Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Brzy ve vašich televizích. MediaTek oznámil nový 4K čipset s AI

4.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
MediaTek MT9638 je nejnovější čipset pro Smart TV. Kromě toho, že podporuje současné technologie pro lepší kvalitu obrazu a zvuku, se může pochlubit jednotkou pro zpracování AI. Nechybí ani připojení přes Wi-Fi 6.
Kromě obrazovky, tuneru nebo konektorů se dnešní chytré televizory neobejdou ani bez dostatečně výkonného čipsetu. Jejich největším dodavatelem je MediaTek, jehož čipsety jsou součástí více než dvou miliard televizorů po celém světě. Až si tedy v budoucnu budete vybírat novou Smart TV, možná poběží na čipsetu MT9638. MediaTek tuto hardwarovou novinku oznámil tento týden s tím, že v prvních modelech se nejspíš objeví během druhého čtvrtletí 2021. Nová čipová sada podporuje rozlišení 4K se 60 fps, ale tím její možnosti zdaleka nekončí. K nejzajímavějším novinkám patří samostatná výpočetní jednotka pro AI (APU).
 
 
Taiwanský výrobce slibuje, že umělá inteligence pomůže zvýšit rozlišení i vylepšit celkovou kvalitu, ale také zdokonalit ovládání pomocí hlasových asistentů. AI umožňuje analýzu zdrojů v reálném čase, k rozpoznání typu zobrazovaného obsahu a scén, čímž umožňuje optimalizovat sytost barev, jas, ostrost, pohyb nebo redukci šumu. Technologie Super Resolution slouží k upscalingu videa a je používána v kombinaci se systémem pro vyhlazení videa MEMC. MT9638 podporuje moderní možnosti konektivity, jako jsou Wi-Fi 6 a HDMI 2.1. Svižný běh operačních systému a aplikací by měl zajisti čtyřjádrový procesor s jádry ARM Cortex-A55 a grafický akcelerátor Mali-G52.
 
Čipset zvládne hardwarové dekódování videí ve formátech HEVC, VP9 a AV1. Podporuje také vysoký dynamický rozsah prostřednictvím HDR10+ a Dolby Vision, nebo prostorový zvuk díky Dolby Atmos a DTS:X. Výrobce televizoru může také implementovat podsvícení Full Array LED s lokálním stmíváním pomocí až 2 000 stmívatelných zón. Kromě toho jsou podporovány až 4 mikrofony pro vzdálený poslech, které usnadní používání hlasových asistentů
 
"Vzhledem k tomu, že jsou chytré domácí spotřebiče stále inteligentnější a různorodější, stávají se chytré televizory novým centrem chytré domácnosti, protože spotřebitelé využívají multimediální funkce s podporou AI k ovládání všech svých zařízení přímo ze své televize," uvedl Alex Chen, generální ředitel TV divize ve společnosti MediaTek.