Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

BBC varuje před 3D standardy

4.4.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Ať se vám to líbí nebo ne, mánie posledních let kolem 3D způsobila, že mnoho kasovních trháků se promítá ve 3D, v obchodech jsou k dostání blu-ray nosiče se stereoskopickými filmy a některé zahraniční televize už dokonce začaly v tomto formátu vysílat.
Úspěch těchto filmů potom jenom přikládá do pomyslných kamen tohoto kdysi polozapomenutého směru kinematografie a dává mu úplně nový rozměr. Toho si všimlo i BBC, když začalo uvažovat o vysílání ve 3D, ale došlo k jednomu podstatnému závěru: Přes svůj velký rozmach nemá 3D jednotný standard. Z toho důvodu zvolila britská veřejnoprávní televize vyčkávací taktiku, minimálně do poloviny příštího roku. Tehdy se má přijít s úplnou strategií ohledně 3D, pokud teda současné formáty nepůjdou lidově řečeno „do kytek“.


Sídlo British Broadcasting Corporation v Londýně.

Podle jejich zprávy totiž „neexistuje standardizace technologií pro pořizování, postprodukci, poskytování nebo distribuci S3D. Takový přístup může vyhovovat menším, ale dobře financovaným hráčům filmového průmyslu“. Naopak větší a hůře financované televizní společnosti s tím mohou mít dosti závažné problémy, nejenom kvůli formátu S3D jako takovému, ale i kvůli producentům či provozovatelům televizních vysílačů.


3D kamera Sony s jedním objektivem a 240 FPS.

Dále taky platí, že vedení BBC odmítá investovat do produkce 3D pořadů, ale hodlají nadále prošetřovat možnosti tohoto žánru pomocí omezených zkoušek a účasti na vytváření standardu. Trochu paradoxně pak může znít, že tenisový šampionát ve Wimbledonu má být natáčen ve 3D, přestože se o jeho přenos bude starat BBC. Věc se má ale tak, že celý projekt podporuje Sony.


HD se už v Británii zabydluje – platforma Freeview HD.

Daleko lepší situace ale panuje na poli HD, kde BBC očekává normální provoz kolem roků 2012/13. Vysoké rozlišení totiž v divácích vzbuzuje pocit vysoké kvality, opravdového digitálního vysílání (kvalitnějšího než PAL). BBC přitom podporuje programy s rozlišením Full HD (1920 × 1080 px) a prostorovým zvukem.


BBC Red Button.

Nadále podporovaná bude i interaktivní služba Red Button, kde má dojít k vytvoření hybridních služeb propojením internetu a televizního vysílání, včetně interaktivního vysílání inteligentních televizorů. Uživatelské prostředí těchto přístrojů má být postaveno na bázi Flash, MHEG a HTML. Divize BBC The Future Media & Technology hodlá vytvořit televizní aplikace s využitím Krypton framework a MHEG+.

Zdroj: Broadbandtvnews