Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Beelink GS-King X: nový TV box s místem pro dva 3,5" disky

16.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Beelink připravuje nový TV box s Androidem, který by se měl dostat na trh ještě tento měsíc. A s většinou ostatních čínských „krabiček“ si novinku rozhodně nesplete kvůli velkým rozměrů, které ovšem mají své opodstatnění.
Beelink patří spíše ke známějším čínským výrobcům TV boxů a některé z modelů se občas dokonce dostanou i na český trh. Uvidíme, zda se tak stane i v případě nejnovějšího přírůstku, kterým se stal model GS-King X a za pozornost stojí hned z několika důvodů. O tom, že se nejedná o běžný TV box za pár desítek dolarů vás přesvědčí už nadstandardní rozměry. V kovovém těle zařízení se totiž nacházejí dva sloty pro 3,5″ pevné disky SATA o kapacitě až 16 TB, ale výrobce naznačil, že problém by nemusela být ani vyšší kapacita. Kromě TV boxu pro konzumaci obsahu např. z internetu lze tedy nový model využít i jako NAS.
 
 
A jaké další komponenty ukrývá Beelink GS-King X? V první řadě se jedná o šestijádrový procesor Amlogic S922X-H vyrobený 12nm technologií, který se objevil třeba v jiném modelu tohoto výrobce – Beelink GT-King Pro. Jeho součástí jsou čtyři jádra Cortex-A73 běžící až na 1,8 GHz, dvě jádra Cortex-A53 schopná dosáhnout až 1,9 GHz a grafický akcelerátor Mali-G52 MP6. V kombinaci se 4GB operační pamětí LPDDR4 by se mohlo jednat o poměrně svižné řešení, které umožní na TV boxu spustit i náročné aplikace a hry. O zpracování obrazu se stará Amlogic Video Engine (AVE-10), který si poradí s několika formáty vysokého rozsahu včetně HDR10, HLG, HDR10+ a Dolby Vision.
 
 
K dispozici je 64GB úložiště eMMC a čtečka paměťových karet. Kromě Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth nabízí zařízení také dlouhou řádku konektorů. Uživatelé budou mít k dispozici porty USB 3.0, síťový Gigabit Ethernet, několik audio konektorů a HDMI 2.0b s podporou přenosu videí ve 4K HDR při 60 fps. TV box bude dodáván s předinstalovaným operačním systémem Android 9.0 Pie, který podporuje hlasového asistenta od Googlu. K tomuto účelu bude možné použít dodávaný dálkový ovladač s mikrofonem. Kromě toho bude podporovat funkci „flymouse“, která umožňuje posouvat kurzor na obrazovce pohybem ovladače ve vzduchu.
 
Beelink GS-King X by se na trh měl dostat koncem května a do té doby může podle výrobce dojít k menším změnám ve specifikaci. Cena se bude pohybovat kolem 300 dolarů, v přepočtu 7 700 Kč bez DPH.