Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Adobe Premiere Pro přinese generativní AI pro video, integruje i OpenAI Sora

17.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Adobe Premiere Pro přinese generativní AI pro video, integruje i OpenAI Sora
Generativní umělá inteligence se už velmi brzy dostane i do editačního softwaru, jakým je Adobe Premiere Pro. Zde poslouží k mazání objektů, přidávání nových, prodlužování videa a dalším hrátkám.
Společnost Adobe chce po svých fotografech a kameramanech z fotobanky Adobe Stock, aby poskytli spoustu obrazového materiálu pro trénování generativní AI pro video (Adobe Firefly Video Model). To ale nějakou dobu ještě zabere, a tak se do Premiere Pro nejprve dostanou jiná řešení třetích stran. Tento oblíbený program pro editaci videa totiž nově dostane prvky pro generativní AI. Uživatel si tak v rámci střihu a editace videa v aplikaci může pro různé úlohy generativní AI vybrat modely od společností OpenAI (Sora), Runway nebo Pika Labs.
 
 
V ukázce videa, kde byly tyto nástroje použity, Adobe ukázal, jak je třeba možné do kufru přidat více diamantů. Také ukázal, jak generativní AI může z obrazu vymazat některé objektivy, které v něm překáží a zbytečně ho kazí. Také je takto možno vygenerovat úplně nové scény, zejména B-roll sekvence. Někdy je také problémem, že je ukázka příliš krátká, což může být problém při střihu v několika případech. Např. potřebujete ještě pár snímků pro rozumný přechod mezi klipy, nebo jich pár chybí na to, aby střih dobře seděl do taktů hudby. Generativní AI může těchto zbývajících pár desetinek sekundy i více snadno vygenerovat, aniž byste museli opouštět prostředí aplikace.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.