Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

BenQ W1800i: 4K projektor s Android TV pro domácí kino míří na český trh

23.6.2021, Jáchym Šlik, aktualita
BenQ rozšiřuje svou nabídku o domácí projekt s nativním rozlišením 4K. Chlubí se také 100% pokrytím barevného prostoru Rec.709, podporou HDR, režimem Filmmaker nebo operačním systémem Android TV.
Podporou 4K Ultra HD se dnes chlubí řada projektorů, ale ne vždy se jedná o nativní rozlišení. Potom si musí projektor pomáhat posunem pixelů, aby zvýšil jejich počet na požadovaných 8,3 milionu. To by ovšem neměl být případ novinky W1800i od BenQ, která údajně používá 0,47palcový DLP čip s nativní podporou 4K (3840 × 2160 pixelů). Projektor je určen hlavně pro filmové fanoušky, proto by mohl najít své místo jako součást domácího kina. Kromě jemného rozlišení slibuje také vysoký dynamický rozsah prostřednictvím formátů HDR10 a HLG. Jas dosahuje až 2 000 ANSI lumenů, zatímco kontrast je udáván s hodnotou 10 000:1.
 
 
Výrobce slibuje 100% pokrytí barevného prostoru Rec.709 s hodnotou Delta E≤3. Každý projektor by měl být před odesláním z továrny individuálně kalibrován, což potvrzuje i osvědčení dodávané v balení. Během tohoto procesu dojde k otestování a nastavení barevné teploty D65, gama křivky, úrovně černé a bílé, neutrální šedé, sledování barevné reprodukce RGBCMY, odstínu, sytosti, jasu či výstupu na základě standardu ITU-R Rec.709. Instalaci projektoru v interiéru usnadňuje 1,3x zoom, korekce lichoběžníkového zkreslení 2D keystone a možnost rotace. Jako světelný zdroj slouží lampa s udávanou životností 4 tisíce hodin v normálním režimu, respektive 15 tisíc hodin v nejúspornějším režimu.
 
Připraven je také Filmmaker Mode, který můžete znát z některých televizorů. Jeho cílem je přinést co nejvěrnější filmový zážitek, který zamýšleli samotní tvůrci snímku. Proto dojde k nastavení filmové snímkové rychlosti, přesných barev, dynamického kontrastu i jasu. Příjemnou součástí výbavy je operační systém Android TV, díky kterému může projektor fungovat zcela samostatně. Uživatelům jsou k dispozici některé služby pro streamování videa a další aplikace z Obchodu Play. Využít lze také některý ze dvou portů HDMI 2.0b. BenQ W1800i zamířil na český trh s cenovkou 31 290 Kč, na Slovensku potom stojí 1 229 eur.
 
Zdroj: Tisková zpráva