Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

8K je jasná věc, tvrdí výrobci

, , aktualita
8K je jasná věc, tvrdí výrobci
Sharp se svými 8K prototypy chlubil už několik let nazpátek. Podobné přístroje byly na letošní IFA vystaveny společnostmi LG a Samsung. Dostupnost 8K televizorů je podle LG otázkou pouhých pár let.
8K je jasná věc, tvrdí výrobci
4K televizory se na pultech obchodů ještě pořádně neohřály a jejich výrobci už pokukují po ještě vyšším formátu. Rozlišení 8K nabízí 16krát vyšší množství pixelů, než má Full HD, ale jen skutečně gigantická obrazovka dokáže využít potenciál 7680×4320 pixelů. Příkladem mohou být 98“ 8K televizory společností LG a Samsung, které byly k vidění na IFA 2014. Samsung ve svém přístroji ukazoval poněkud vágní demonstraci nákupního centra. Jeho konkurent si přitom hrál se záběry ovoce, krajinek a vody. Prototyp LG nebyl vystaven ve veřejné části. Místo toho byl schován uvnitř tiskové místnosti.

Obě televize budily úžas svým obrazem s nejmenšími detaily. Ty však nevynikly, pokud divák nestál kousek od obrazovky. 8K je totiž za hranicemi toho, co lidské oko vidí v typické vzdálenosti, ve které bývá televizní divák. V obou případech se jednalo o plochý LCD panel s poměrem stran 16:9.

Samsung neprozradil, kdy chce tyto přístroje uvést na trh. LG bylo sdílnější. Své displeje s rozlišením 8K chce prodávat již během pár let. Nejdřív se bude jednat o použití ve firmách. Během dalších 2 až 4 let budou tito giganti k dispozici i pro domácnosti. Samozřejmě je otázkou, pro které domácnosti. Cena 8K televizorů rozhodně nebude pro každého.

Zdroj: FlatpanelsHD