Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

3D už netáhne ani v kinech, na televizorech dokonce vymřelo

23.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Mezi diváky dlouhodobě klesá zájem o filmy ve 3D, jak ukazují data z USA a Kanady. Do kina chodí na tento formát stále méně lidí a klesá také počet nabízených filmů. 3D televizory potom dokonce téměř vymizely z trhu.
V historii se objevilo několik pokusů prosadit filmy ve 3D, při jejichž sledování musejí diváci nosit speciální brýle. Na vrcholu byl tento formát okolo roku 2010, kdy byl v distribuci Cameronův hit Avatar. Nyní už ovšem tato technologie filmové fanoušky příliš nezajímá, jak ukazují data od Motion Picture Association of America (MPAA). Statistika se sice týká především USA a Kanady, ale pokles je patrný také ve většině ostatních regionech včetně Evropy. Zatímco ve zmiňovaném roce 2010 vydělaly 3D snímky v amerických kinech 2,2 miliardy dolarů (21% podíl ze všech filmů), vloni to bylo jen 1,3 miliardy dolarů (12% podíl). Musíme přitom také zohlednit, že vstupenky na 3D filmy bývají dražší.
 
 
V důsledku poklesu zájmu diváků toho hollywoodská studia vydávají stále méně filmů ve 3D – loni to bylo 52 snímků, zatímco o rok dříve 44. Asi 59 % kin z celého světa disponuje vybavením pro promítání filmů v tomto formátu. Trochu jiná situace panuje v některých asijských zemích, především v Číně, kde se trojrozměrným snímkům stále daří – na jejich projekci je tam připraveno téměř 80 % kin.
 
 
Ještě hůře dopadly 3D televizory, které z trhu prakticky vymizely. První model podporující tuto technologii byl představen v roce 2010, ale už v předchozích dvou letech se většina výrobců z této kategorie stáhla. Posledním 3D televizorem od známějšího výrobce je Panasonic EXW784, letos ovšem žádný model s podporou tohoto formátu dosud nebyl představen. Znamená to úplný konec 3D televizorů v domácnostech? Prozatím ano, ale definitivně možná ne. Vzpruhou by totiž mohly být modernější technologie jako microLED, které by umožnily vytvořit kvalitnější obrazový zážitek ve 3D.
 
Zdroj: 4kfilme.de