Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Brasero - v Linuxu lze vypalovat i jednoduše

29.4.2008, Radek Jahoda, recenze
V našem pomalém seznamování s Linuxem se podíváme na další program, který případný uživatel může potřebovat. Pro Linux existuje více vypalovacích programů, pro desktop Gnome je ale právě Brasero nejrozšířenější. Navíc je hodně jednoduchý a tak se s ním naučí pracovat v podstatě každý.
V Linuxu existuje více programů pro vypalování, nejznámější je K3b, který se používá v prostředí KDE a právě Brasero, který je nejčastější v Gnome. Pro Gnome existuje několik dalších programů, které se liší nabízenými vlastnostmi a uživatelským rozhraním - např. GnomeBaker nebo Serpentine. Lze dokonce částečně vystačit se zabudovaným vypalováním přímo v Gnome, které je jednodušší a pokročilejší než to ve Windows. Zmiňme ještě NeroLinux, který využívá stejného uživatelského rozhraní jako Nero pro Windows, je ale placené, na druhou stranu jako jediný podporuje vypalování Blu-ray a HD DVD disků.



Brasero je jednoduchý program, který si neklade za cíl vyhovět požadavkům profesionálů, hlavně co se požadavků na nastavení týče. Celý způsob pálení si totiž vybírá automaticky podle typu zvoleného projektu a vloženého disku pro vypálení. Je tak jedno, zda pálíme CD nebo DVD, celý postup se liší až na konci při vložení média do mechaniky. Brasero, jak je to v Linuxu zvykem, je jen rozhraním, který potřebuje pro vypalování některý z vypalovacích nástrojů. Podporován je nautilus, cdrtools, growisofs a libburn.

Ještě upozorněme, že Brasero je komplet počeštěné, osobně ale preferuji angličtinu, takže obrázky budou v tomto jazyce. Hlavní obrazovka po spuštění nás navede na vytvoření projektu podle typu:
  • zvukový projekt
  • datový projekt
  • kopírování disku
  • vypálení obrazu média


Klepněte pro zvětšení obrázku

Po výběru zvukového nebo datového projektu se změní obsah okna. V jedné části je adresář počítače, kde vybíráme soubory a importujeme je do projektu, který ukazuje strukturu ve druhé části okna (zde vpravo). Brasero má i jednoduchý, ale praktický náhled multimediálních souborů, využívající gstreamer (což je obdoba DirectShow z Windows). Zvládá jak zvukové, tak i video soubory, v tomto případě se pak zobrazí ještě malé video okno.


Klepněte pro zvětšení obrázku

U zvukových CD lze vypalovat textové informace o skladbách (CD TEXT) a také je přímo editovat, importovat lze komprimované soubory podporované přes gstreamer, vypalovat se může rovnou bez tvorby obrazu CD. Výborná je i možnost nastavit prodlevu mezi jednotlivými stopami a případně je i úplně zrušit.

U datových disků je podporováno multisession, lze jak přidávat další soubory, tak je i nahradit nebo již obsažené smazat. Dělá se to tak, že při vložení neuzavřeného disku je nabídnuto importování, po potvrzení se přečte obsah disku a vytvoří se struktura disku, kterou lze dále doplňovat a upravovat. Při vkládání souborů je možné je filtrovat, aby se na disk nedostaly například skryté soubory nebo odkazy (tzv. links, které odkazují na jiné soubory nebo adresáře, takže je fyzicky uložen na disku jen jednou, přestože se ve struktuře vyskytuje vícekrát, Windows toto nezná). Podporován je i strom Joilet, který je nutný pro kompatibilitu s Windows (po pravdě spíše pro kompatibilitu Windows se zbytkem světa).

Jediné, co zatím Brasero nepodporuje, je vypalování DVD Video disků (to zvládá jen K3b). Na internetu lze sice najít informaci, že stačí vytvořit datové DVD se strukturou jako na DVD Video discích (adresáře VIDEO_TS a AUDIO_TS), ale není to pravda. Brasero totiž disk vypálí jako klasický datový disk s ISO9660 souborovým systémem místo UDF, který je použit na DVD Video. Toto lze obejít vytvořením ISO obrazu z příkazové řádky takto:
    genisoimage -dvd-video -o soubor.iso adresář

Vytvoří se ISO soubor, který pak jednoduše vypálíme pomocí Brasera. Podporováno je ale kopírování těchto disků, je nutné mít ale instalovanou knihovnu libdvdcss.

Po vložení média do mechaniky stiskneme tlačítko Vypálit a objeví se dialogové okno, kde můžeme vybrat mechaniku, počet kopií, nastavit parametry vypalování a název disku. Je zde také volba neukončovat disk a ponechat ho otevřený pro přidání dalších souborů nebo stop.



Parametry vypalování jsou jednoduché, ale dostačující. Lze nastavit rychlost vypalování, přímé vypalování bez tvorby obrazu na disku, povolit pouze simulaci vypalování (nic se nevypálí, pouze mechanika testuje strukturu média), zda vysunout disk po vypálení a také adresář pro pomocné soubory.



Pomocí Brasera můžeme také ISO obrazy vytvářet. Je to stejně jednoduché jako vypalování. Stačí v dialogovém okně pro výběr mechaniky místo mechaniky vybrat volbu Vytvořit obraz a pak jen vložit název souboru.

Brasero je jednoduchý program pro vypalování, který na sebe nenabaluje další funkce, které přenechává jiným programům. Drží se svého a dělá to dobře. Nenajdeme zde ripování disků, převod multimediálních souborů, přehrávání multimédií a další zbytečnosti. A je to jen dobře. Instalovaná velikost je tak jen cca 5MB.