Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Adobe Production Studio - Illustrator a to ostatní

2.4.2007, Radek Jahoda, recenze
Dostáváme se do závěrečné části našeho seriálu o Adobe Production Studiu, tentokrát se podíváme na Illustrator CS2 a také aplikaci, která všechny části Production Studia spojuje - Bridge.
Kapitoly článku:
  1. Adobe Production Studio - Illustrator a to ostatní
  2. Adobe Bridge
  3. Help Center a závěr
Adobe Illustrator CS2

Nejprve ale zmíněný Illustrator CS2, což je program na tvorbu vektorové grafiky a dokumentů. Po jeho spuštění se objeví podobné dialogové okno, které známe z ostatních programů. To umožňuje vytvořit zcela nový dokument nebo podle předdefinovaného template a také otevřít již vytvořený dokument.



Klepněte pro zvětšení obrázku

Co ale jako první uhodí do očí je pracovní prostředí. Inovované prostředí z nové Premiery, After Effects nebo Audition se nedočkáváme. Musím říci, že po přechodu z těchto programů dovádí toto (snad už sto let) staré prostředí člověka doslova k šílenství. Malá okénka s nástroji poletují po obrazovce a neskutečně se pletou. Sice se dokážou posadit ke kraji hlavního okna, ale pokud jím pohybujete, tak už zůstávají na svém místě. Navíc překrývají dokument, na kterém se právě pracuje, takže se opět pletou. Končíme tedy v podstatě tím, čím jsme začali - kritika z Photoshopu tak padá i na hlavu Illustratoru.



Klepněte pro zvětšení obrázku

Nejpoužívanější okna jsou v základu otevřená. Jsou jimi okno nástrojů vlevo a okna pro výběr barev, stylů a vrstev. Další okna nástrojů lze otevřít v menu Windows, existuje i možnost ukládat celé pracovní prostředí a vytvořit si tak více stylů.

Nebudeme zde ale popisovat práci s programem a návod ke kreslení, podívejme se na možnosti, které mohou být užitečné pro import při střihu videa.

V prvé řadě je to Live Trace, který dokáže předělat bitmapové obrázky na vektorové a dále s nimi částečně pracovat. Jeho práci si předveďme na ukázce mapy stáhnuté z www.mapy.cz.



Po převodu se všechny nápisy a texty převedou do vektorů a lze je dále libovolně zvětšovat a zmenšovat bez toho, aby docházelo ke ztrátě detailů. Text ale není převeden na text, ale opět na jednotlivé vektory, což je škoda, ale to bychom už chtěli asi moc.



Podobně lze převádět i klasické fotografie a lze tak vytvořit iluzi kresleného obrazu. Zajímavé by to bylo i jako filtr do Premiere, který pracoval přímo s pohyblivým videem. To by se nechaly dělat věci!




K nastavení vektorizace je dialogové okno, které umožňuje zvolit jemnost detekce, povolené hrany a oblouky, počet barev a pár dalších drobností, viz obrázek. Lze si s tím pěkně vyhrát, bohužel samotný převod u hodně jemných nastavení zabírá hodně času a paměti (dostal jsem se až na 3GB použité paměti, což se už Windowsům a hlavně disku moc nelíbilo).



Klepněte pro zvětšení obrázku

Převedený obrázek je naimportován do upravovaného dokumentu, změna jeho velikosti je následně také značně náročná, záleží samozřejmě na zvolené jemnosti. Za normálních "nehamižných" okolností je to ale bez problémů. Převedená fotografie výše je pouze v šesti barvách, věřili byste tomu? Převádět obrázky do vektorové podoby lze i hromadně přes Bridge.

Novinkou v této verzi je i funkce Live Paint. Ta umožňuje nastavit výplně nakreslených objektů tak, aby z nich barva nevytekla, přestože nejsou přesně ohraničeny. Díry mezi jednotlivými tahy tak nejsou žádný problém.



V nastavení lze opět zvolit jak velké mezery se ignorují.



Live Paint se hodí ještě k další věci. Dokáže částečně zredukovat nutnost použít více vrstev, i když zrovna toto není oblast, kde by měl Illustrator nějaké rezervy. Dokáže dokonce mezi vrstvami spolupracovat s Photoshopem, což je další vylepšení.

Zmiňme ještě jednu novinku - Control Palette. Jde o horní panýlek, v kterém se mění obsah podle vybraného objektu a nástroje, jak ho určitě znáte z jiných programů, např. i z Photoshopu. Zajímavostí je, že tento panel je jako jediný dokován do hlavního okna aplikace, lze z něj ale také udělat plovoucí okno.

K čemu všemu můžeme Illustrator použít? Grafici prominou, ti určitě najdou širší pole působnosti, já vidím dvě hlavní. První je určitě tvorba obalů k DVD/CD diskům, zde je i předdefinovaný template, který lze využít (viz druhý obrázek). Zde bych určitě uvítal vylepšení v podobě vícestránkových dokumentů, mít přední i zadní stranu v jednom souboru by bylo určitě užitečné. Jeho druhé a pro kreativní jedince určitě důležitější poslání je tvorba grafiky, kterou lze naimportovat přímo do Premiere a pracovat tam s ní jako s obyčejnými bitmapovými obrázky. Zkoušel jsem to a je to docela zábava. Zde najde využití i Live Trace.

Exportovat lze i do Flash souborů, to má ale zatím jistá omezení a potřebuje dotáhnout. To už má řešit třetí verze, ale o tom až to bude aktuální.

Pokud chcete slyšet závěrečný verdikt, tak po prvním zklamání z grafického prostředí musím uznat, že se s ním pracuje docela dobře, pokud se člověk obrní trpělivostí a přizpůsobí si prostředí k obrazu svému (např. nástrojová okna mimo hlavní okno apod.) Kreslení je opravdu zábava a závidím lidem, kteří to umí. Zábava to musí být především při použití TabletPC, myší se přeci jen nekreslí tak komfortně.