www.tvfreak.cz
>
>
>

3D už netáhne ani v kinech, na televizorech dokonce vymřelo

3D už netáhne ani v kinech, na televizorech dokonce vymřelo
, , aktualita
Mezi diváky dlouhodobě klesá zájem o filmy ve 3D, jak ukazují data z USA a Kanady. Do kina chodí na tento formát stále méně lidí a klesá také počet nabízených filmů. 3D televizory potom dokonce téměř vymizely z trhu.
reklama
V historii se objevilo několik pokusů prosadit filmy ve 3D, při jejichž sledování musejí diváci nosit speciální brýle. Na vrcholu byl tento formát okolo roku 2010, kdy byl v distribuci Cameronův hit Avatar. Nyní už ovšem tato technologie filmové fanoušky příliš nezajímá, jak ukazují data od Motion Picture Association of America (MPAA). Statistika se sice týká především USA a Kanady, ale pokles je patrný také ve většině ostatních regionech včetně Evropy. Zatímco ve zmiňovaném roce 2010 vydělaly 3D snímky v amerických kinech 2,2 miliardy dolarů (21% podíl ze všech filmů), vloni to bylo jen 1,3 miliardy dolarů (12% podíl). Musíme přitom také zohlednit, že vstupenky na 3D filmy bývají dražší.
 
 
V důsledku poklesu zájmu diváků toho hollywoodská studia vydávají stále méně filmů ve 3D – loni to bylo 52 snímků, zatímco o rok dříve 44. Asi 59 % kin z celého světa disponuje vybavením pro promítání filmů v tomto formátu. Trochu jiná situace panuje v některých asijských zemích, především v Číně, kde se trojrozměrným snímkům stále daří – na jejich projekci je tam připraveno téměř 80 % kin.
 
 
Ještě hůře dopadly 3D televizory, které z trhu prakticky vymizely. První model podporující tuto technologii byl představen v roce 2010, ale už v předchozích dvou letech se většina výrobců z této kategorie stáhla. Posledním 3D televizorem od známějšího výrobce je Panasonic EXW784, letos ovšem žádný model s podporou tohoto formátu dosud nebyl představen. Znamená to úplný konec 3D televizorů v domácnostech? Prozatím ano, ale definitivně možná ne. Vzpruhou by totiž mohly být modernější technologie jako microLED, které by umožnily vytvořit kvalitnější obrazový zážitek ve 3D.
 
Zdroj: 4kfilme.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Adobe představuje multiplatformní Premiere Rush CC Adobe představuje multiplatformní Premiere Rush CC
Společnost Adobe uvedla novou aplikaci pro střih a úpravu videa. Jmenuje se Adobe Premiere Rush CC a má svým uživatelům přinášet možnost pracovat na projektech na nejrůznějších zařízeních díky cloudovém propojení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi Mi Box S: 4K HDR a Android TV za pár kaček Xiaomi Mi Box S: 4K HDR a Android TV za pár kaček
Xiaomi oznámilo další Mi Box, tedy levnou „krabičku k televizoru“. Tentokrát za 60 dolarů nabídne podporu 4K HDR, plnohodnotnou Android TV a nový dálkový ovladač s tlačítkem pro funkci Google Assistant.
14.10.2018, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Dostupnější Philips OLED 803 vstupují na český trh Dostupnější Philips OLED 803 vstupují na český trh
Do českých obchodů zamířily nové OLED TV z řady Philips 803, které přicházejí s novým zobrazovacím panelem, podporou HDR10+ a třistranným podsvícením Ambilight. Ve srovnání se sérií 903 bude velkou výhodou nižší cena.
14.10.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Nový Chromecast s přepracovaným designem a stejnou cenou Nový Chromecast s přepracovaným designem a stejnou cenou
Google tento týden představil nový Chromecast, který po třech letech vylepšuje nejlevnější model. Hlavní proměnou prošel design, ale dočkali jsme se i několika funkčních vylepšení, jako je podpora streamování zvuku na více zařízení najednou.
14.10.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Minecraft pro Apple TV končí kvůli malému zájmu Minecraft pro Apple TV končí kvůli malému zájmu
Microsoft se rozhodl ukončit vývoj hry Minecraft pro Apple TV. Titul už zmizel z obchodu a v budoucnu neobdrží žádné aktualizace, ale hra bude nadále fungovat. Důvodem k tomuto rozhodnutí měl být nedostatečný zájem uživatelů.
14.10.2018, aktualita, Jáchym Šlik