Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

8K OLED TV možnou hvězdou CES 2015

14.12.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Jihokorejský gigant vyvíjí OLED televizi s rozlišením 8K. Nyní prosákla informace, že tato televize má být odhalena v lednu na CES 2015. Půjde sice o prototyp, ale plánuje se i pozdější komercializace. Zprávu přinesl server CNET.
OLED televizory LG už jsou ve většině světa konečně v prodeji, alespoň jako Full HD verze. Modely s rozlišením 4K budou brzo následovat. Tím však současné možnosti technologie OLED nekončí. Jak daleko technologie pokročila, to chce LG ukázat na veletrhu CES 2015. Pod označením Mabinogion se skrývá 55palcová OLED televize s rozlišením 8K. To znamená, že její obrazovka má neméně než 33 milionů pixelů neboli 7680 × 4320 pixelů. Prototyp byl vytvořen již v listopadu. Výrobce však zatím čeká na CES, aby jej ukázal světu. S největší pravděpodobností se jedná o přístroj vyrobený v nové OLED továrně LG, která tento měsíc rozbíhá sériovou výrobu.

To však není vše, co nový OLED panel nabídne. Oproti současným OLED televizorům bude mít vyšší jas s hodnotou dosahující 500 cd/m2. V současnosti neexistuje žádný přehrávač, který by si poradil s 8K. O datový tok se proto stará PC, které televizi „sytí“ generovanými 3D snímky. O jejich renderování se stará blíže nespecifikovaný GPU čip NVidia vysoké kvality. Jihokorejská pobočka společnosti NVidia se rovněž podílela na vývoji samotného displeje a rozhraní, které slouží pro přenos video signálu.

Zpráva o prototypu 8K OLED televize pochází od jednoho ze zaměstnanců LG. Ten dále tvrdí, že prototyp sloužil k získání potřebných zkušeností k případné masové výrobě výsledného televizoru. Vedení už odsouhlasilo, že výroba 55“ 8K OLED displeje je rentabilní. V současnosti proto probíhají přípravy na komercializaci výsledného produktu. Kromě toho kolují zvěsti, že LG už příští rok vydá novou 8K televizi na bázi LCD.

Podle dřívějších zpráv přitom může obě 8K televize na veletrhu CES zastínit gigantická OLED televize s úhlopříčkou 110 palců. Stejně jako v případě 8K OLED panelu je její výroba možná díky nové továrně společnosti LG Display. Je tedy otázkou, jestli by takovým rozměrům neslušelo právě rozlišení 8K. Není nakonec 55 palců příliš málo na to, aby lidské oko poznalo rozdíl mezi 4K a 8K? To nejspíš ukáže další ročník veletrhu CES, pořádaném opět v lednu v americké metropoli hazardu Las Vegas.

Zdroj: FlatpanelsHD
reklama
reklama