Budou nám k filmům vyhrávat nanočástice ve dřevě? Podle švédských vědců ano

Budou nám k filmům vyhrávat nanočástice ve dřevě? Podle švédských vědců ano
, , aktualita
Zcela nový způsob, jakým lze postavit reproduktory, představili švédští výzkumníci. Hlavní roli v něm hrají nanočástice, a to ve spojení s tradičně severským a plně obnovitelným materiálem, dřevem.reklama
Vědci ze švédského Královského technologického institutu (Kungliga Tekniska högskolan, KTH) našli způsob, díky němuž je možné v konstrukci reproduktorů vynechat permanentní magnet. Zastoupí jej kovové nanočástice, jimiž je prosycena membrána z celulózy. To dohromady tvoří unikátní materiál, který si výzkumníci z KTH nechali patentovat. Jeho výhodou má být kromě fyzikálních vlastností i šetrnost k přírodě.Foto: Richard Andersson, KTH


Podle zprávy KTH jde o první známé použití membrány reproduktoru, která je zároveň sama i magnetem. Mikrovlákna z celulózy jsou pokrytá magnetickými feritovými nanočásticemi, která jsou pravidelně rozprostřena po celé membráně. Nový typ reproduktoru se ve své současné podobě neobejde bez tradiční kmitací cívky, která však nemá s membránou přímý fyzický kontakt.

Výzkumníci z KTH dokonce uvažují o tom, že kvalita zvuku z těchto reproduktorů, díky rovnoměrnějšímu rozložení sil působících na membránu, překoná reproduktory tradiční konstrukce.

Kromě využití v oblasti AV přemýšlejí Švédi i o dalších aplikacích této technologie, jako je aktivní odhlučnění automobilů a vlaků.

Podle serveru ieee.org již v roce 2008 přišli vědci z Číny s myšlenkou na využití nanomateriálů v reproduktorech, ovšem poněkud odlišným způsobem - vytvořením průhledného filmu z uhlíkových nanotrubiček, který sám slouží jako reproduktor. Uvažovalo se například o potahování displejů notebooků tímto materiálem. Pro představu připojujeme odkaz na video.

Zdroj: KTH Royal Institute Of Technology, ieee.org
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.
Nejnovější články
Olympiáda bude poprvé vysílána ve 4K HDR Olympiáda bude poprvé vysílána ve 4K HDR
Zimní olympiáda v Pchjongčangu se stane první, která bude nahrávána a vysílána ve 4K HDR. Záběry zahajovacího ceremoniálu či vybraných sportů si v tomto formátu vychutnají třeba američtí diváci.
16.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Sony ukázalo prototyp 8K TV s 10 000 nity Sony ukázalo prototyp 8K TV s 10 000 nity
Sony přivezlo na CES 2018 prototyp televizoru s 8K rozlišením, HDR a rekordním jasem. Využívá také vylepšený obrazový procesor X1 Ultimate, který zpracovává obraz podle jednotlivých objektů, nikoliv snímků.
16.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Sony LSPX-A1: domácí 4K projektor v ceně pěkného auta Sony LSPX-A1: domácí 4K projektor v ceně pěkného auta
Sony už dlouho ukazuje, že televizor lze kvalitně nahradit ultra show throw projektorem. Jen zatím takové řešení není pro každého kvůli astronomické ceně. Další novinkou je malý kapesní projektor se 120" obrazem a integrovanou baterií.
15.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Nové soundbary z CES 2018: Sony, Samsung a Polk Audio Nové soundbary z CES 2018: Sony, Samsung a Polk Audio
Na veletrhu CES 2018 ukázali výrobci několik zajímavých soundbarů. Sony představilo dvě novinky s Dolby Atmos, Samsung model pro upevnění na stěnu a Polk Audio první soundbar s hlasovou asistentkou Amazon Alexa.
15.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Stereo kamera Yi Horizon VR180 s podporou 5.7K videa Stereo kamera Yi Horizon VR180 s podporou 5.7K videa
Společnost Yi Technology uvedla novou stereoskopickou kameru Horizon VR180, která je určena pro natáčení obsahu pro virtuální realitu. Se 180° úhlem záběru umí natáčet až 5,7K stereoskopické videosekvence.
14.1.2018, aktualita, Milan Šurkala