Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

BBC potvrdilo Super Hi-Vision na LOH 2012

20.7.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Počátkem tohoto týdne BBC oznámila, že LOH 2012 budou skutečně provázány s testem tzv. Super Hi-Vision TV. Tato 8K technologie byla vyvíjena ve spolupráci s japonskou NHK. Živý přenos se bude promítat na vybraných místech Británie, Japonska a USA.
Je to skoro rok, co se objevily první zprávy o testování technologie Super Hi-Vision TV na LOH 2012. Na vývoji této televize s ultra-vysokým rozlišením se podílela řada firem a institucí, v jejichž čele stály dvě veřejnoprávní televize: britská BBC a japonská NHK. Začátkem tohoto týdne pak BBC potvrdila otestování UHDTV na Olympijských hrách. Testy začnou už 23. července (dva dny před prvním kláním letošní Olympiády) a skončí 12. srpnem s ukončovací ceremonií. Ve Spojeném království budou připraveny tři kinosály: BBC Broadcasting House (sídlo BBC) v Londýně, National Media Museum (česky Národní muzeum médií) a BBC Pacific Quay v Glasgow (centrum BBC ve Skotsku).

Lístky jsou k dostání v místech promítání (pokud už nebyly vyprodány). Další dvě plátna zařídí NHK v Tokiu a Fukušimě. Kromě Británie a Japonska bude jedno plátno umístěno i v hlavním městě USA. Připravované kinosály budou vybaveny systémem, který dokáže zobrazit 7680 × 4320 pixelů. Obraz tak je 16krát ostřejší než Full HD. Navíc jej doplní 22.2kanálový prostorový zvuk z vhodně rozmístěných reproduktorů.
Nasazena bude nejspíš 120FPS Super Hi-Vision kamera
vyvinutá firmou Hitachi ve spolupráci s NHK, zdroj:
DigInfoTV


Ze samotného olympijského stadionu se bude přenášet zahajovací a ukončovací ceremonie, ale i finále běhu mužů na 100 m. Mimo to bude pokryté Centrum vodních sportů (Aquatic Centre), Basketbalová aréna a Velodrom. Super Hi-Vision má nabídnout tak dokonalou reprodukci, že divák nerozezná iluzi od skutečného světa. O záznam se postará zbrusu nová UHD kamera a mikrofon, které musely být dovezeny z Japonska. Tam totiž probíhal vývoj, na kterém se BBC podílela. Pro potřeby přenosu v Super Hi-Vision bylo třeba upravit přenosový vůz i produkční studium.
...a možná i tento 120FPS Super Hi-Vision projektor
pocházející od JVC a NHK, zdroj:
Engadget


Testování formátu budoucnosti na Olympijských hrách je pro BBC už tradicí. V r. 1948 probíhala předchozí Olympiáda v Londýně a BBC se tehdy jako první postarala o živé přenosy (už tehdy se využily přenosové vozy). O dvacet let později to byl přenos v barvách z Olympijských her v USA. Možná je symbolické, jak se v době televize s vysokým rozlišením mluví o sledování osob a Orwellově Velkém bratrovi. Protože to byl rok 1984, kdy britská veřejnoprávní společnost otestovala tento formát na tehdejších hrách. Stejně tak LOH 2012 budou první sportovní událostí, která bude zachycena v novém formátu. Použité vybavení je přitom světovým unikátem.

Zdroj: HDTVtest,