www.tvfreak.cz
>
>
>

3D už netáhne ani v kinech, na televizorech dokonce vymřelo

3D už netáhne ani v kinech, na televizorech dokonce vymřelo
, , aktualita
Mezi diváky dlouhodobě klesá zájem o filmy ve 3D, jak ukazují data z USA a Kanady. Do kina chodí na tento formát stále méně lidí a klesá také počet nabízených filmů. 3D televizory potom dokonce téměř vymizely z trhu.
reklama
V historii se objevilo několik pokusů prosadit filmy ve 3D, při jejichž sledování musejí diváci nosit speciální brýle. Na vrcholu byl tento formát okolo roku 2010, kdy byl v distribuci Cameronův hit Avatar. Nyní už ovšem tato technologie filmové fanoušky příliš nezajímá, jak ukazují data od Motion Picture Association of America (MPAA). Statistika se sice týká především USA a Kanady, ale pokles je patrný také ve většině ostatních regionech včetně Evropy. Zatímco ve zmiňovaném roce 2010 vydělaly 3D snímky v amerických kinech 2,2 miliardy dolarů (21% podíl ze všech filmů), vloni to bylo jen 1,3 miliardy dolarů (12% podíl). Musíme přitom také zohlednit, že vstupenky na 3D filmy bývají dražší.
 
 
V důsledku poklesu zájmu diváků toho hollywoodská studia vydávají stále méně filmů ve 3D – loni to bylo 52 snímků, zatímco o rok dříve 44. Asi 59 % kin z celého světa disponuje vybavením pro promítání filmů v tomto formátu. Trochu jiná situace panuje v některých asijských zemích, především v Číně, kde se trojrozměrným snímkům stále daří – na jejich projekci je tam připraveno téměř 80 % kin.
 
 
Ještě hůře dopadly 3D televizory, které z trhu prakticky vymizely. První model podporující tuto technologii byl představen v roce 2010, ale už v předchozích dvou letech se většina výrobců z této kategorie stáhla. Posledním 3D televizorem od známějšího výrobce je Panasonic EXW784, letos ovšem žádný model s podporou tohoto formátu dosud nebyl představen. Znamená to úplný konec 3D televizorů v domácnostech? Prozatím ano, ale definitivně možná ne. Vzpruhou by totiž mohly být modernější technologie jako microLED, které by umožnily vytvořit kvalitnější obrazový zážitek ve 3D.
 
Zdroj: 4kfilme.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Xiaomi uvedlo 150” Mijia Laser Projector 4K Xiaomi uvedlo 150” Mijia Laser Projector 4K
Laserový projektor od Xiaomi s označením Mijia je na trhu už nějaký ten pátek. Doposud byl ale k dispozici jen s Full HD rozlišením. To se nyní mění a nedávno byla představená aktualizovaná verze se 4K rozlišením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nový firmware pro GoPro Fusion přinese 5.8K video i 24p Nový firmware pro GoPro Fusion přinese 5.8K video i 24p
Společnost GoPro aktualizuje svou 360° kamerku Fusion. Ta bude nyní umět až 5.8K video záznam (5.6K po složení do sférického). Vedle toho přibude i možnost záznamu ve filmových 24 snímcích za sekundu a další vylepšení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Netflix se více obává hry Fortnite než konkurenčního HBO Netflix se více obává hry Fortnite než konkurenčního HBO
V dopise akcionářům Netflixu jsme se dozvěděli jednu zajímavou skutečnost. Hra Fortnite je tak extrémně úspěšná, že je pro Netflix větší hrozbou než jiné streamovací služby, proti kterým se nesnaží nějak zvlášť bojovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Netflix zdražuje o 13 až 18%, výroba vlastních pořadů je drahá Netflix zdražuje o 13 až 18%, výroba vlastních pořadů je drahá
Populární streamovací služba Netflix se rozhodla navýšit ceny předplatného o nemalých 13 až 18 %. Může za to především nákladná výroba vlastních pořadů, ale licenční poplatky také nezůstávají stranou.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala
HDR: povinná výbava nové televize? HDR: povinná výbava nové televize?

Význam 4K už známe, ale ve specifikacích televizorů se nyní objevují pojmy jako HDR10, HDR10+, Dolby Vision nebo HLG. Co přesně tyto zkratky znamenají a opravdu je potřebujeme mít v televizoru? To vše si dnes vysvětlíme.

15.1.2019, článek, Jakub Doležal3 komentáře