Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Apple nabízí Final Cut Pro X zdarma k vyzkoušení na 3 měsíce

27.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Apple vychází v této složité době vstříc svým zákazníkům a u profesionálního videoeditačního softwaru Final Cut Pro X prodlužuje zkušební dobu na 90 dnů. Vůbec poprvé také vyjde zkušební verze programu Logic Pro X pro práci se zvukem.
V době, kdy velká část světa musí nuceně zůstat doma, se Apple rozhodl uvolnit dva své profesionální kreativní programy k vyzkoušení. Profesionálové, studenti i naprostí začátečníci si mohou stáhnout software pro editaci videí Final Cut Pro X a vyzkoušet jej zdarma na 90 dnů. Tímto krokem americká společnost prodlužuje zkušební dobu z původních 30 dnů. To znamená, že uživatelé mají více času se s programem seznámit a rozhodnout se, zda se jim nákup vyplatí. Vzhledem k tomu, že softwaru od Applu je stejně jako hardware docela drahou záležitosti, se jedná o velmi vstřícný krok. Final Cut Pro X lze aktuálně zakoupit za 7 990 Kč.
 
 
Pokud jste již dříve využili 30denní zkušební verzi programu, můžete si jej nyní stáhnout znovu a používat dalších 90 dnů bez omezení. Zkušební verzi najdete na oficiálních stránkách Applu, kde stačí vyplnit své jméno, příjmení, e-mailovou adresu a stát, ze kterého pocházíte. Vzhledem k tomu, že nikam nezadáváte číslo své kreditní karty, se nemusíte bát nečekaných poplatků po uplynutí zkušební doby. Po třech měsících se program zkrátka zablokuje a pokud jej budete chtít používat i nadále, nezbude vám než zakoupit plnou verzi za výše uvedenou cenu. Software si tedy můžete bez obav stáhnout i v případě, že jeho nákup neplánujete, a jen si chcete zpříjemnit čas strávený doma během pandemie onemocnění COVID-19.
 
Final Cut Pro X je aktuálně dostupný ve verzi 10.4.8. Výhodou softwaru je jeho optimalizace pro hardware Macu, takže nabídne velmi slušný výkon při práce se 4K videi. Final Cut Pro X vyžaduje MacOS 10.14.6 nebo novější, 4 GB RAM (pro střih 4K, 3D tituly a 360° videa je doporučena 8GB RAM), grafickou kartu kompatibilní s technologií Metal a 3,8 GB volného místa na disku. Mezi funkce softwaru patří magnetická časová osa usnadňující práci s videi, klíčová slova založená na rozsahu a sbírky Smart Collection pro snadné nalezení videí nebo podporu videí v nativních formátech kamer jako REDCODE RAW, H.264, H.265 nebo Sony XAVC.
 
Vůbec poprvé Apple uvolní zkušební verzi pro audioeditační software Logic Pro X, který stojí 5 290 Kč. I v tomto případě mohou uživatelé program zdarma vyzkoušet po dobu 90 dnů. Zkušební verze bude vydána v následujících dnech.