Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

BBC varuje před 3D standardy

, , aktualita
BBC varuje před 3D standardy
Ať se vám to líbí nebo ne, mánie posledních let kolem 3D způsobila, že mnoho kasovních trháků se promítá ve 3D, v obchodech jsou k dostání blu-ray nosiče se stereoskopickými filmy a některé zahraniční televize už dokonce začaly v tomto formátu vysílat.
BBC varuje před 3D standardy
Úspěch těchto filmů potom jenom přikládá do pomyslných kamen tohoto kdysi polozapomenutého směru kinematografie a dává mu úplně nový rozměr. Toho si všimlo i BBC, když začalo uvažovat o vysílání ve 3D, ale došlo k jednomu podstatnému závěru: Přes svůj velký rozmach nemá 3D jednotný standard. Z toho důvodu zvolila britská veřejnoprávní televize vyčkávací taktiku, minimálně do poloviny příštího roku. Tehdy se má přijít s úplnou strategií ohledně 3D, pokud teda současné formáty nepůjdou lidově řečeno „do kytek“.


Sídlo British Broadcasting Corporation v Londýně.

Podle jejich zprávy totiž „neexistuje standardizace technologií pro pořizování, postprodukci, poskytování nebo distribuci S3D. Takový přístup může vyhovovat menším, ale dobře financovaným hráčům filmového průmyslu“. Naopak větší a hůře financované televizní společnosti s tím mohou mít dosti závažné problémy, nejenom kvůli formátu S3D jako takovému, ale i kvůli producentům či provozovatelům televizních vysílačů.


3D kamera Sony s jedním objektivem a 240 FPS.

Dále taky platí, že vedení BBC odmítá investovat do produkce 3D pořadů, ale hodlají nadále prošetřovat možnosti tohoto žánru pomocí omezených zkoušek a účasti na vytváření standardu. Trochu paradoxně pak může znít, že tenisový šampionát ve Wimbledonu má být natáčen ve 3D, přestože se o jeho přenos bude starat BBC. Věc se má ale tak, že celý projekt podporuje Sony.


HD se už v Británii zabydluje – platforma Freeview HD.

Daleko lepší situace ale panuje na poli HD, kde BBC očekává normální provoz kolem roků 2012/13. Vysoké rozlišení totiž v divácích vzbuzuje pocit vysoké kvality, opravdového digitálního vysílání (kvalitnějšího než PAL). BBC přitom podporuje programy s rozlišením Full HD (1920 × 1080 px) a prostorovým zvukem.


BBC Red Button.

Nadále podporovaná bude i interaktivní služba Red Button, kde má dojít k vytvoření hybridních služeb propojením internetu a televizního vysílání, včetně interaktivního vysílání inteligentních televizorů. Uživatelské prostředí těchto přístrojů má být postaveno na bázi Flash, MHEG a HTML. Divize BBC The Future Media & Technology hodlá vytvořit televizní aplikace s využitím Krypton framework a MHEG+.

Zdroj: Broadbandtvnews