www.tvfreak.cz
>
>
>

Amazon měl streamovat filmy bez autorských práv, nyní míří k soudu

Amazon měl streamovat filmy bez autorských práv, nyní míří k soudu
, , aktualita
Amazon zamíří k soudu kvůli autorským právům. Překvapivě ovšem nebude na straně žalujícího nýbrž obžalovaného. Několik filmů se totiž mělo ve službě Prime Video objevit bez povolení, a tak po něm vlastník práv požaduje odškodnění.
K oblíbeným
reklama
Amazon tvoří vlastní obsah pro svou službu Prime Video, který si zároveň chrání před internetovými piráty prostřednictvím členství v organizaci Alliance for Creativity and Entertainment (ACE). Je to tedy obvykle právě Amazon, kdo je na straně obžaloby, pokud jde o autorská práva. Poslední žaloby podané u soudu v New Yorku byla ovšem podána právě na Amazon, jehož zástupci tak usednou na opačnou stranu soudní síně. Podle žalob měl totiž americký gigant distribuovat autorsky chráněný obsah, ke kterému neměl potřebnou licenci.
 
 
Dokumenty se zmiňují až o čtyřech filmech, které měl Amazon prostřednictvím své platformy od července 2017 nabízet ke streamování, vypůjčení nebo prodeji. Konkrétně se jedná třeba o akční komedii Austin Powers: Špionátor (Austin Powers: International Man of Mystery) z roku 1997, akční thriller Hamilton (Commander Hamilton) z roku 1998 nebo černou komedii Krása na zabití (Drop Dead Gorgeous) z roku 1999. Filmy měly být uložena na serverech v USA a digitálně distribuovány americkým zákazníkům i do jiných zemí včetně Velké Británie, Německa nebo Austrálie.
 
Žalobu podal Ralf Hartmann, který působil jako ředitel německého filmového investora CP Medien. Společnost ovšem ukončila svou činnost asi před deseti lety a Hartmann měl pokračovat ve filmové produkci prostřednictvím dceřiné firmy Capella Films. I ta ovšem později skončila a veškerá autorská práva k několika filmům převedla za neupřesněných okolností právě Hartmannovi.
 
Amazon se měl svým jednáním dopustit porušení amerického zákona o autorských právech, proto žalobce požaduje odškodnění až maximální odškodnění podle zákona – 150 tisíc dolarů (3,6 milionu korun) za každý film. O skutečné výši by ovšem případně rozhodl soud na základě vypočtení ušlého zisku Hartmanna. Podle odhadů v žalobě se měl počet vypůjčení a streamování filmů pohybovat v řádu tisíců. Vzhledem k tomu, že byly snímky distribuovány i do zámoří, ovšem Hartmann má dle žaloby nárok na odškodnění i dle autorských zákonů v zahraničí.
 
Soudní jednání zatím nebylo zahájeno a Amazon se k případu nijak nevyjádřil.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skylink nabízí National Geographic HD zdarma po celý srpen Skylink nabízí National Geographic HD zdarma po celý srpen
Ani během druhé půlky prázdnin nemine zákazníky Skylinku bonus v podobě volného vysílání. Tentokrát byl sice vybrán pouze jeden kanál, ale zato jeden z vůbec nejpopulárnějších v nabídce tohoto operátora,
7.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Disney celosvětově spustí streamovací službu Star Disney celosvětově spustí streamovací službu Star
Jako by těch streamovacích služeb nebylo málo, Disney uvádí další. Samo jich má už několik a nyní půjde o službu Star, která má být k dispozici celosvětově a bude mít pouze vlastní obsah ze studií Disney.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit? HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit?
Druhá polovina prázdnin bude na HBO GO ve znamení několika nových seriálů nejen pro fanoušky krimi a hororu. Připraveno bude také několik filmových premiér včetně čerstvé novinky Artemis Fowl od Disney.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou
Tento týden byla oficiálně potvrzena dostupnost televizorů Philips ze série 8500 na českém trhu. Tyto modely označované jako Performance Series podporují 4K HDR, třístranný Ambilight a Android TV.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin
Chvíle u bazénu si můžete zpříjemnit novinkami z Netflixu. I tento měsíc přinášíme přehled pořadů z původní produkce. Premiéru bude mít pátá řada seriálu Lucifer nebo několik nových dokumentů.
3.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik