Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

BBC uvolnilo nový kodek Dirac 1.0 + nový VLC přehrávač

18.9.2008, Radek Jahoda, Aktualita
V roce 2004 přišlo BBC s nápadem vytvořit nový open-source kodek, který by umožnil streamovat video po internetu a distribuovat v něm video jak v nízkém, tak i vysokém rozlišení.
Pojmenován byl po anglickém fyzikovi Diracovi, který získal v roce 1933 Nobelovu cenu, projekt, který ho má vyvíjet, byl pojmenován po dalším fyzikovi Schroedingerovi, s kterým se ten rok Dirac o cenu podělil. Nový kodek má být účinnější než ostatní známé kodeky díky použití Wavelet komprese oproti DCT u dnešních běžných kodeků jako MPEG-1/2/4 nebo MPEG-4 AVC (H.264). Wavelet je ale také náročnější na kompresi i dekódování, v minulosti ji používala například firma AVerMedia u kodeku Aware Wavelets nebo novější kodek Snow.Zároveň vychází i nová verze přehrávače VLC 0.9.2, která obsahuje přehrávání tohoto formátu včetně streamovaného videa. K dispozici je ale i DirectShow filtr pro přehrávání v libovolném DirectShow přehrávači, jeho instalace je ale o něco složitější.

Nový VLC přehrávač přináší několik novinek, kromě aktualizovaných kodeků je to i nové uživatelské rozhraní, založené na Qt knihovnách, používaných v KDE prostředí Linuxu (a portované i do Windows). Uživatelé Gnome mohou přehrávač instalovat také, protože nezávisí na knihovnách KDE? ale pouze na Qt. Pokud pak požadujete vzhled jako s Gtk, tak můžete použít QGtkStyle.

Zdroj: Dirac