Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AUO představil 65“ 4K TV

7.11.2012, Pavel Zubatý, aktualita
AU Optronics(AUO) už dávno není pouze „nějaká no-name“ značka. Svědčí o tom i nový 65“ televizor s rozlišením 4K, který pochází od tohoto taiwanského výrobce. Pokrok potvrzuje i použití TFT na bázi InGaZnO (oxid India, Galia a Zinku).
Nástup zobrazovacího formátu 4K byl rychlejší, než se předpokládalo. Důkazem jsou 84“ monstra různých značek, ale i menší 65“ přístroje. Do této kategorie patří i nový televizor společnosti AUO s Ultra-vysokým rozlišením (přesněji jeho menší verzí). Vypadá to, že technická úroveň 65“ LCD panelu silně přesahuje všechny předchozí produkty této firmy z Taiwanu. Jednak je to dáno čtyřnásobným počtem pixelů (tj. 3840×2160 px), než má většina moderních televizorů. Dále je to však použití displeje s řídící vrstvou na bázi InGaZnO (zkr. IGZO, tranzistory TFT tvoří oxid India, Galia a Zinku). Obrazovka by proto měla nejen zobrazit stereoskopický obraz s lepší barevnou hloubkou, ale také mít značně sníženou spotřebu, než tomu bylo u starších technologií. Za tímto efektem stojí vyšší transmitance světla i štíhlejší konstrukce.
4K TV velkých rozměrů budou brzo následovat i menší modely
(na obrázku 84" televizor společnosti Toshiba)


Největší výhodou pro použití IGZO polovodičů v Ultra HD TV je ale jejich výrobní cena. Ta je značně nižší, než je tomu v případě LTPS (nízkoteplotní polykrystalický křemík). IGZO panely mají menší hloubku a lepší transmitanci světla. Téměř rovnoměrného podsvícení tak má být možné dosáhnout i bez rozmístění LED diod po celé ploše pozadí. Ve spojení s technologií IPS LED lze zaručit i široké pozorovací úhly. Společnost AUO přitom patří k předním dodavatelům LCD panelů renomovaných značek, jako jsou Samsung, Sony, Philips nebo Toshiba. Je tak možné, že brzo uslyšíte o 65“ 4K TV nesoucích právě tyto jména.

Zdroj: HDTVtest