AMD přidalo akceleraci VDPAU do otevřených ovladačů

AMD přidalo akceleraci VDPAU do otevřených ovladačů
, , aktualita
AMD na Linuxu podporuje akceleraci videa svými uzavřenými ovladači Catalyst přes své rozhraní XvBA a VA-API. Nyní se ale odhodlala k nečekanému kroku, když přidala do open-source ovladačů akceleraci přes konkurenční VDPAU.
K oblíbeným
reklama
Zablouděme nejprve trochu do historie. Jako první začala akceleraci videa na Linuxu právě Nvidia a vytvořila si k tomu vlastní API rozhraní VDPAU (Video Decode and Presentation API for Unix). Podporují ho její uzavřené ovladače pro všechny karty od GeForce 8. Díky své poměrně dlouhé historii je podporováno i mnoha programy. Konkurenční API od Intelu VA-API (Video Acceleration API) a další API od AMD XvBA (X-Video Bitstream Acceleration) již mají podporu menší, posledně jmenované téměř žádnou.

Původní firma ATI, než ji převzalo AMD, na Linux po pravdě řečeno kašlala, takže její ovladače v Linuxu podporovaly v podstatě jen zobrazení obrazu, nic víc. A open-source ovladače pro ATI uměly v podstatě to samé. Po převzetí firmou AMD došlo ke slibu, že dojde k postupnému uvolňování dokumentace a částí kódu pro open-source a tak ke zlepšení podpory Linuxu na kartách ATI/AMD. Nvidia měla již dávno sice uzavřené, ale funkční ovladače, které uměly v podstatě to samé, co ovladače pro Windows (i díky tomu, že sdílela vnitřní kód mezi platformami). Došlo i na zmíněnou podporu akcelerace videa přes vlastní VDPAU API.

Dalším souvidejícím projektem je Gallium3D, které se snaží sjednotit duplikované části kódu v grafických ovladačích do jednoho místa. Přibližně před rokem přibyl v projektu tzv. VDPAU State Tracker - tedy jakási základní podpora pro VDPAU přes GPU shaders na otevřených ovladačích.

A právě jak slabá podpora XvBA, silná podpora VDPAU a také VDPAU State Tracker v Gallium 3D pravděpodobně přispělo k tomu, že se AMD rozhodla pro přidání akcelerace videa do otevřených ovladačů přes konkurenční rozhraní VDPAU. Díky Gallium3D to bylo pro programátory pravděpodobně i méně práce, než přidat kompletní podporu přes XvBA nebo VA-API. Finální podpora se má objevit v Linux kernelu 3.10 a týká se karet s podsporou UVD 2 (Unified Video Decoder), tedy s řadou čipů R700 a vyšších, resp. karet AMD HD4000 a vyšších. UVD 2 znamená podporu pro přehrávání MPEG-1/2/4, H.264 a VC-1. Pro starší karty s podporou UVD 1 podpora není implementována, ale může se tak v budoucnu změnit. UVD 3 dále přidává podporu DivX, Xvid a Blu-ray 3D, ale ty nejsou rovněž podporovány.

V čem je podpora přehrávání v otevřených ovladačích přínosem? Jednak není nutné používat uzavřený ovladač pro základní použití, což dává možnost lepší podpory kernelu a také distribucí, které mohou v kódech dělat úpravy - odstraňovat chyby i ve starších ovladačích a držet delší podporu. Další výhodou je podpora více programů pro přehrávání videa, mnoho z nich VA-API ani XvBA nepodporuje, např. multimediální centrum MythTV má stále s VA-API jisté problémy, navíc s ním nedokáže to samé, co s VDPAU (např. hardwarový deinterlace). Nejásejme ale předčasně, uvidíme teprve, co to vše bude znamenat a zde nebudou muset být tyto programy lehce modifikovány, aby VDPAU pracovalo i přes karty AMD. Celé kolečko se terpve roztočí a praktické použití čekejme řádově během následujících měsíců.

Ještě větší důležitost je to pro svět Linuxu jako takového. Právě ovladače jsou kamenem úrazu tohoto systému, ale právě v podslední době dochází ke značnému zlepšení. K Linuxu se upíná spousta nadějí a mnoho firem v něm vidí svou budoucnost. Např firma Valve začala podporovat Linux jako herní platformu, její Steam již na Linuxu běhá a dostává se mu docela široké podpory her (takže si můžete zahrát Half-Life a stovky dalších titulů přímo na Linuxu). Valve také plánuje vlastní herní konzoli (Steam Box), která bude běžet na Linuxu a zdá se, že by v ní mohla být karta od AMD. Možná i to je důvod, proč se AMD nyní tak na Linuxu snaží. A podporu pro Linux oznamuje čím dál více výrobců, dokonce Microsoft prý hodlá prodávat své Office i pro Linux (spekulace, ale na každém šprochu pravdy trochu). Linux již dobyl síťový svět, když routery, servery a téměř celá základní infrastruktura běží na Linuxu, dále dobyl svět mobilních telefonů, vždyť Android je vlastně Linux, boduje ina tabletech, dostal se i do televizorů a proč by na řadě neměl být desktop? Obzvlášť v této době, kdy se rozjel závod o to, kdo nabídne nové lepší ovládání stolního počítače. Windows 8 nakročily směrem k tabletům a rozhněvaly spoustu uživatelů, což může být šance pro desktop Gnome nebo KDE, které se naopak na desktop zaměřují a zbavují se svých počátečních nemocí. A jelikož si lidé zvykají na programy, které pochází z open-source (prohlížeče Firefox a Chrome...), zvykají si instalovat jiné programy, tak možná jednou udělají i ten poslední krok směrem k jinému operačnímu systému a jinému desktopu, kde ale najdou ty stejné programy. A tak se za pár let možná podíl Linuxu zvedne z nynější pár procent na desítky procent.

Zdroj: Phoronix
reklama
Nejnovější články
Natáčení seriálu Obi-Wan odloženo na rok 2021, prý se přepisují scénáře Natáčení seriálu Obi-Wan odloženo na rok 2021, prý se přepisují scénáře
Seriál Obi-Wan čekají změny. Internetem kolují zvěsti o rozpuštění štábu a přeložení natáčení až na příští rok kvůli nevyhovujícím scénářům. Ewan McGregor nicméně problémy popírá a příprava prý není ohrožena.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
The Witcher na Netflixu přijde ve verzi anime The Witcher na Netflixu přijde ve verzi anime
Streamovací služba Netflix se chce svézt na vlně úspěchu seriálu The Witcher. Vedle druhé řady seriálu chce připravit úplně jiný formát na tyto motivy. V plánu je totiž další seriál Zaklínače ve formě anime.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Philips OLED805 a OLED855 přichází s lepší AI Philips OLED805 a OLED855 přichází s lepší AI
Philips aktualizoval nabídku svých televizí pro rok 2020 a mezi nimi jsou i nové OLED modely OLED805 a OLED855. Ty mají obrazový procesor P5, který využívá pomoci umělé inteligence  pro vylepšení obrazu.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Netflix mění počítání diváků, úspěšného Witchera sleduje 76 milionů lidí Netflix mění počítání diváků, úspěšného Witchera sleduje 76 milionů lidí
The Witcher (Zaklínač) je nejúspěšnějším seriálem Netflixu. Vysoké sledovanosti však dopomohl i jeden početní trik. Netflix totiž změnil způsob, jak bude od nynějška počítat aktivní diváky seriálů a filmů.
22.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Disney+ zamíří do Evropy dříve, než se čekalo Disney+ zamíří do Evropy dříve, než se čekalo
Disney+ je v USA poměrně úspěšnou streamovací službou. Přináší např. marvelovky nebo Star Wars, nicméně v Evropě dosud nebyla dostupná. To se ale brzy změní a objeví se tu o trochu dříve, než se čekalo.
21.1.2020, aktualita, Milan Šurkala