Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Bezbrýlové 3D: zamlžený bolehlav

31.1.2015, Pavel Zubatý, aktualita
Dříve byly velkým hitem, na letošním CES chyběly. Na veletrhu je plně nahradily Ultra HD televizory, až na pár bezbrýlových výjimek. Stream TV chce dokonce svou technologii dostat ještě letos na trh. Její prezentace tomu však nenasvědčovala.
Společnost Stream TV ještě v prosinci prohlásila, že rok 2015 bude konečně rokem bezbrýlových 3D televizorů pro každého. Více měla přinést tisková konference na veletrhu CES, která se nakonec neuskutečnila. Od minulého roku se toho totiž zas tolik nezměnilo. Stream TV sice pořád nabízí jednu z nejlepších technologií bezbrýlové stereoskopie. Občas se dokonce projeví efekt 3D hloubky. Po většinu času tomu tak ale není. Obraz se vlní, šumí a vůbec vypadá divně. Stánek společnosti Stream TV byl umístěn v centrální hale, nejrušnější části veletrhu, kousek od stánků společností Sony a Samsung. Stánek přesto zel prázdnotou. Spíše než prostorový vjem se při pohledu na obrazovku dostavilo motání hlavy.

Televizory s technologií Stream TV se přesto mají dostat na trh. Mělo by se tak stát ještě letos pod záštitou čínských značek Konka, Skyworth a Hisense. Na britském trhu budou televizory vyráběny značkou Cello. Ve Spojených státech to bude místní výrobce Izon. Nešlo přitom o jediný případ bezbrýlové technologie. Své vlastní bezbrýlové 3D televizory ukázala čínská společnost Changhong, která cílila na nižší cenový segment. Svou „parodii“ na 3D ukázal i korejský Samsung, jehož přístroj s přívlastkem „glassesless 3D“ měla být největší bezbrýlovou 3D televizí světa. Tato 110“ televize s rozlišením 8K mohla kromě závratí způsobit slušný bolehlav. Podle zdroje aktuality byl obraz v rozích skutečně roztřesený.

Aby toho nebylo málo, tak součástí demonstrace bylo občasné přepínání do standardního 2D obrazu v rozlišení 8K. Možná bylo účelem celé demonstrace ukázat, jak špatně bezbrýlové 3D vypadá. Nádherný 2D obraz s rozlišením 16-násobku Full HD měl ironicky větší hloubku i větší iluzi 3D než skutečný režim 3D obrazu. Stejně jako starší 8K TV společnosti Sharp totiž má tak detailní obraz, že vzniká iluze bezbrýlového 3D obrazu. Plochá televize asi nikdy nebyla ideálním médiem pro vytvoření iluze 3D. Jako lepší řešení pro „ponoření do děje“ se nabízí Oculus Rift a podobné přístroje. Ty ostatně spadají do kategorie virtuální reality.

Zdroj: FlatpanelsHD
reklama
reklama