Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

BBC natočila život kolibříka ve 4K

13.11.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Britská BBC natočila dokumentární minisérii o životě kolibříka, kterou moderuje slavný přírodovědec David Attenborough. To by samo o sobě nebylo nic zvláštního. Celá minisérie by však nesměla být natočena v rozlišení 4K Ultra HD.
Není to tak dávno, co byly dokumenty BBC o zvířatech a přírodě důležitou součástí výbavy domácího kina vybaveného televizorem s Full HD obrazovkou. Časy se mění a Planet Earth (česky Zázračná planeta) už není takové terno jako kdysi. Do módy totiž přichází ultra-vysoké rozlišení 4K (též Ultra HD nebo UHD). Britská veřejnoprávní televize si toho je víc než vědoma. Důkazem je celá minisérie Life Story o životě kolibříka, která byla natočena ve 4K. Celá dokumentární série sestává ze šesti dílů. Například druhá epizoda je kompletně věnovaná „klubu rváčů pro kolibříky“.

Celá epizoda je natočena ve zpomaleném 4K Ultra HD. Zachycuje například skupinu sylf vlajkových, jak se proplétají mezi většími kolibříky. Mají zájem o nektar ze stejných květů. Nechybí ani „letecké“ souboje různě starých samečků imponujicích stejné samičce. O 4K video se říká, že je hloubější a detailnější než obyčejná 1080p stopáž, jelikož má čtyřnásobný počet pixelů. Obraz je proto živější a intenzivnější a lze jej přirovnat k výhledu z okna. Hannah Hugh-Jones, producentka a projektová manažerka digitální strategie BBC k tomu poněkud antropocentricky dodává: „Detail zde není jen kvůli zábavě. Ve skutečnosti vás dostává dovnitř zvířecího světa, jelikož dost toho je o tom vidět životy těchto zvířat v jejich výrazu a jejich očích.“

Dále vysvětluje, že natáčení hbitých kolibříků byl podřízen i pohyb kamery. Normálně bývá příliš statická, aby dostatečně přesně zachytila malé bzučící opeřence. Filmový štáb se proto pokusil nastavit kameru tak, aby se pohybovala zároveň se zvířetem. Britská veřejnoprávní televize už sice provedla testy 4K vysílání, ale Life Story obsahuje první delší 4K stopáž, kterou BBC skutečně natočila. Je ironií, že její pilotní vysílání probíhá pouze ve Full HD.

Zdroj: HDTVtest
reklama
reklama