Budou nám k filmům vyhrávat nanočástice ve dřevě? Podle švédských vědců ano

Budou nám k filmům vyhrávat nanočástice ve dřevě? Podle švédských vědců ano
, , aktualita
Zcela nový způsob, jakým lze postavit reproduktory, představili švédští výzkumníci. Hlavní roli v něm hrají nanočástice, a to ve spojení s tradičně severským a plně obnovitelným materiálem, dřevem.reklama
Vědci ze švédského Královského technologického institutu (Kungliga Tekniska högskolan, KTH) našli způsob, díky němuž je možné v konstrukci reproduktorů vynechat permanentní magnet. Zastoupí jej kovové nanočástice, jimiž je prosycena membrána z celulózy. To dohromady tvoří unikátní materiál, který si výzkumníci z KTH nechali patentovat. Jeho výhodou má být kromě fyzikálních vlastností i šetrnost k přírodě.Foto: Richard Andersson, KTH


Podle zprávy KTH jde o první známé použití membrány reproduktoru, která je zároveň sama i magnetem. Mikrovlákna z celulózy jsou pokrytá magnetickými feritovými nanočásticemi, která jsou pravidelně rozprostřena po celé membráně. Nový typ reproduktoru se ve své současné podobě neobejde bez tradiční kmitací cívky, která však nemá s membránou přímý fyzický kontakt.

Výzkumníci z KTH dokonce uvažují o tom, že kvalita zvuku z těchto reproduktorů, díky rovnoměrnějšímu rozložení sil působících na membránu, překoná reproduktory tradiční konstrukce.

Kromě využití v oblasti AV přemýšlejí Švédi i o dalších aplikacích této technologie, jako je aktivní odhlučnění automobilů a vlaků.

Podle serveru ieee.org již v roce 2008 přišli vědci z Číny s myšlenkou na využití nanomateriálů v reproduktorech, ovšem poněkud odlišným způsobem - vytvořením průhledného filmu z uhlíkových nanotrubiček, který sám slouží jako reproduktor. Uvažovalo se například o potahování displejů notebooků tímto materiálem. Pro představu připojujeme odkaz na video.

Zdroj: KTH Royal Institute Of Technology, ieee.org
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.
Nejnovější články
Raspberry Pi 3: obhájce trůnu? Raspberry Pi 3: obhájce trůnu?
Miniaturní malinový počítač byl původně určen spíše vývojářům, ale všestrannost druhé generace jej vystřelila na trůn mezi nejlevnějšími multimediálními centry. Udrží žezlo i následovník Raspberry Pi 3?
25.7.2017,  recenze, Jakub Doležal,  5 komentářů
LG A7: dostupnější OLED TV bez 4K LG A7: dostupnější OLED TV bez 4K
LG rozšířilo svou letošní nabídku OLED TV o zatím cenově nejdostupnější model. Snížení ceny si ovšem vyžádalo řadu ústupků, televizor tak postrádá například podporu 4K Ultra HD rozlišení nebo HDR.
15.7.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
YouTube přestal fungovat na starších Smart TV YouTube přestal fungovat na starších Smart TV
Google ukončil podporu aplikace YouTube na chytrých televizorech z roku 2012 a starších. Důvodem je přechod z technologie Flash na HTML5. Uživatelům dotčených modelů společnost doporučuje dokoupit Chromecast či podobné zařízení.
14.7.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Samsung Cinema LED, kina dostanou gigantické LED TV místo projektoru Samsung Cinema LED, kina dostanou gigantické LED TV místo projektoru
Projektory jsou součástí kin už hodně přes 100 let a teprve ve 21. století se dočkají náhrady. Samsung totiž prezentoval Cinema LED, obrovský LED displej, který by v kinech měl nahradit tradiční projektor a plátno.
14.7.2017,  aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi uvedlo Mi Laser Projector se 150" obrazem Xiaomi uvedlo Mi Laser Projector se 150" obrazem
Čínská společnost Xiaomi uvedla levný laserový short-throw projektor Mi Laser Projector. Umí zobrazit až 150" úhlopříčku, tedy zhruba 3,8 metru. Kdo má nedostatek místa, může projektor umístit pouhých 5 centimetrů od zdi.
1.7.2017,  aktualita, Milan Šurkala