumníci. Hlavní roli v něm hrají nanočástice, a to ve spojení s tradičně severským a plně obnovitelným materiálem, dřevem.
Vědci ze švédského Královského technologického institutu (Kungliga Tekniska högskolan, KTH) našli způsob, díky němuž je možné v konstrukci reproduktorů vynechat permanentní magnet. Zastoupí jej kovové nanočástice, jimiž je prosycena membrána z celulózy. To dohromady tvoří unikátní materiál, který si výzkumníci z KTH nechali patentovat. Jeho výhodou má být kromě fyzikálních vlastností i šetrnost k přírodě.Foto: Richard Andersson, KTH


Podle zprávy KTH jde o první známé použití membrány reproduktoru, která je zároveň sama i magnetem. Mikrovlákna z celulózy jsou pokrytá magnetickými feritovými nanočásticemi, která jsou pravidelně rozprostřena po celé membráně. Nový typ reproduktoru se ve své současné podobě neobejde bez tradiční kmitací cívky, která však nemá s membránou přímý fyzický kontakt.

Výzkumníci z KTH dokonce uvažují o tom, že kvalita zvuku z těchto reproduktorů, díky rovnoměrnějšímu rozložení sil působících na membránu, překoná reproduktory tradiční konstrukce.

Kromě využití v oblasti AV přemýšlejí Švédi i o dalších aplikacích této technologie, jako je aktivní odhlučnění automobilů a vlaků.

Podle serveru ieee.org již v roce 2008 přišli vědci z Číny s myšlenkou na využití nanomateriálů v reproduktorech, ovšem poněkud odlišným způsobem - vytvořením průhledného filmu z uhlíkových nanotrubiček, který sám slouží jako reproduktor. Uvažovalo se například o potahování displejů notebooků tímto materiálem. Pro představu připojujeme odkaz na video.

Zdroj: KTH Royal Institute Of Technology, ieee.org
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.