Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

55“ OLED TV od LG míří do prodeje

16.4.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Je to jen pár měsíců, co LG ohromilo návštěvníky CES 2012 svým 55“ OLED televizorem. Podle nedávného prohlášení může být tento přelomový přístroj na trhu už v květnu, alespoň v zahraničí. LG by tak patřilo prvenství v nasazení plnohodnotných OLED TV.
Návštěvníci lednového CES 2012 se mohli kochat řadou novinek ze světa elektroniky. K vidění tak byly zařízení jako ultrabooky, tablet PC, Smart TV nebo třeba OLED televizory. Právě do poslední kategorie patřil i 55“ model, který vystavoval korejský gigant LG. Neuplynuly ani tři měsíce, aby tato společnost vydala prohlášení o tom, že první expedice 55“ OLED TV začnou v letošním květnu. LG by se tak stala první firmou, která na trh uvede televizor větších rozměrů na bázi OLED.

Zatím není jasné, zdali půjde o stejnou televizní sestavu, jako ta na CES 2012, nebo o úplně nový model. Jedna věc je však jistá: Novinka bude mít ultra tenký vzhled a její hmotnost nebude vyšší než 7,5 kg. Navíc bude podporovat technologii 3D videa. Zobrazování pomocí OLED se považuje za další krok v evoluci současné televizní techniky. Tradiční technologii LCD trumfne v mnoha ohledech.

Velkou výhodou je už jen to, že OLED obrazovky nepotřebují podsvícení. Každý pixel má totiž svůj vlastní zdroj světla. Výsledný přístroj tak může být ultra tenký, nabízet vyšší kontrast, hlubší čerň, pozorovací úhly blízké 180 ° a přitom všem může mít citelně nižší spotřebu. OLED navíc nabízí řádově rychlejší odezvu. To eliminuje nejen „duchy“, ale dokonce i možnost postřehnout zpoždění. Většina velkých LCD panelů má čas odezvy přes 20 ms, kdežto OLED panely dosahují odezvy nižší než 0,01 ms. Má to však jeden „malý“ háček. Poslední odhady ceny nové OLED TV LG totiž hovoří o 8000 amerických dolarů (tj. 150 000 korun).

Zdroj: HiTechReview