Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Adobe Premiere Pro nabízí vylepšený export akcelerovaný pomocí GPU

19.5.2020, Milan Šurkala, aktualita
I když jsou dnešní mnohojádrové procesory velmi výkonné, pro zpracování obrazu jsou vhodnější GPU. Produkty Adobe nyní dostávají vylepšenou akceleraci s využitím HW enkodéru na moderních GPU.
Společnost Adobe už nějaký ten pátek využívá HW akceleraci svých algoritmů pomocí GPU, která jsou ve zpracování obrazu i zvuku obvykle výkonnější než CPU. Nyní však do svých aplikací zabudovala i HW podporu zpracování kodeků H.264, H.265/HEVC a dalších. Pro ně mají moderní GPU vlastní výpočetní jednotky ve svých čipech (u karet Nvidia jde o NVENC). Na vyšší výkon se tak můžeme těšit v aplikacích Adobe Premiere Pro, Media Encoder, After Effects a hudebním softwaru Audition.
 
Adobe Premiere Pro logo
 
Doposud bylo pomocí GPU akcelerováno např. aplikování některých efektů. Adobe hovoří o tom, že by se rychlost zpracování a exportu videa mohla zvýšit až 5krát. Díky technologii Nvidia CUDA a HW dekódování by navíc Premiere Pro i After Effects měl zvládat import ProRes RAW videa bez nutnosti jeho překódování. Adobe zveřejnil i dosažené výsledky na GeForce RTX 2060 ve srovnání s Intelem Core i9-9750H.
 
Adobe Premiere Pro HW GPU akcelerace
 
Základní zpracování 4K videa trvalo 11:43 minut na CPU, ale jen 4:45 na GPU, což je 2,47x rychleji. 4K video z více zdrojů a s aplikovanými CUDA efekty už znamenalo 3:48 minuty proti 47 sekundám (4,85x lepší výkon). Totéž, ale s RAW videosekvencemi, pak znamenalo 90 proti 44 sekundám (2,05x vyšší výkon). Změna se ale netýká jen GPU od Nvidie, podporována mají být i nová GPU společnosti AMD.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.