Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Analogové konektory zmizí do roku 2015

15.12.2010, Jiří Piškula, aktualita
Analogové konektory pro přenos obrazových dat začínají být vytlačovány svými digitálními nástupci. Intel se v této iniciativě spojil s dalšími velkými výrobci elektroniky a počítačových komponentů, jako jsou AMD, Dell, Samsung, LG a Lenovo.
Všichni se dohodli na postupném odbourávání analogových (VGA) portů ze svých produktů a na podpoře výhradně digitálních rozhraní jako jsou HDMI a DisplayPort. To tedy znamená, že oblíbený modrý VGA (D-SUB) konektor, který ještě donedávna neodmyslitelně patřil k základní výbavě nejen počítačů, notebooků a monitorů, ale i moderních televizních přijímačů, postupně zmizí v propadlišti dějin.Se starým dobrým (analogovým) VGA rozhraním se budeme u počítačů, monitorů i jiné spotřební elektroniky setkávat stále méně často.


Během několika let mají zmínění výrobci v úmyslu vybavovat své produkty, jako jsou televizní přijímače, počítačové monitory, set top boxy, notebooky a osobní počítače pouze digitálními rozhraními pro přenos multimediálních dat. Podobný osud zřejmě čeká i další analogová rozhraní, např. S-Video, komponentní a kompozitní vstupy/výstupy. V budoucnosti se tak budeme u spotřební elektroniky stále častěji setkávat výhradně s rozhraními HDMI, DVI a DisplayPort.

Digitální způsob přenosu multimediálních dat má oproti tomu analogovému nespočet výhod. Nejdůležitější je nulová ztráta v kvalitě signálu během jeho přenosu (za optimálních podmínek), oboustranný přenos signálů s použitím jednoho kabelu, společný přenos obrazových i zvukových dat (klidně mnohakanálový zvukový doprovod) stejným kabelem.Budoucnost patří digitálním rozhraním, jako jsou HDMI a DisplayPort.


Intel si je vědom toho, že vytlačení analogových portů ze zmíněných zařízení bude během na dlouhou trať, okamžité ukončení jejich podpory u nových produktů by bylo v současné době neefektivní. Ukončení procesu nahrazování analogových rozhraní digitálními se předpokládá v roce 2015.

Intel je v této oblasti důležitým hráčem na trhu, jelikož kromě počítačových grafických karet vyrábí mnoho integrovaných obvodů pro zpracování obrazu v monitorech, televizorech a externích zařízeních, k nimž se monitory nebo televizory připojují. AMD vyjádřilo své přesvědčení, že DisplayPort se stane standardním rozhraním pro počítačové monitory a HDMI rozhraní bude široce podporovaným standardem u televizních přijímačů.

Zdroj: FlatpanelsHD