Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Žďársko: ČT spouští digitální opakovač

, , aktualita
Žďársko: ČT spouští digitální opakovač
Česká televize v pátek 10. prosince 2010 spouští digitální opakovač Žďár nad Sázavou – Harusův vrch. Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) se již podařilo pro DVB-T vysílání ČT z tohoto stanoviště dořešit mezinárodní kmitočtovou koordinaci.
Žďársko: ČT spouští digitální opakovač
Následně 6. ledna 2011 Česká televize na Harusově vrchu vypne analogové zemské vysílání ČT2 a přeladí analogové zemské vysílání ČT1, neboť v některých lokalitách zejména na Jihlavsku docházelo k rušení digitálního zemského vysílání ČT z Pardubic – Krásného na 32. kanálu.

Digitální zemské vysílání České televize – multiplex veřejné služby se všemi čtyřmi programy ČT, doplňkovými digitálními službami a sedmi stanicemi Českého rozhlasu – bude z Harusova vrchu od 10. 12. 2010 šířeno na 29. kanálu v rámci lokální jednofrekvenční sítě (SFN) v územní oblasti Brno. Signál posílí dostupnost sítě 1 ve Žďáru nad Sázavou a nejbližším okolí.Analogové vysílače ČT1 a ČT2 Žďár nad Sázavou – Harusův vrch zůstanou prozatím v provozu beze změny, ale jen do prvního lednového týdne. Ve čtvrtek 6. ledna 2011 pak proběhnou na této kótě následující kroky:
  • Analogové zemské vysílání ČT2 na 49. kanálu bude definitivně ukončeno.
  • Vzápětí se analogové zemské vysílání ČT1 přesune z dosavadního 32. kanálu na uvolněný 49. kanál (na něm bude analogový signál ČT1 k dispozici jen do konce března 2011, kdy bude vypnut) a současně bude snížen vyzářený výkon ČT1 ze současných 80 kW na 20 kW, čímž se sníží dosah signálu, aby se zabránilo vzájemnému rušení s jinými vysílači využívajícími 49. kanál.

Analogové zemské vysílání ČT2 z vysílače Žďár nad Sázavou – Harusův vrch je již od 6. 10. 2010 označené piktogramem a od 5. 11. 2010 i textovou lištou s bližšími informacemi o vypnutí. Diváci tedy snadno poznají, že přijímají signál, jehož vypnutí se blíží. Původně měl být analogový vysílač ČT2 Žďár nad Sázavou – Harusův vrch vypnut 30. 11. 2010, kdy ho měl nahradit právě digitální opakovač ČT. Pro něj se však ČTÚ nepodařilo ve standardním časovém horizontu dořešit mezinárodní kmitočtovou koordinaci, proto bylo na Harusově vrchu odloženo spuštění digitálního vysílání všech čtyř programů ČT i vypnutí analogového vysílání ČT2.

Současně s vypnutím analogového vysílače ČT2 Žďár nad Sázavou – Harusův vrch se 6. ledna 2011 definitivně odmlčí také závislé analogové převaděče ČT2 Bystřice nad Pernštejnem (51. kanál) a ČT2 Přibyslav (39. kanál). Na signálu z Harusova vrchu závislé analogové převaděče ČT1 Přibyslav (27. kanál) a ČT1 Rožná (37. kanál) budou nejprve během krátké výluky po 6. 1. 2011 přeladěné na jiný zdroj a následně k 31. 3. 2011 ukončí provoz.

Zdroj: TZ ČT