Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Blackmagic Design oznámil uvedení DaVinci Resolve 8

1.7.2011, Radek Jahoda, aktualita
Blackmagic Design uvádí novou verzi korekčního nástroje barev DaVinci Resolve 8. Ten přináší mnoho novinek, mezi jinými například import a export pro Apple Final Cut Pro 7 a Adobe Premiere Pro, podporu pro OpenCL, více panelů a vylepšené procesní algoritmy.
Velkou novinkou v DaVinci Resolve 8 je podpora pro multi layer timeline a možnost XML importu celých sekvencí z Apple Final Cut Pro 7 a Adobe Premiere Pro, provedení barevných korekcí a export zpět do těchto programů bez jakýchkoliv změn v uspořádání. Pokud dojde ke změnám v editaci, tak DaVinci Resolve provede automaticky přeskupení a zachování barevných tónů.

Nově implementovaná podpora pro OpenCL může využít větší škály grafických akcelerátoru na počítačích Apple iMac a MacBook Pro. Stále funguje podpora pro CUDA, která je ale dostupná pouze na kartách NVIDIA.

Dalším vylepšením je přímá implementace filtru pro odstranění šumu z digitálních zařízení (u fotografií i videa), lze ji zapnout v jakémkoliv korekčním nástroji a není tak nutné mít samostatný filtr jen na odstranění šumu. Filtr je navíc optimalizován pro karty s akcelerací CUDA. Přidán je i stabilizátor obrazu, který dokáže odstranit roztřesené video, a funkčnost má být zaručena i u nahrávek s horší kvalitou.Pro začínající uživatele je určena funkce Curve Grading, která funguje stejně jako u nástrojů z nižších kategorií, takže umožní rychlejší a příjemnější přechod z jiných nástrojů. Křivky mohou být upravovány jak myší, tak i z ovládacího panelu.

Ani DaVinci Resolve se nevyhlo 3D, zde ale hraje nejdůležitější roli nástroj, který zkoriguje souosost z různých kamer a různých záběrů. Korekce probíhá na mnoha bodech a zaručí tak správné nastavení a výbornou ostrost obrazu. Právě špatně nastavená souosost stojí za často negativními zážitky z 3D filmů.

DaVinci Resolve dále podporuje spolupráci se zřízeními od Avidu, jednak ovládací panely Avid Artist Color, Tangent Wave a JL Copper a také ALE export k opětovnému spojení DNxHD souborů zpět do střižen Avid.

A v neposlední řadě nás zajímá cena - ta byla stanovena na $995 dolarů, pokud ale vlastníte předchozí verzi DaVinci Resolve 7, máte upgrade zdarma.

Zdroj: Blackmagic Design