Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Edius 6 progressive

steviezah (272)|15.7.2011 14:57
Nevím co jsem zmastil.Při laboraci s ediusem jsem si nastavil a vytvořil nový preset:1920x1080/50p
Chtěl jsem sestříhané video exportovat na BD disk příkazem Burn to disc(Shift+F11),ale tato volba je neaktivní.Přístupná je pouze volba print to file(export do souboru)Export s nastavením1920x1080/50i jde. Export na disk v 50p není možný?Nějak to v manuálu nemůžu vyčíst.
mishkooo1 (137)|15.7.2011 15:25
[quote=steviezah;356968]Nevím co jsem zmastil.Při laboraci s ediusem jsem si nastavil a vytvořil nový preset:1920x1080/50p
Chtěl jsem sestříhané video exportovat na BD disk příkazem Burn to disc(Shift+F11),ale tato volba je neaktivní.Přístupná je pouze volba print to file(export do souboru)Export s nastavením1920x1080/50i jde. Export na disk v 50p není možný?Nějak to v manuálu nemůžu vyčíst.[/quote]

Bluray je myslím len 50i - teda prekladaný, nie progresívny. 50p ak by išlo napáliť tak by nešlo prehrať v BD prehrávači.
josefíka (651)|15.7.2011 18:39
[quote=mishkooo1;356974]Bluray je myslím len 50i - teda prekladaný, nie progresívny. 50p ak by išlo napáliť tak by nešlo prehrať v BD prehrávači.[/quote]

Na tomto webu je o tom článek.
https://www.tvfreak.cz/technologie-blu-ray-a-jeji-specifikace/2703
bicista (280)|15.7.2011 18:59
Otazka mimo, tak proc se vsichni vrhaji do kamer 50p kdyz pokud chteji udelat Blu-ray musi to mit v 50i ???
MartasKP (710)|15.7.2011 20:00
[quote=bicista;356997]Otazka mimo, tak proc se vsichni vrhaji do kamer 50p kdyz pokud chteji udelat Blu-ray musi to mit v 50i ???[/quote]

Dobra otazka ;) ... jediny mozny vysvetleni je slow motion ... predpokladam,ale ze ti kdo si kupuji bezny spotrebky takovyhle veci delat nebudou :-)-
josefíka (651)|15.7.2011 20:06
[quote=bicista;356997]Otazka mimo, tak proc se vsichni vrhaji do kamer 50p kdyz pokud chteji udelat Blu-ray musi to mit v 50i ???[/quote]

Možná vůbec o Bluray neuvažují a preferují Playery. Jinak si myslím, že stačí 50i a těch 50p je klasický marketing. Co mi pomůže "p", když bude malý chip a mizerná optika.
romana51 (355)|15.7.2011 20:38
Mno, vážení, já to vidím tak: z nekvalitní suroviny kvalitní neuděláš, ale opačně to funguje, ne?
Dále je to záloha pro budoucí časy, které nemusí být až tak vzdálené. Zkuste dnes přehrát video
na TV FullHD pořízené v VHS, SVHS a i v SD (u mne D8). Nedá se na to pořádně koukat. Proto mám jestě starou TV, kde to trochu vypadá, ale jen trochu protože jsem rozmlsaný HD.
MartasKP (710)|15.7.2011 21:09
Tomu cipu to muze byt vcelku jedno jestli ho nasvitis 25krat nebo 100krat za vterinu. problem je s optikou,ktera uz potrbuje lepsi svetelnost pri takhle kratkym casu zaverky.
Kazdopadne 50p ma spis smysl pro tu archivaci a pro ty kteri si radi hraji se slow motion.
steviezah (272)|16.7.2011 15:46
Díky všem za reakce,nezmastil jsem nic,kdybych si přečetl ten odkaz od josefíka,nemusel jsem to tu postovat.Každopádně jsem od Vás získal argumenty proč nemusím mít kameru se záznamem 50p,když stejně BD přehrávače tento záznam nepřehrají.Snad někdy v budoucnu až se změní specifikace BD,ale k tomu jsem zatím skeptický.
ai (2993)|16.7.2011 22:27
Ja nemam BD player (tedy palenku a prazdne disky k tomu) a nikdy jsem je nepotreboval. Zalezi jak k tomu pristoupis. Pokud mas vliv tak kvuli tvemu videu se prispusobi i okoli a zjisti, ze media players jsou v konci lepsi (manipulace, prehratelnost, huby na siti, z kazde TV udelaji sitovou TV, 50p v tvem pripade, atd.)
http://www.iboum.com/net-media-players.php
BD jsou snad dobre na BD disky, ktere si koupis nebo pujcis. Asvou zalohu 1:1 to s BD playerem asi take zase neprehrajes. Tedy pokud to postavis doma na nejakem NASu, ulozisti dat, tak muzes tahat ze site pres tyto prehravace cokoliv a nezatezovat PC. Ty BD prehravace jsou velice omezene a budou se zamerovat na placeny streaming z netu, ale na na nase mkv, domaci videa aj. S NAS (treba levny Synology DS211J ) muzes sdilet i se znamyma. BD prehravac je dobre mit jeden, nejakou sunku, na ty nejake placky.

K tomu casu zaverky, ...., v konci to je zase o tom, ze video z automatickeho rezimu, nemusi byt optimalni, manual je manual.
MartasKP (710)|17.7.2011 17:08
[quote=ai;357130]K tomu casu zaverky, ...., v konci to je zase o tom, ze video z automatickeho rezimu, nemusi byt optimalni, manual je manual.[/quote]

To souhlasim,jen u tech spotrebek je vetsinou problem manualni kontroly casu expozice (zaverky) :(
mishkooo1 (137)|19.7.2011 10:02
[quote=josefíka;356993]Na tomto webu je o tom článek.
https://www.tvfreak.cz/technologie-blu-ray-a-jeji-specifikace/2703[/quote]

Čiže som si dobre pamätal. 50/60i + 24p je na BD.

Dik za odkaz na článok.
josefíka (651)|19.7.2011 13:32
[quote=mishkooo1;357466]
Dik za odkaz na článok.[/quote]

Není zač, i já děkuji :-) Jen jsem to vygooglil.
noaid (284)|19.7.2011 19:22
[quote=bicista;356997]Otazka mimo, tak proc se vsichni vrhaji do kamer 50p kdyz pokud chteji udelat Blu-ray musi to mit v 50i ???[/quote]

Jak píše Ai.

Prostě se to nepřehrává v BD playeru, ale z PC či jiných mediaplayerů.
Není žádný problém udělat bluray s 50p, ale nepůjde plynule přehrát, současné BDP to nebudou stíhat. Možná to ale budou stíhat za rok za dva. Je to hlavně otázka rychlosti použitého dekódovacího čipu.
A není to žádný marketing, ale obrovský nárust kvality obrazu v pohybu a při švenkování - obraz je plynullejší s menším trháním. Kvůli té kvalitě se vyplatí i koupit nový přehrávač.
U statického obrazu se to samozřejmě nepozná.
bicista (280)|19.7.2011 23:11
Tak nevim, ale ze bych pri svenku u 50i pozoroval nejake trhani ?? na 50i jedou i profi stroje a ze by tam byl problem s pohybem ?? Ze by to co se tocilo na 50i bylo k nekoukani a 50p by bylo neco co by z 50i udelalo nekoukatelnej zaznam ?? Podle mne 50i muze byt vice mazlej v pohybu ale urcite ne cukanej. (cukanej muze byt tak 50p kdy to slabsi HW neztiha :)) Rozhodne 50i neni neco z ceho bych se pri koukani musel poblinkat a spechal tocit do 50p a nikdy jinak.
noaid (284)|20.7.2011 10:30
A máš možnost srovnání? Nebo jen teoretizuješ? Já tu možnost mám.
Neřekl jsem, že 50i je k nekoukání, ale že 50p je lepší.
bicista (280)|20.7.2011 11:59
Tak to samozrejme netvrdim ze neni lepsi, samozrejme ze je, ale neni to neco bez ceho by se nedalo uz tocit. Neni to zas takova revoluce. Proste v tomto smeru nemam rad, kdyz nekdo rika, kdyz tocit tak uz jedine do 50p. 50i kameru tu uz bych nechtel atp.
MartasKP (710)|20.7.2011 18:11
[quote=bicista;357583]Tak to samozrejme netvrdim ze neni lepsi, samozrejme ze je, ale neni to neco bez ceho by se nedalo uz tocit. Neni to zas takova revoluce. Proste v tomto smeru nemam rad, kdyz nekdo rika, kdyz tocit tak uz jedine do 50p. 50i kameru tu uz bych nechtel atp.[/quote]

Svata pravda. 50p ma sve jiste vyhody,ale bohuzel taky nevyhody. Ne vsechny softy ho zpracuji a o HW narocnosti nema cenu ani mluvit.
ai (2993)|21.7.2011 04:39
...ale je to porad polovina snimku, ob radek, ..., za chvili dalsi polovina snimku, ob radek, ..., a pise se rok 2011, v kine jdou 3D videa, telefony prehravaji 1280x720, ...chlapi, zamyslete se nad tim ... :-)
steviezah (272)|21.7.2011 09:06
To je sice pravda,ale dokavad je norma pro stolní playery BD stanovena na 50/60i a 24p tak je točení na 50p odvislé podle kamery a v čem se výsledné video bude přehrávat.Já zatím nevidím důvod proč bych si měl pořídit kameru s 50p,když bych to stejně musel exportovat do 50i a že v tom případě dochází k přepočtu videa snad nemusím připomínat.Soft palyerů se toto omezení netýká,tam je to jedno.
josefíka (651)|21.7.2011 11:35
Osobně, když mám teď výbavu HDV, nebudu to kvůli 50p měnit. Až se to opotřebuje, tak to koupím. Pro mě je stejně BD na nic, používám MediaPlayer, kde si nastavím co potřebuji. A do budoucna se tyto disky neuchytí tak jako DVD, když to tak kolem sebe sleduji. A o 3D z mého pohledu vůbec nestojím, jen nevěřícně kroutím hlavou, když někdo koupí 3D amatérku a ani neví co to obnáší. A to se nezmiňuji, že neumí točit ani klasikou. Ale to jsme již mimo toto téma.
ai (2993)|21.7.2011 14:08
[quote=steviezah;357700]To je sice pravda,ale dokavad je norma pro stolní playery BD stanovena na 50/60i a 24p tak je točení na 50p odvislé podle kamery a v čem se výsledné video bude přehrávat.Já zatím nevidím důvod proč bych si měl pořídit kameru s 50p,když bych to stejně musel exportovat do 50i a že v tom případě dochází k přepočtu videa snad nemusím připomínat.Soft palyerů se toto omezení netýká,tam je to jedno.[/quote]

BD player je jen podkategorie vselijakych hardwarovych playeru a krabicek, ktere prehravaji z HDD, NASu, externich disku, sdilenych adresaru na siti, a nakonec i nechranene DVD a BD z mechanik ....pokud zvolis BD pro sebe doma, tak jsi omezovany ...
steviezah (272)|21.7.2011 23:03
[quote=ai;357769]BD player je jen podkategorie vselijakych hardwarovych playeru a krabicek, ktere prehravaji z HDD, NASu, externich disku, sdilenych adresaru na siti, a nakonec i nechranene DVD a BD z mechanik ....pokud zvolis BD pro sebe doma, tak jsi omezovany ...[/quote]

Jo s tím lze souhlasit,ale tohle víme my zasvěcenci tady na foru:-).Běžnému spotřebiteli je to jedno,ten je masírován reklamou,že jedine Blue disky a k tomu přehrávače je to pravé ořechové a nic jiného.To samé o záznamu 50p.Že k tomu amaterský tvůrce bude potřebovat odpovídající soft aby to zpracoval se taktně mlčí.Vrchol všeho je když mi takový tvůrce pak sdělí,že jedině Power Director od Cyberlinku to umí perfekně zpracovat zatímco Vegas s Pinnacle včetně Premiery jsou sračky a video je nááádhernýýý.Na dotaz jestli mu timeline opravdu zobrazuje 50p snímků odpoví ne a na co,však mi to jede a BD pálím jak na běžícím pásu a to 50p video je opravdu úúchvatnýýýý a hlavně na fúlhádé týví:-)))
tommmyt (542)|1.8.2011 13:23
ahoj, mohu se optat na jednu věc ohledně ediusu a právě progressive atd? Když se natáhne video na lajnu a dá pravým a properties tak člověk vidí vlastnosti - rozlišení, jestli je to 50p/50i nebo 25p atd atd.. A o co mi jde že tam se to dá i měnit jestli se nepletu frame rate.. takže pokud je něco 50i tak se tam dá změnit třeba na 25p.. -odhaduju že to je jen "uměle" vytvořené.. Jde mi o to, že třeba když budu mít záběr točený na 30p (čili americká norma) tak se to dá v Ediusu přes properties změnit třeba na 25p ( bude to "uměle" předělané) ale bude se to pak dát uložit na dvd, aby se to v pohodě přehrálo na stolních dvd.. ???
S tím otázka - třeba tady se psalo že uložit na blu-ray se dá pouze záznam 24p, 50i a 60i.. ale točit třeba 24p , tím se točí film a co pak já s tim? S tím je prý spíše více problémů když bych to chtěl dát pak i na dvd.. - ? Takže leda to točit třeba 25p a pak v ediusu to "uměle" přes ty vlastnosti předělat na 24p?? Teda nejdříve mít takto vytvořený projekt -třeba těch 24p, (aby to nabídlo pálit na blu-ray), a co když budu mít záběry na 25p?? -To si to převede sám Edisu na 24p a nebo to musím sám přes to frame rate předělat..? A když to budu pak chtít vypálit na dvd? Stačí jen vrtátit na 25p, změnit projekt na SD a pálim na dvd? Má někdo zkušenosti s tímto "uměle" předěláním frame rate v Eidusu??
man100 (235)|1.8.2011 17:09
Už jednou jsem se zúčastnil (neplodné) debaty o významu 50p a zbytečnosti 50i. Téma 50i kontra 50p je jen vhodnou municí pro hádavé povahy. Přesto mi to nedá, abych necitoval výrok, který jsem našel na webu:

"Lze se také setkat s označením PsF25 - je to progresivní záznam „zabalený“ do prokládaného 1:1 (liché i sudé řádky jsou z jednoho obrázku, tudíž rozlišení je dvojnásobné, počet snímků za sekundu poloviční - 25 místo 50). PsF25 dokáže zobrazit televize v 50i a tvářit se jako že je to prokládané i když není. (Taky to samozřejmě normálně projde přes TV vysílání v 50i.)"

Jen bych to doplnil: vůbec nevadí renderovat 50p jako 50i. Získáme klidnější obraz (půlsnímky nejsou časově posunuty). A projde to vším co dosud existuje... tímto způsobem se digitalizují filmy z filmového pásu na DVD/DB disky.
ai (2993)|1.8.2011 22:26
[quote=tommmyt;359871]ahoj, mohu se optat na jednu věc ohledně ediusu a právě progressive atd? Když se natáhne video na lajnu a dá pravým a properties tak člověk vidí vlastnosti - rozlišení, jestli je to 50p/50i nebo 25p atd atd.. A o co mi jde že tam se to dá i měnit jestli se nepletu frame rate.. takže pokud je něco 50i tak se tam dá změnit třeba na 25p.. -odhaduju že to je jen "uměle" vytvořené.. Jde mi o to, že třeba když budu mít záběr točený na 30p (čili americká norma) tak se to dá v Ediusu přes properties změnit třeba na 25p ( bude to "uměle" předělané) ale bude se to pak dát uložit na dvd, aby se to v pohodě přehrálo na stolních dvd.. ???
S tím otázka - třeba tady se psalo že uložit na blu-ray se dá pouze záznam 24p, 50i a 60i.. ale točit třeba 24p , tím se točí film a co pak já s tim? S tím je prý spíše více problémů když bych to chtěl dát pak i na dvd.. - ? Takže leda to točit třeba 25p a pak v ediusu to "uměle" přes ty vlastnosti předělat na 24p?? Teda nejdříve mít takto vytvořený projekt -třeba těch 24p, (aby to nabídlo pálit na blu-ray), a co když budu mít záběry na 25p?? -To si to převede sám Edisu na 24p a nebo to musím sám přes to frame rate předělat..? A když to budu pak chtít vypálit na dvd? Stačí jen vrtátit na 25p, změnit projekt na SD a pálim na dvd? Má někdo zkušenosti s tímto "uměle" předěláním frame rate v Eidusu??[/quote]

Kasli na Blu-Ray, video mas 30p, udelej si filmek v 30p, mas jej v 50i udelej si filmek v 50i. Je to jednoduche. Svet se netoci okolo Blu-Ray jak se ti snazi marketing sdelit.

Pokud chces zmenit 30p na 25p zkus pouzit ty enkodery v tom Ediusu , zjisti jak se to chova, nebo jsou jine zpusoby, treba Twixtor, nebo free pres Avisynth napr.: http://www.unival.realservers.info/index.php?page=30p_to_25p ale ty jsou sofistikovanejsi . To delej jen kvuli DVD, nebo pokud to video treba michas s 50i (25p) apod., jinak ne.
steviezah (272)|2.8.2011 14:39
Víte proč jsem přešel na Edius?Abych nemusel řešit složité přepočty z různých zdrojů videa a proto,když dostanu video 50p tak chci vidět skutečně 50p snímků a ne 50i.
Většinou dělám video z 1280x720/29,97p,(Evolve HD II)720x576/25i(Sony HC 27) a 800x480/30p(Panasonic Lumix) a na to mi stačí zvolit projekt 1920x1080/25i.Podotýkám,že tyto zdroje používám současně najednou v jednom projektu.
A nemusím se zabývat v čem je vstup,směrodatný je výstup,který je kompatibilní s BD a DVD.
Pokud chci jenom video do souboru,tak si ho udělám podle parametrů vstupu a neřeším to.
Tím chci odpovědět tommytovi,že řeší podružný problém.Pokud změní framerate klipu v properties klipu,tak si nijak nepomůže,nastavení projektu je dáno jeho nastavením při otevření a timeline zůstane beze změny.Takže jestli nastavení projektu je 25i tak timeline bude pořád zobrazovat 25 s/s i když tam nacpeš 29,97 s/s.
arkij (540)|2.8.2011 18:00
[quote=steviezah;360028]....
Tím chci odpovědět tommytovi,že řeší podružný problém.Pokud změní framerate klipu v properties klipu,tak si nijak nepomůže,nastavení projektu je dáno jeho nastavením při otevření a timeline zůstane beze změny.Takže jestli nastavení projektu je 25i tak timeline bude pořád zobrazovat 25 s/s i když tam nacpeš 29,97 s/s.[/quote]

Pokud děláš výstup stejnej jako máš vstup, pak ano.

Teď ale trochu odbočím. Bohužel mi stará CRT před časem dosloužila tak jsem musel TV upgradovat. Teď řeším převod SD (ze staré kamery DV) na HD, abych ho mohl v pohodě přehrávat z HDD přehrávače na LCD placce, neboť to původní DV avi přehrávač přímo nezvládne, z DVD to není ke koukání, neboť došlo ke značné degradaci kvality, která ale na CRT stačila, a kameru používat jako přehrávač není zrovna pohodlné, navíc to stejně musím hnát vzhledem k možnostem propojení té staré SD kamery přes analog, novou s HDMI se mi opotřebovávat nechce.

Nejsem sám, neboť na netu je spousta postupů přes VDub, AviSynth a nevím co ještě. Zkoušel jsem a výsledky nejsou úplně špatné (není to žádnej zázrak ale dá se na to koukat), nicméně je to zdlouhavé a pracné a na to moje množství archivu nepoužitelné.

Tak jsem si říkal, že by nebylo špatné použít to co mám k dispozici a to je Edius v kombinaci s kartou Firecoder Blue, která výstup výrazně urychluje. Nemůže přece být nic snažšího, než DV avi natáhnout do časové osy se správně nastaveným formátem a vyexportovat to do AVCHD (případně nejakej ořez a filtr). Ejhle, nedalo se na to koukat, protože byly totálně rozhozený půlsnímky, tak jsem začal hledat, jak nastavit progresiv, provést deinterlace nebo jak to nastavit.

A po delším úvodu, který měl alespoň trochu případným "rejpalům" vysvětlit proč to dělám k věci:

Mi se teď potvrzuje, že to nastavení vstupního souboru ve vlastnostech má dost zásadní vliv, co se týká například pořadí půlsnímků, říkám vlastně, v jakém pořadí je má Edius ze zdroje načítat pro další zpracování. Vstupní soubor je DV-avi stažený z kazety, z principu Bottom field first, exportuju to do AVCHD (H.264/AVC), což je ale Top Field first.

Pokud nechám ve vlastnostech klipu jeho původní BFF, tak je to zubatý až hrůza, pokud změním na Progresive, je to výrazně lepší, nicméně to pak zase stejně přehazuje při exportu do AVCHD na TFF, takže se mi na vzorcích co zkouším, jeví nejlepší nastavit už na vstupu stejně tak, jak bude pak na výstupu BFF a snímkování pak není ve výsledku rozhozené.
Pak si, alespoň jak se laicky domnívám, Edius načítá půlsnímky ze zdroje ve stejném pořadí, v jakém je bude exportovat, i když jeho primární formát je opačný. Pokud to tak nastavené nemám, tak se s tím opačným snímkováním Edius pere jak umí a výsledek je nevalný. Ještě dolaďuju nějaký jemný použití filtrů, nicméně výsledek, ke kterému pomalu docházím je na HDD přehrávači koukatelnej, subjektivně bych řekl že konkuruje tomu co lze docílit přes AviSynth A VDub a rozhodně lepší, než když to na LCD pouštím z DVD přehrávače (jedno zda s upscalingem přes HDMI nebo bez přes analog).

Myslím, že se pomalu blížím k cíli, kdy do Batch Exportu napáskuju několik nagrabovaných DV kazet lehce upravených jemnýma filtrama, večer pustím a ráno přesunu na HDD přehrávač. Těch mých cca 100 hodin záznamů v archivu bude i tak docela dlouho trvat.
ai (2993)|2.8.2011 20:40
S tim DV avi zbytecne ztracis cas prevodem zase na interlace bych rek. To DV avi prevadej na ctvercovy pixel zase do SD ale na 50p. Upscale zobrazovacem se deje v progresivni rovine, jina story nez interlace.
steviezah (272)|2.8.2011 20:46
cituji Arkij:
nastavení vstupního souboru ve vlastnostech má dost zásadní vliv, co se týká například pořadí půlsnímků.

Ale to jsem neměl na mysli,pouze jsem se zmiňoval o snímkové frekvenci a o tom je původní dotaz.S tím co píše Arkij se samozřejmě ztotožním,taky mám ještě DV kameru.Akorát,že nenastavuju nic v properties, protože default nastavení či detekce mi v Ediusu parametry vyhodnotí správně a výsledek mi vyhovuje i přesto,že vlastně převádím SD DV rozlišení do full HD.
Ještě příležitostně používám Panasonic s VHS-C kazetami,ty se už ale nedělají.Z toho jsem import do Ediusa nezkoušel
Možná mám štěstí,ale s těmi formáty, které jsem uváděl nemám žádný problém a ani jsem neměl už od Pinnacle 12.Totéž platí o AVID Studio,které už umí korektně zobrazit a editovat 50p.
Odbočka:
PS 15 neumí 50p,Avid Studio má nepovedený titulkovač,tak jsem po letech strávených u Pinnacla bohužel přešel.
arkij (540)|2.8.2011 20:46
[quote=ai;360105]S tim DV avi zbytecne ztracis cas prevodem zase na interlace bych rek. To DV avi prevadej na ctvercovy pixel zase do SD ale na 50p. Upscale zobrazovacem se deje v progresivni rovine, jina story nez interlace.[/quote]

Do jakýho formátu (kontejneru)?
ai (2993)|2.8.2011 21:03
do formatu H.264 , kontejner muze byt mp4 nebo mkv, to je jedno

dobry bob deinterlacer (QTGMC
dobry resizer na ctvercovy pixel (Lanczos)
dobry enkoder (Megui)

a tedy tento skript ti nacte tvuj filmek a das ho do MeGui nebo RipBot264 nebo Staxripu cokoliv, nastavis CQ 18, zvolis jen nejaky profil DXVA-SD (pro Megui, jinde zase neco jineho, co tam je)

AviSource("E:\DV avi.avi )
AssumeBFF()
QTGMC( Preset="Slow" )
Lanczos4Resize(768,576) #samozrejme, muzes zkusit i upscale, jak chces....

a mas H.264 video v 50p
http://www.unival.realservers.info/index.php?page=superbob
steviezah (272)|6.8.2011 11:45
Zajímalo mně jak se Edius porovná s různými formáty vstupního videa co se týká kontejneru videa,snímkové frekvence,rozměru obrazu a způsobu prokládání a zda z výsledného videa půjde vyrobit DVD a BD disk.Zároveň jsem chtěl vědět jestli je třeba něco složitě nastavovat.Ukázku testu a výsledek máte tady:
http://www.youtube.com/profile?user=steviezah#p/c/1405DF1D889D18B8/5/wariTNgnyic
bicista (280)|6.8.2011 15:20
Prosim te jak se jmenuje ten SW, ktery ti psane vety prevadi do řeči ??
steviezah (272)|6.8.2011 15:28
Linguatec Voice Reader Home.V této verzi pro 1 jazyk stojí 49 Euro.
http://www.linguatec.cz/products/tts/voice_reader/vrs
steviezah (272)|10.8.2011 22:59
Tak jsem se znova zabýval Ediusem 6 a k mému nemilému překvapení jsem zjistil,že tento program nepodporuje export do souboru 1920x1080/50p.Po nahlédnutí do manuálu jsem zjistil toto:
Podporované formáty projektů:
1920 x 1080/59.94i, 50i, 29.97p, 25p, 24p, 23.98p
1440 x 1080/59.94i, 50i, 29.97p, 25p, 25p over 50i, 24p, 23.98p
1280 x 1080/59.94i, 29.97p over 59.94i, 23.98 over 59.94i, 23.98pA over 59.94i
1280 x 720/59.94p, 50p, 29.97p, 25p, 23.98p
960 x 720/59.94p, 50p, 50p over 60p, 29.97p over 59.94p, 25p over 50p, 25p over 60p, 24p over 60p, 23.98p over 59.94p
720 x 576/50p 4:3, 50p 16:9, 50i 4:3, 50i 16:9, 25p 16:9, 25p over 50i 4:3, 25p over 50i 16:9
720 x 486/59.94i 4:3, 59.94i 16:9
720 x 480/59.94p 16:9, 59.94i 4:3, 59.94i 16:9, 29.97p over 59.94i 4:3, 29.97p over 59.94i
16:9, 23.98p over 59.94i 4:3, 23.98p over 59.94i 16:9, 23.98pA over 59.94i 4:3, 23.98p over 59.94i 16:9
Máte někdo nějaké vysvětlení proč tento export nejde?I když si vytvořím vlastní preset s tímto nastavením a použiju exporte do AVCHD nebo AVC/H264 Edius mi svěřepě ohlásí Could not use the selected format(Nelze použít vybraný formát)
Nejbližší, který lze použít je 1280x720.přikládám sreenshot, podívejte se na nastavení jestli náhodou nemám něco špatně.
Pokud to opravdu Edius nepodporuje, nějaký důvod k tomu bude, ale v tom případě nevidím jediný důvod proč si pořizovat kameru se záznamem 1920x1080/50p pokud mi to ani takový program nevyexportuje v tomto formátu.
Zajímalo by mně jestli se někomu povedlo takto požadovaný formát vyexportovat a jak.Tím mám na mysli v Ediusu.
Edius_6_progressive.png Edius_6_progressive_AVC_H.png
romana51 (355)|11.8.2011 10:09
Zřejmě máš kamču Panáka MT700. Mám SD700, která produkuje stejné videosoubory. Protože výsledné video vypaluji na BD placky, do progresu běžně neukládám. Blu-Ray je mpg2, tak se nediv že ti Eda mpg4 nebere.
Když se podíváš do Clip Properties/Expansion info/Video Information tak máš v orig.klipu 50p přece H.264/AVC !
Dej si v Print to File//H.264/AVC// a v Advanced Frame Rate 50 a Field Order Progressive.
V Exportu si dám Average 24 nebo 26Mbps. Výsledný videosoubor je .mp4. Jen rendering je cca 2x delší než reálný čas i na i7 Sandy Bridge v Ediusu v.6.03.
A do 50p točím protože čim kvalitnější matroš, tím lepší výsledek, ne?
steviezah (272)|11.8.2011 12:06
Ale já nechci do mp4.Proč, když vstup mám mts?Tím je jaksi export z mts do mp4 konvertem do jiného formátu.
Už jsem tu četl hodně teorií,naprosto zbytečné dohady a hádky o tom jestli 50i nebo 50p a přitom skutečnost je naprosto prozaická:
Formáty 60/50i a 24p jsou určeny pro BD disky a playery.
Formát 50p je určen pro přehrávání videa na Playstation nebo z PC.
Je otázkou,který soft to opravdu umí korektně editovat.
Protože pokud mám editovat video 50p chci v editoru vidět skutečně 50 políček snímků.To sice Edius umí, ale timeline počítá jen do 25.Tím trochu mate,protože při editaci se skutečně zobrazují 2 snímky na 1 timecode.Bohužel export AVCHD nebo BD do 50p neumí,ve specifikaci není nic o podpoře PSP.
Další editor,který opravdu zobrazuje 50 snímků a počítá do 50 je Avid Studio.
Poprosil bych Vegasisty,premieristy a corelisty o ukázku z timeline a nastavení exportu do formátu 50p jak to vlastně v těchto programech je.
Screenshoty z Ediusa a Avidu přikládám.
1_snímek_9_58_00.png 2_snímek_9_58_00.png 1_snímek_9_58_00_avid.png 2_snímek_9_58_00_avid.png nastavení_export_avid.png
ai (2993)|11.8.2011 23:32
No Vegas Pro urcite, projekt nastavis 50p, export nastavis 50p .....
steviezah (272)|12.8.2011 00:04
[quote=ai;361796]No Vegas Pro urcite, projekt nastavis 50p, export nastavis 50p .....[/quote]

Omlouvám se,ale bez ukázky timeline a nastavení exportu je to neověřitelné tvrzení.
Obzvláště, když tady se píše o max 30 fps v timeline.Druhý sloupec zprava,úplně dole,pod druhou modrou čarou.
http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro/techspecs
Mimo jiné přikládám výpis z manuálu pro Vegas 10d Pro.Tak se nediv,že nevěřím a chtěl bych opravdu vidět timeline ve Vegasu s 50 fps a nastavení exportu.
Možná, že z mého dotazu není jasné o co mi jde.Prostě chtěl bych vidět v timeline z Vegasu,Premiery a Corelu např: 47.snímek z 50p a 57.snímek z 60p.
Ukázku v Avid Studiu přikládám.
Protože pak má teprve cenu nějaká další diskuze o 50p a 60p.Power Director 9 úmyslně ze své prosby vynechávám.Protože v hromadě samovýchvalného textu
na homepage o tom jak PD 9 umí tyto formáty,jaksi autorovi nedošlo,že timeline zobrazuje pouze 25 fps.
47_frames_from_60p.png 57_frames_from_60p.png Vegas_10_d_Pro.png
ai (2993)|12.8.2011 01:52
ve Vegasu muzes nastavit projekt treba na 37fps, rozmer 345x257 , export nastavis taky, 37 a nize,

tedy mas projekt 50p, nactes video 50p, exportujes 50p, ..., muzes si byt jisty, testoval jsem to davno a znova to delat urcite nebudu ....,

dokonce i ta levna posledni verze Vegasu uz to mozna umi, a pokud ne , pres debug mode frame server urcite,

uz se opakuju, Vegas funguje jinak nez Premiery a jine editory, ..., jsou tam sice prednastavene projekty a exporty , ale muzes je menit podle sveho .....
ai (2993)|12.8.2011 02:15
snimek z projektu 50fps, video 50 fps, prvnich 10 snimku je na timeline rozrezano,
napr:, pokud nastavis projekt na 25fps dostanes se jen na kazdy druhy apod.,

druhy snimek je mp4 export
Capture.JPG export.JPG
steviezah (272)|12.8.2011 11:08
Děkuji za vyčerpávající informaci.Šlo mi o to, abych mohl říci:Ano Vegas 10 umí zobrazit 50p a 60p v timeline a exportovat ve všech rozměrech.Nerad bych se opět ztrapnil jako v případě Ediusu,kde jsem použil obecné tvrzení,že plně podporuje tyto formáty.
Není to tak,import je podporován,ale export maximálně do 720p.Ale to nic nemění na skutečnosti,že Edius je velmi dobrý videoeditor.
Ještě by mně zajímaly reakce od uživatelů Premiery a Corelu.

P.S.Jěště bych chtěl vědět,umí to Vegas do souboru mts nebo m2ts nebo je možno jenom do mp4?
romana51 (355)|12.8.2011 13:39
pro steviezah - milý videopříteli, dostal mne tvůj záver: jenom do mp4? Zkus originál soubor 50p z tvého Panáka v mts přepsat (koncovku) na m2ts a potom na mp4 a tyto soubory přehrat přes HDMI v TV LCD Full HD o slušné uhlopříčce. Když budeš posuzovat kvalitu, budeš možná překvapen stejně jako já před časem. Od té doby považuji podobné diskuze za slohová cvičení.
Přeji slunečný den, je fajn pro točení!
Roman
Jinak souhlas s tím, že Edius je více než dobrý editor.
mishkooo1 (137)|12.8.2011 13:54
V premiere CS5 to vyzerá tak, že nieje možné vytvoriť 1080p50 sekvenciu (v premiere nenastavujete vlatnosti projektu, ale na sekvenciu.Každá sekvencia môže mať vlastné nastavenie).
PremiereCS5.png
steviezah (272)|12.8.2011 14:12
pro Romana51
[quote=romana51;361876]pro steviezah - milý videopříteli, dostal mne tvůj záver: jenom do mp4? Zkus originál soubor 50p z tvého Panáka v mts přepsat (koncovku) na m2ts a potom na mp4 a tyto soubory přehrat přes HDMI v TV LCD Full HD o slušné uhlopříčce. Když budeš posuzovat kvalitu, budeš možná překvapen stejně jako já před časem. Od té doby považuji podobné diskuze za slohová cvičení.
Přeji slunečný den, je fajn pro točení!
Roman
Jinak souhlas s tím, že Edius je více než dobrý editor.[/quote]

Nejde mi o kvalitu,jde mi o formát kodeku.To,že to můžu přepsat na m2ts je mi známo,ale například z kamery Gopro, video v kontejneru mp4 přepsání na mts nebo m2ts vede k tomu,že soubor je nepřehratelný.Já přepisování přípon souborů považuju za nevhodné a nemající nic společného s editací videa.A proto jsem se ptal jestli to je možné.Kdybych to chtěl přepsat,tak se neptám.

Děkuji všem za reakce,ta Premiera mě nepřekvapila.Má stejný výstup jako Edius,to znamená kompatibilní s BD playery a disky.
ai (2993)|12.8.2011 15:35
[quote=steviezah;361881]Děkuji všem za reakce,ta Premiera mě nepřekvapila.Má stejný výstup jako Edius,to znamená kompatibilní s BD playery a disky.[/quote]

To nedava smysl, protoze tvuj projekt i video muze byt jake chce, je to spoluprace editoru a enkoderu, ktera nastavi video na vystupu jake potrebujes, treba BD, 50i, kde program podava enkoderu snimky nebo pulsnimky, ktere potrebuje.
Edius preci musi exportovat i 50i video pokud strihas 50p.
steviezah (272)|12.8.2011 16:24
Ano to Edius samozřejmě umí 50p do 50i,ale o to mi nejde.Můj původní dotaz je formulován takto:

Formáty 60/50i a 24p jsou určeny pro BD disky a playery.
Formát 50p je určen pro přehrávání videa na Playstation nebo z PC.

Je otázkou,který soft to opravdu umí korektně editovat.

Protože pokud mám editovat video 50p chci v editoru vidět skutečně 50 políček snímků.To sice Edius umí, ale timeline počítá jen do 25.Tím trochu mate,protože při editaci se skutečně zobrazují 2 snímky na 1 timecode.Bohužel export AVCHD nebo BD do 50p neumí,ve specifikaci není nic o podpoře PSP.
Další editor,který opravdu zobrazuje 50 snímků a počítá do 50 je Avid Studio.

Poprosil bych Vegasisty,premieristy a corelisty o ukázku z timeline a nastavení exportu do formátu 50p jak to vlastně v těchto programech je.

Za premieru už odpověď mám a mnohokrát děkuji uživateli mishkooo1.Je jasná,konkrétní.Jestli je to výstup v mts,m2ts nebo mp4 mně v tento okamžik nezajímá.
Totéž platí pro Vegas,děkuji uživateli ai za odpověď.Dotaz na kontejner byl doplňkový a protože se tím diskuze ubírá naprosto jiným směrem, tak mně nadále kontejnery taky nezajímají.

Když si udělám resumé je to takto:

Edius umí zobrazit 50 fps v timeline.Timeline počítá do 25 takže každý údaj do 25 zobrazuje 2 snímky.Výstup do 50p není možný.
Pro Vegas platí totéž,jen výstup do 50p je možný.
Premiera 50p nepodporuje.
Avid studio zobrazí všech 50 nebo 60 snímků na timeline.Lze tedy přesně zadat skok např. na
1:10:20:47.Což znamená 1 h 10 min 20 sec 47.snímek.Export do 50p je možný.

To je vše,nic víc nebo míň jsem si nepřál vědět.Jenom bych poprosil někoho kdo používá Corel jak je to v Corelu X4.Předem děkuji.
ai (2993)|12.8.2011 16:40
[quote=steviezah;361905]

Edius umí zobrazit 50 fps v timeline.Timeline počítá do 25 takže každý údaj do 25 zobrazuje 2 snímky.Výstup do 50p není možný.
Pro Vegas platí totéž,jen výstup do 50p je možný.
[/quote]

Ne, Vegas te pusti logicky na kazdy snimek , jak je zobrazeno na tom prvnim obrazku v mem prispevku ! Je to tam strihnuto po snimcich, podivej se na ty udaje timeline, tam to znaci snimky. Pokud mas nastaveny projekt na 50p. To je ten logicky pristup, ktery neni mozna u jinych softu. Pisu tam, ze pokud bys u projektu s 25p editovat 50p video, tak ze pusti jen na kazdy druhy snimek. !

Ale ted pozor , properties projektu ve Vegasu muzes menit i za chodu , behem editace, totiz kdyz se spletes , tak ti zase tak nic hrozneho nehrozi, pokud to pred exportem zmenis na korektni veliciny.
steviezah (272)|12.8.2011 17:30
Děkuji za reakci.V rámci objektivity jsem si nainstaloval trial a nastavil projekt na 50p.Nevím co mám špatně,ale Vegas 10 e počítá jenom do 25 a ke každému údaji do 25 je možno nakrokovat 2 snímky.
Takže údaj 0:0:19:24 je ve skutečnosti 0:0:19:48 a druhá půlka údaje je 0:0:19:49 protože Vegas počítá od nuly.Takže nelze zadat skok např: ve tvaru 0:0:19:47 což znamená 19.sekunda 47.snímek.
Obrázky nastavení projektu a timeline přikládám.
Přesně takto to zobrazuje i Edius.
Vegas_10_e_Pro_project.png Vegas_10_e_Pro_temeline.png