Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

BenQ TK810: chytrý projektor pro domácí kino

19.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
BenQ přinesl na český trh další 4K HDR projektor určený pro domácí kino. Model TK810 nejen podporuje aplikace jako Netflix a YouTube, ale umožňuje také snadno streamovat obsah ze smartphonu nebo počítače.
Návyky uživatelů se postupně mění a spolu s tím i funkce projektorů pro domácí kino. Stále častěji se projektory při přehrávání obsahu obejdou i bez počítače a pokud již jsou propojeny s nějakým dalším zařízením, tak je to často bezdrátově spárovaný smartphone. Do kategorie chytrých projektorů zapadá i nový BenQ TK810, který využívá operační systém Android v kombinaci s virtuálním obchodem Aptoide TV, odkud lze stáhnout aplikace jako Netflix, YouTube nebo Amazon Prime Video. Stačí tedy projektor připojit k internetu a začít sledovat videa i bez dalšího zařízení.
 
 
K dispozici jsou ovšem další možnosti, jako je bezdrátové streamování ze smartphonu, tabletu nebo počítače přes funkci Wi-Fi Direct. Využít lze také integrovaný přehrávač souborů z USB disku nebo dva vstupy HDMI (oba ve verzi 2.0b s podporou HDCP 2.2). Projektor je připraven pro rozlišení 4K Ultra HD, konkrétně 3840 x 2160 pixelů, které ovšem není nativní. To znamená, že tohoto rozlišení bude dosaženo posunutím pixelů, přesto ve výsledku můžeme očekávat jemnější obraz než v případě nativního Full HD Model lze využít pro přehrávání ve vysokém dynamickém rozsahu, konkrétně jsou podporovány základní formáty HDR10 a HLG.
 
Výrobce očekává, že projektor bude používán i za denního světla, proto se chlubí vysokým jasem 3 200 ANSI lumenů a technologie LumiExpert, který automaticky upravuje jas obrazu dle okolního osvětlení. Použit byl projekční systém DLP a lampa s životností až 15 000 hodin (v nejúspornějším režimu SmartEco). Technologie MEMC zase zabraňuje rozmazání obrazu při rychlém pohybu, k dispozici je dokonce také dedikovaný režim pro sportovní přenosy. Pro vytvoření obrazu o úhlopříčce 100 palců je nutné projektor umístit asi 3,4 metru od stěny. Instalaci usnadní 1,1násobný zoom a vertikální lichoběžníková korekce.
 
K dalším parametrům, které výrobce uvádí, patří pokrytí 92 % barevného prostoru Rec. 709 nebo kontrastní poměr 10 000:1. K ozvučení lze využít 5W integrovaný reproduktor. BenQ TK810 se na českém trhu prodává za cenu okolo 35 000 Kč.
 
Zdroj: Benq.eu