Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Atomos Ninja V+ přináší H.265 i podporu 8K a 4K120p

30.4.2021, Milan Šurkala, aktualita
Atomos představil novou generaci rekordéru Ninja V+. Ta si troufá na 8K video a zvládne také 4K až při 120 snímcích za sekundu. Spolu s tím i původní verze Ninja V dostává vylepšení. Za příplatek může podporovat H.265.
Rekordéry Atomos jsou často používány jako příslušenství k externímu ukládání videa např. z moderních fotoaparátů. Nyní se objevují hned tři novinky. Jako první tu máme placený upgrade pro Atomos Ninja V. Za 99 USD lze získat možnost ukládat video ve formátu H.265, maximem je 4K 60p s 10bitovými barvami v kódování 4:2:2.
 
Atomos Ninja V+
 
Hlavní novinkou je nicméně rekordér Ninja V+. Nadále se vyznačuje 5" displejem s jasem 1000 nitů, dostává ale i podporu 8K videa při 30p v ProRes RAW (např. z Canon EOS R5), ve stejném formátu zvládne i 4K 120p přes HDMI. S modulem AtomX SDI lze využít i přenos přes SDI. Samozřejmostí je i podpora 10bitového videa v H.265, v tomto případě bez příplatku. Základní verze bude za 1499 USD, varianta Pro Kit (s SDI adaptérem) bude stát 1699 USD. Dalším produktem je Atomos Ninja Stream. Má stejný 5,0" displej, podporu ProRes, H.264 i H-265 a umí posílat video do dalších zařízení Ninja a jiných včetně ukládání na webové platformy. Máme zde Wi-Fi, USB-C i gigabitový Ethernet.
 
Atomos Ninja Stream
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.