Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

3D helma od Sony nezklame, ale ani neohromí

16.9.2011, Martin Stančík, aktualita
Sony na letošním veletrhu IFA prezentovalo svou 3D helmu HMZ-T1, o které jsme vás už informovali. Uživateli má poskytnout trojrozměrný zážitek bez nutnosti vlastnit 3DTV. Pojďme se podívat na první dojmy z používání.
3D helma Sony Personal 3D Viewer (neboli HMZ-T1) vypadá opravdu futuristicky a výrobce u ní slibuje stejný zážitek jako při sledování 750" 3DTV z 20 metrů. Uvnitř jsou 2 OLED displeje pro vytvoření 3D efektu přímo před zraky uživatele. Poprvé jsme vás o ní informovali už před pár dny v této aktualitě, nyní přinášíme info o poznatcích z praxe od recenzentů serveru flatpanelshd.com, kteří měli možnost si ji vyzkoušet na IFA 2011.

Podle nich helma zrovna moc komfortní není. První problém spočívá v dobrém upevnění na hlavě - i když zařízení není nějak extrémně těžké, sledování delšího pořadu by podle mnohých bylo možné pouze vleže.

Obě OLED obrazovky nejsou umístěny hned naproti očím - podle Sony je to proto, aby byly co nejméně namáhány. Recenzenti udávají, že 3D zážitek je velmi dobrý a hloubka třetího rozměru opravdu srovnatelná s 3DTV. Ani u obrázků s vysokým kontrastem nebylo zaznamenáno žádné mihotání. Na druhou stranu, obraz v helmě se údajně se "750palcovým displejem, na který se díváte z 20 metrů" opravdu nedá srovnávat - obě OLED obrazovky jsou prostě příliš malé. Problém je také s upevněním helmy, pokud se tato totiž mírně pohne, obraz po stranách začne být zastřený.

I když Sony slibovalo dokonalé ozvučení helmy, podle recenzentů bylo těžké v hluku na IFA vůbec něco slyšet. Zvuk je však prý velmi podobný sluchátkům od Sony s prostorovým zvukem, které jsou již na trhu. Velkým plusem je, že nikoho z těch, kteří si helmu vyzkoušeli, po jejím sundání nebolela hlava (u jiných helem vyvolávajících virtuální realitu tento problém byl).

Závěrem lze říci, že i když HMZ-T1 uživatele nezklame a 3D zážitek přináší pěkný, určitě není lepší, než při sledování 3D na velkém televizoru.

Zdroj: FlatPanelsHD