Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Amazon měl streamovat filmy bez autorských práv, nyní míří k soudu

4.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Amazon zamíří k soudu kvůli autorským právům. Překvapivě ovšem nebude na straně žalujícího nýbrž obžalovaného. Několik filmů se totiž mělo ve službě Prime Video objevit bez povolení, a tak po něm vlastník práv požaduje odškodnění.
Amazon tvoří vlastní obsah pro svou službu Prime Video, který si zároveň chrání před internetovými piráty prostřednictvím členství v organizaci Alliance for Creativity and Entertainment (ACE). Je to tedy obvykle právě Amazon, kdo je na straně obžaloby, pokud jde o autorská práva. Poslední žaloby podané u soudu v New Yorku byla ovšem podána právě na Amazon, jehož zástupci tak usednou na opačnou stranu soudní síně. Podle žalob měl totiž americký gigant distribuovat autorsky chráněný obsah, ke kterému neměl potřebnou licenci.
 
 
Dokumenty se zmiňují až o čtyřech filmech, které měl Amazon prostřednictvím své platformy od července 2017 nabízet ke streamování, vypůjčení nebo prodeji. Konkrétně se jedná třeba o akční komedii Austin Powers: Špionátor (Austin Powers: International Man of Mystery) z roku 1997, akční thriller Hamilton (Commander Hamilton) z roku 1998 nebo černou komedii Krása na zabití (Drop Dead Gorgeous) z roku 1999. Filmy měly být uložena na serverech v USA a digitálně distribuovány americkým zákazníkům i do jiných zemí včetně Velké Británie, Německa nebo Austrálie.
 
Žalobu podal Ralf Hartmann, který působil jako ředitel německého filmového investora CP Medien. Společnost ovšem ukončila svou činnost asi před deseti lety a Hartmann měl pokračovat ve filmové produkci prostřednictvím dceřiné firmy Capella Films. I ta ovšem později skončila a veškerá autorská práva k několika filmům převedla za neupřesněných okolností právě Hartmannovi.
 
Amazon se měl svým jednáním dopustit porušení amerického zákona o autorských právech, proto žalobce požaduje odškodnění až maximální odškodnění podle zákona – 150 tisíc dolarů (3,6 milionu korun) za každý film. O skutečné výši by ovšem případně rozhodl soud na základě vypočtení ušlého zisku Hartmanna. Podle odhadů v žalobě se měl počet vypůjčení a streamování filmů pohybovat v řádu tisíců. Vzhledem k tomu, že byly snímky distribuovány i do zámoří, ovšem Hartmann má dle žaloby nárok na odškodnění i dle autorských zákonů v zahraničí.
 
Soudní jednání zatím nebylo zahájeno a Amazon se k případu nijak nevyjádřil.