Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

8K TV od Samsungu řeší problém s nedostatkem obsahu

8.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Také vám 8K televizory v současné době kvůli absenci obsahu nedávají smysl? Samsung se problém rozhodl vyřešit po svém. Jeho vlajkový model Q9S pomocí umělé inteligence promění 4K obsah na 8K. Všechny letošní QLED TV také nabídnou hlasového asistenta Bixby.
Sharp začal už v loňském roce prodávat první 8K televizor na světě. Na toto rozlišení se chystá také LG, které už představilo svůj 8K OLED displej. A spekuluje se, že do 8K se letos pustí také Sony. Hlavním problémem je však absolutní nedostatek obsahu v 8K rozlišení, takové televizory jsou tedy na první pohled k ničemu. Samsung je však jiného názoru a na CES 2018 přivezl svůj první 8K televizor. Využívá v něm už známou technologii QLED, tedy LCD vylepšené o tzv. kvantové tečky. Kromě úhlopříčky 85", extrémně vysokého rozlišení a nádherného designu však Samsung Q9S zaujme umělou inteligencí, která je využívána ke škálování obrazu ze 4K do 8K rozlišení.
 
 
Jinak řečeno, divák si na televizoru pustí film ve 4K, ale systém s využitím umělé inteligence dopočítá další pixely, aby vznikl obraz v 8K rozlišení s 7680 x 4320 pixely. Uvidíme, jak kvalitně tato technologie bude fungovat v praxi. Samsung Q9S však zůstane televizorem pro vyvolené, neboť je očekávána astronomická prodejní cena. Umělá inteligence se však dostane také do letošních 4K QLED TV od Samsungu, které teprve čekají na své představení. Nové modely totiž budou podporovat hlasového asistenta Bixby (známého třeba ze smartphonů Galaxy) a platformu SmartThings, která sdružuje různé produkty IoT (Internet of Things). Televizor se tedy stejně jako v případě LG ThinQ stane centrem chytré domácnosti, odkud bude možné všechny spotřebiče a senzory ovládat, a právě třeba pomocí hlasových povelů.
 
Zdroj: Engadget.com (1, 2)